Jak připravit dokonale křupavé kuře. Lidé stále opakují chyby, které maso zkazí

Blíží se sváteční doba a venku už začíná být sychravo. Kdy jindy si dopřát oblíbený pokrm v podobě pečeného kuřete. Už jen samotná představa krásně propečeného kuřecího masa s křupavou kůži nahání nemalé chutě. Obliba tohoto pokrmu spočívá také v tom, že se většina lidí domnívá, jak je jednoduchý a že na něm vlastně není co zkazit. Jenže to není tak docela pravda. Jistě už jste sami jedli pečená kuřata, která neměla daleko k dokonalosti a potom taková, při jejichž konzumaci jste si říkali, kde se asi stala chyba. Pokusíme se vám to nastínit.

Pravdou je, že v zásadě na pečeném kuřeti nic tak složitého není. Výhodou je také skutečnost, že jde o časově nenáročný pokrm, který se po prvotním ošetření připravuje v troubě sám. Právě ona jednoduchost však v mnoha případech vede k podcenění situace. Typickým problémem pečeného kuřete je vysušení. Zkrátka ho necháte v troubě příliš dlouho. Kromě toho, že je pak dusivé, ztratí i velkou část své chuti. Rovněž kůže už není šťavnatá, ale spíše okoralá.

Výběr správného kuřete

Ačkoliv se to nezdá, v případě kuřete je více než u jakého jiného masa důležité vybrat opravdu kvalitní kus. Pochopitelně je nejlepší koupit kuře z ověřeného farmářského chovu. Dnes už je prodejních míst s takovými produkty celá řada, a tak není problém ho sehnat. Je pochopitelně dražší, a to klidně i třikrát než kuře ze supermarketu, což jeho atraktivitu v očích mnohých snižuje. Vězte ale, že požitek z dobře chovaného kuřete je o několik úrovní výše. Je třeba si také říct, jak často si podobnou hostinu děláte a zda na sobě v takovém případě raději nešetřit.

Když už se ale rozhodnete pro kuře ze supermarketu, vybírejte opravdu pečlivě. Nezřídka se stává, že na vrchu najdete přebrané kusy nevábné barvy i vůně. Kuře, které už je zbělané, rozhodně neberte, tam hrozí vážnější problémy než jen špatná chuť a konzistence. Dávejte pozor také na to, zda maso není zapařené. Dobré kuře bude mít narůžovělou barvu a mělo by zkrátka vypadat zdravě.

Kvalitní, byť dražší kuře se vám odvděčí vynikající chutí. / Foto: Shutterstock

Příprava kuřete na pečení

Poté, co kuře doma vybalíte, je důležité ho opláchnout pod tekoucí vodou a osušit papírovou utěrkou. Nepoužívejte hadrové, abyste je nekontaminovali. Zkontrolujte také kuře zevnitř, abyste se přesvědčili, zda v něm náhodou nezapomněli nějaké vnitřnosti, které je třeba odstranit. Následně kuře dobře prosolte, a to nejen zvenku, ale i zevnitř.

Velkou chybou při pečení kuřete je to, že ho lidé nesváží. Ano, i obyčejné kuře si zaslouží tuto techniku, která výsledek znatelně vylepší. Svázané maso se totiž propéká rovnoměrně a tento jednoduchý úkon za to stojí. Svažte alespoň překřížené konce stehen, případně ho svažte celé.

Lidé také obvykle postupují způsobem, že kuře vyndají z lednice pár minut předtím, než poputuje do trouby. To však není vhodné. Do trouby by se mělo dostat až ve chvíli, kdy bude mít pokojovou teplotu. Je tedy dobré ho hodinu před pečením z lednice vyndat.

Kuře je před pečením třeba svázat. Můžete celé, ale stačí jen nohy. / Foto: Shutterstock

Jak kuře nevysušit

Zatím to celé byla rutina, přicházíme však k zásadní otázce, která ovlivní celý výsledek. Na tom, že vysušené kuře není dobré, se shodnou všichni. Bohužel ne všichni dokáží udržet jeho šťavnatost. Kuře nám v tom příliš nepomáhá, protože každý kus je jinak velký a každá trouba také peče trochu jinak. Přitom skvělé kuře od toho horšího může dělit jen pár minut.

Existují však naštěstí triky, kterými si můžete pomoct. Vzhledem k tomu, že nejvíce se vysušují prsa, je vhodné je při přípravě naříznout a vložit do nich trochu špeku, slaniny či másla.

Další fígl spočívá v umístění kuřete do trouby. V zadní části se drží více tepla, které spíše snesou stehna a prsa, jak už jsme si řekli, mají rádi naopak méně tepla. Nabízí se tak kuře správně natočit, a to hlavou k dvířkám trouby. Zároveň byste kuře měli položit na záda, díky čemuž si prsa uchovají svou šťavnatost.

Zároveň platí, že troubu byste v prvních dvaceti minutách pečení neměli otevírat, jinak narušíte rovnováhu pečení.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jaroslav
Jaroslav
2 let

A co když kuře porcuji, abych měl křupavou kůrčičku i ze zad? Jinak se připečou k pekáči.

Lubomír
Lubomír
2 let

Tak jistě je důležité výběr kvalitního kuřete. Dneska ale nemusíte mít nějakou obavu z toho, že dostanete staré kuře. Obchodníci si již toto dostatečně hlídají. Ovšem opatrnosti není nikdy dost. A co se přípravy týče, tak tady bych zcela zavrhnul to naříznutí kůže na prsou s vložením špeku či slaniny – to si myslím, že zrovna ke kuřeti moc nepatří a navíc to vysušení stejně nezabrání. Já osobně čerstvé kuře dávám celé do připraveného okořeněného a více soleného láku a nechám jej tam klidně 3-5 dní v lednici. Akorát kuře každý den otočím, aby se k masu dostala jiná část… Číst vice »

Luboš
Luboš
2 let

Klidně si kupujte a vychvalujte kuřata z farmy. Ono vás to přejde.

Vladimir Nevosad
Vladimir Nevosad
2 let
Reply to  Luboš

Co tim chcete vlastne rict, pane tajemny?

Vladimir
Vladimir
2 let
Reply to  Luboš

Takze asi nic. Jen to bylo plácnuti do vody, aby jse byl “zajimavy”. To je takove male čechačstvi. Gratuluji.