Chorvati využívají situace. Do moře už jen za poplatek, lidé se bouří

Chorvatsko se v posledních letech hodně mění a vše dosáhlo vrcholu v této sezóně. Mnozí turisté z České republiky si zde na dovolené uvědomili, že tato země už není pro ně. Kromě toho, že začíná být skutečně přeplněná, místní podnikatelé také využívají situace a neustále navyšují ceny, mnohdy až na absurdní úrovně.

Probíhá velký spor

A změny podle všeho budou pokračovat. Chorvatské ministerstvo moře totiž zamýšlí vytěžit z místních oblíbených pláží maximum. Chystá se tedy zákon, který podle kritiků bude znamenat jediné: řada pláží bude zpoplatněna, jak upozorňuje server Dnevnik.

Chorvatsko je dnes jedinečné v tom, že prakticky veškeré jeho pláže jsou dnes zcela volně přístupné a není možné to žádným způsobem omezovat. V tom se liší například od Itálie, kde naopak zažily rozmach soukromé pláže, na které se vybírá vstupné.

Podle hnutí Pokret otoka teď v Chorvatsku hrozí přesně to samé. Ačkoliv to zástupci ministerstva odmítají, podle kritiků se klidně může stát, že pláže budou oplocené a zpoplatněné. Některé potom nemusí být přístupné vůbec. Kritici poukazují především na formulaci o tom, že užívání části námořního majetku může být omezeno a vyhrazeno v rámci koncesí.

Zpoplatněné pláže

Podle ministerstva je cílem nového zákona naopak to, aby se zodpovědní lidé o námořní majetek lépe starali a zkvalitňovali ho. To by jistě bylo záhodno, na druhé straně odpůrci zřejmě oprávněně poukazují na to, že málokdo se bude chtít o takový majetek starat, když z něj nebude mít profit.

Ve výsledku tak pláže skutečně mohou být hezčí a nabídnou více možností, může to ale být právě za cenu toho, že se na ně bude platit vstupné. Je to také způsob, jak z bujícího turistického ruchu může dalším způsobem profitovat státní rozpočet, který to potřebuje.

Jak se tedy zdá, Chorvatsko čekají další změny, které souvisejí s rychlým rozvojem turistického ruchu. Lidé hledající levnou dovolenou a pokud možno co nejméně omezení, se zřejmě budou muset posunout dále na východ.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments