Češi přišli na to, jak topit velmi levně. Může to ale skončit hodně špatně

Vysoké ceny energií nutí lidi hledat náhradní řešení. Vždyť ceny plynu vystoupaly doslova neuvěřitelným způsobem a dnes jsou několikanásobně vyšší než loni. Pokud tak někdo platil za vytápění rodinného domku 40 tisíc korun ročně, dnes by si měl připravit nějakých 130 tisíc. To je však pro řadu domácností neúnosné.

Levné topení s důsledky

Mnoho Čechů tak volí záchranné řešení, kterým bohužel není nic jiného než návrat ke starým dobrým kotlům na tuhá paliva, jež si mnozí stále ponechali a teď je vcelku jednoduše připojí zpět.

Je mi líto, plynem už topit nebudu. Přecházím zpět na uhlí, které sice také zdražilo, ale pořád to vychází mnohem levněji. Budu platit podobně jako jsem platil za plyn v loňském roce,” uvádí pan Karel, který žije v rodinném domku v jedné malé obci ve Středočeském kraji.

Když zatopí, z jeho komínu se náhle vyline pořádně hustý kouř. V obci přitom není sám, kdo tak činí. Stačí přitom, aby se přiložilo ve třech domcích a nad vsí náhle visí nepříjemný a zapáchající smogový oblak.

A jsme u velkého problému, který celá tato situace přináší. Zatímco v minulých letech vynakládal stát značné prostředky na to, aby lidé přešli z kotlů na tuhá paliva na ekologičtější plynové kotle, které jim mnohdy takřka celé zaplatil, teď to v mnoha případech přichází vniveč. Plyn je jednoduše příliš drahý a stalo se z něj luxusní palivo.

Foto: Shutterstock

Občas se přihodí i něco navíc

Lidé to řeší různě. Odklon od plynových kotlů je ale masivní, ať už jsou pak použity kotle na uhlí, kamna nebo krby. Vše je z hlediska emisí, zejména pak těch lokálních, mnohem horší. Nehledě na to, že při používání těchto systémů lidé inklinují k tomu, že spolu s uhlím spálí také nejrůznější plasty z domácnosti apod. To už pak vzniká skutečně nebezpečný koktejl, který navíc znepříjemňuje život celému sousedství.

Prodejci dřeva a uhlí potvrzují, že zažívají o své zboží nebývalý zájem. Samotní lidé potom hlásí, že k plynu už se vracet nehodlají, což není vůbec dobrá zpráva. “Nechal jsem se těmi jejich dotacemi zblbnout. Sotva jsem si udělal plynový kotel, tak plyn zdražil třikrát. Už nikdy, jdu zpátky k uhlí,” říká pan Miroslav žijící nedaleko Tábora.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments