Úřad si posvítí na internetový prodej

Není žádným velkým tajemstvím, že český státní rozpočet má nemalé problémy a propadá se do stále větších dluhů. Ideální by pochopitelně bylo, kdyby odpovědní lidé zavedli úsporná opatření, aby se tolik neutrácelo. Jenže tak stát úplně nefunguje. Ten raději najde nové zdroje příjmů, přičemž vždycky platí, že je kde brát.

Konec tolerance

Pokud někde platila určitá míra benevolence, kterou lidé mohli využívat, tak se jednoduše přitáhne. Teď to čeká stovky tisíc Čechů, kteří rádi obchodují na nejrůznějších tržištích a prodávají zde své věci, ať už použité nebo vlastnoručně vyrobené.

Dosud se tato tržiště, kam patří například Marketplace na Facebooku nebo třeba Aukro, ale také různé bazary, nacházela v určité šedé zóně. Lidé je mohli používat a přitom všeobecně platilo, že z příjmů a zisků nikdo neodváděl žádné daně. Bylo to možné hlavně proto, že jednotlivé obchody byly zanedbatelné a vzhledem k jejich množství pro finanční úřady jen těžko dohledatelné.

To se však teď mění. A nutno říct, že nová evropská směrnice, která bude adaptována i v České republice, na to jde poměrně šikovně. Donutí totiž samotné prodejní platformy, aby jednotlivé obchody i s osobními údaji prodejců hlásili finanční správě. Ta tak dostane mnohem více informací o tom, zda tu náhodou někdo neprovozuje určitý druh podnikání.

Foto: Shutterstock

Může to přijít hodně draho

Nutno říct, že pokud na tržištích sem tam něco prodáte, zřejmě nebudete mít žádné problémy. Takových transakcí je obrovské množství a úřady by tak měly i s novými daty problém je zpracovávat. Hlášení se tak bude týkat hlavně těch, kdo prodávají za více než 50 tisíc korun ročně.

Pokud se však tomu někdo věnuje, tuto hranici překoná poměrně hravě. A takových lidí je v Česku značné množství. Ti by nově ve vlastním zájmu měli z prodejů odvádět náležité daně, jinak jim vážně hrozí, že si na ně finanční úřad posvítí.

A to nemusí být nic příjemného. Kromě doměřené daně dostanete v případě kontroly pořádnou pokutu a ještě budete muset zaplatit úroky z dlužné částky. Zejména po zavedení kontrol se dají očekávat hodně úspěšné šťáry.

Kontroloři se totiž mohou podívat i dále do minulosti a vyměřit nedoplatky za řadu let zpětně. To by teoreticky mohlo být pro některé obchodníky, kteří si mysleli, že daně platit nemusí, doslova likvidační.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
13 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Pepa
Pepa
1 rok

Abych začal fungovat musím do práce…. Tam člověk vydělá peníze, ale zaplatí DANĚ. (Jde třeba o daň z příjmu, sociální, zdravotní…) Pak si jde něco za ty zdaněné penize koupit a zaplatí společně se zbožím DAŇ ( jako například DpH, nebo také spotřební daň, či recyklační poplatek) Když si koupí třeba Televizi, zaplatí DAŇ, no a za rok ji prodá, aby měl na chleba, má tedy zaplatit znovu DAŇ? Jako že by to měl být znovu jeho příjem? Vždyť výdaj za Televizi byl vyšší. Nebo něco jako DpH? Jen by to bylo DzH? Jako daň ze ztracené hodnoty? Platila by… Číst vice »

Pavel
Pavel
1 rok

V rámci budování polistopadové diktatury se pochopitelně dál utahují šrouby a iniciativně blbnoucí novátoři pod kuratelou Bruselu horečnatě vymýšlí další restriktivní opatření.

Mariya
Mariya
1 rok

A kolik domácnosti pronajímá bydlení na černo….

Michal
Michal
1 rok

Přesně za jednu věc zaplatíme klidně 100krat daně… Když ji koupím v obchodě platím a když ji prodám budu platit znova… To vymyslel určitě nějaký odborník 👽

Radek
Radek
1 rok

A tak se u nás pro švindlíře zrušilo EET, že ? Platí taky už třeba Wish, Facebook a další miliardy zisků pro Big Brothera nějaké odvody ? Asi ne, co ? Lepší to vytáhnout z maminy, co prodá pončocháče po svým mrňpusovi jiný mamině, aby měla něco málo zpět na větší ? Je ale fakt, že je množství zoufalců, přeposílačů zboží z Číny (funguje tak ale i 97 procent oficiálních obchodů).

Zkorumpovaný stát
Zkorumpovaný stát
1 rok
Reply to  Radek

Bohužel máte pravdu. Tunelují stát, podporují nejen hospodářskou korupci na vyšších místech, presto budou buzerovat maminy..

Tam tem
Tam tem
1 rok

Tak to tam budou lidi davat za 1kc a pak se po telefonu domluvi jaka je cena opravdu 😁🤣

Goorath
Goorath
1 rok

Jebat!!! DPH se platí jenom jednou! A když si koupím lampičku a za čas mne omrzí, je to moje lampička, čili moje věc co s ní udělám! Navíc je šance 1:1000000000 že jí prodám za víc než jsem jí koupil takže jak na tom asi vydělám co, vy chytráci?!?!

Moje
Moje
1 rok

Jen další buzerace ať žije svobodný stát proto se činkalo klíčema na náměstí

František
František
1 rok

Takže kdo na to nejvíce doplatí?Ano,zase běžný občan-zákazník,který ztratí možnost levně nakoupit,popř.ztratí úplně možnost nakoupit.

Jiří
Jiří
1 rok

Z hlediska daňového je zisk z prodeje movitých věcí jako FO bez daňové povinnosti. A podle zákona se ani do daňového přiznání neuvádí. Např, prodám boty po dětech.

Naďa
Naďa
1 rok
Reply to  Jiří

taky už jsem si daň zaplatila při koupi a i ta byla ta zraněné peníze. Kdyby za to chteli další daň ať už jdou do p…