Češi stále nepochopili, jak správně třídit odpad. Odhaleny chyby, které se stále opakují

Recyklace je jedním z fenoménů současnosti. Každý z nás zná modré, žluté, zelené a bílé popelnice. Ty se v poslední době hojně rozšířily i o oranžové a šedé. V některých obcích narazíte i na ty s růžovým víkem. Třídění odpadu si mnozí z nás spojují „pouze“ s ekologií, pro mnohé domácnosti je ale výhodné i ekonomicky. Jak ušetřit a zároveň správně třídit?

Ekologicky a ekonomicky

Společností je vytvářen velmi silný tlak na recyklaci odpadů, z toho důvodu je její opak, tedy “nerecyklace”, čím dál více finančně zatížen. Dochází ke zdražování svozu komunálního odpadu, který jako občané musíme platit přímo, ať již máme svou vlastní popelnici, nebo společnou pro bytový dům či SVJ. Popelnice na tříděný odpad jsou oproti tomu dotovány z obecní pokladny. Jejich počet navíc rok od roku roste a objevují se na více místech. Díky tomu můžete snížit frekvenci svozu svého odpadu a tím ušetřit nemalé peníze.

Co kam patří        

Jak jsme již v úvodu uvedli, nádob na třídění je velké množství a jsou rozlišeny především barevně. Pokud si nejste jisti nebo si barvy nepamatujete, čtěte si jejich popisky. Většina popelnic má na sobě tuto informaci uvedenou. Navíc je doplněna i o symboly, které můžete najít na obalech. Spolehlivě tak zjistíte, co kam patří. Žlutá barva je určená plastům, modrá symbolizuje papír, zatímco sklenice a sklo vkládejte do zelených nebo bílých kontejnerů.

Rozšířily se i kontejnery na kov, které poznáte podle šedé barvy, a na kartony od nápojů, spojených s oranžovou. Zvlášť můžete na vybraných místech vytřídit i použitý olej, tyto popelnice mají růžové víko, nebo jsou popsány. Olej je vždy třeba vkládat v plastové uzavíratelné láhvi.

Foto: Shutterstock

Nebojte se třídit

Nejčastěji třídíme papír a plasty, ty totiž v domácnostech zabírají nejvíce místa, navíc dávají smysl i zarytým „netřídičům“. V obou případech by se mělo jednat o neznečistěnou surovinu. Papír nesmí být posmrkaný, ani mastný a neměl by být v konečné fázi recyklačního koloběhu, to je případ jednorázových kapesníků, papírových utěrek a toaletního papíru.

Dlouhodobě se traduje, že vhodné na třídění nejsou ani ruličky od toaletního papíru a plata z vajec. Opak je pravdou. Pokud je tedy nepoužijete do svého domácího kompostu, vězte, že díky postupujícím technologiím již můžete i tyto obaly bez obav vhodit do modrých popelnic. Nezapomeňte také na kartonové krabice, které v běžném odpadu zabírají příliš mnoho prostoru. Vyhněte se ale křídovému nebo speciálnímu papíru, které u nás ještě neumíme správně recyklovat.

Zbavte se mýtů

Možná jste se rozhodli nerecyklovat, protože vám to přijde až příliš složité. Recyklace je ale velmi snadná a třídící linka udělá mnoho práce za vás. Do nádob na sklo se nebojte vhodit i sklenici s víčkem. Do kovového odpadu nevhazujte nádoby pod tlakem, jako je deodorant nebo lak na vlasy, ty by totiž mohly během celého procesu explodovat. Naopak je již v některých obcích umožněno vhazovat celé kapsle do kávovaru, tedy i s kávovou sedlinou.

Plastové nádoby pojmou velké množství odpadu, nepatří sem ale zubní kartáčky, tuby od zubní pasty nebo materiály kombinované s papírem. Ty je dobré oddělit. Plast by ale neměl být příliš znečištěn. Díky postupujícím technologiím se v recyklaci dostáváme stále dál.

Foto: Shutterstock

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments