Chodíte doma bosky? Co na to vaše příčná klenba?

Naše prababičky chodily bosky, děti chodí bosky, v Africe chodí bosky. Chůze bosky je zdravá, choďte bosky! Ano, už jsme slyšeli mnoho mýtů o tom, že chození bosky je prospěšné. Pravdou je, že to nemusí být pravda a že si chozením bosky můžete velmi uškodit.

Když zujeme pevnou obuv

To, jakým způsobem držíme rovnováhu a jak našlapujeme je ovlivněno mnoha léty strávenými v pevné obuvi. Pokud pro naše chodidlo přijde náhlá změna znamená to velkou zátěž. Naše nohy nejsou dostatečně svalnaté a stabilní, aby si s chůzí naboso poradily. Hrozí záněty měkkých tkání chodidla, záněty obalů Achillovy šlachy i únavové zlomeniny. Chození bosky není vhodné pro lidi s plochou nohou, s chybně postavenými kotníky, s počínající artrózou nebo propadlou klenbou. Chození bosky by se měli vyvarovat i lidé trpící diabetem. Problémem je především povrch, po kterém se pohybujeme. Dnes je podklad zpravidla tvrdý a našlapujeme na asfalt, dlažbu nebo beton.

Bosky doma

Domov je místem, kde chceme nejvyšší pohodlí. Proto se velmi rychle zbavíme obuvi i ponožek. Děláte dobře? Prospívá to vašim chodidlům? Odpověď vám poskytne pohled na příčnou klenbu. Příčná klenba je místo za prsty na nohou. Oblouk od palce k malíčku. Tento oblouk by měl tvořit mírný kopeček. Lidé s propadlou příčnou klenbou mívají ukazováček a prostředníček na noze zapuštěný a mezi palcem a posledními dvěma prsty vniká malý důlek.

Pokud je to i váš případ není třeba obav. Jen patříte do skupiny těch, kteří nemohou chodit bosky. A to ani doma! Vaše obuv by měla být vybavena ortopedickou vložkou nebo být přímo zdravotní. Domácí papuče není možné vynechat a tam rozhodně sáhněte po zdravotním provedení. Nejlépe přezůvky, které jsou doplněny mírnými výstupky. Tak je vaše chodidlo masírované a prokrvené při každém našlápnutí.

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments