Práce na směny není zdravá. Čím škodí nejvíce?

Rizika směnných a nepravidelných režimů ohrožují zdraví. Nová legislativa sice změnila v praxi přístup, ale novela zákona zaměstnance neochrání.

Největší neúrazová rizika z práce jsou zdravotní újmy při vystavení rakovinotvorným látkám, mechanickému přetěžování pohybového ústrojí, často s přenosem vibrací a vynucenou pracovní polohou. Patří sem i pracovní stres a narušování biologických rytmů, jako práce v nepravidelných směnách, třísměnných režimech a nočních směnách. Mnohahodinové stání prodavačů i nevhodné stravování při těchto provozech.

Úskalí práce na nočních a nepravidelných směnách

Práce na nepravidelných směnách je od roku 2010 dle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny v Lyonu – IARC, která je součástí WHO, brána jako pravděpodobný lidský karcinogen. Epidemiologické studie prokázaly zvýšené riziko vzniku mnoha druhů rakoviny, zejména prsu o více než 20 %. Naruší se biologické rytmy životních funkcí a produkce hormonů, jako melatoninu. Riziko metabolických a kardiovaskulárních onemocnění plyne i ze zvýšené konzumace potravy a pití slazených nápojů.

Porušení biorytmů a rizika

Práce na nepravidelných a nočních směnách přináší rizika porušení biorytmů zejména pro starší osoby. Mají vliv na imunitní systém, snižují tvorbu melatoninu, ovlivňují kardiovaskulární systém a metabolické děje v těle, jako metabolický syndrom, hypertenzi, diabetes a vznik lymfatických nádorů. Ohroženy jsou lidé s epilepsií i migrénou. Není-li práce na směny nutná, neměla by se zavádět.

Nejvyšší rizika

Otravy z chemických látek, postižení pohybového aparátu, rakovina a alergie. Nejsou prozkoumána rizika u nanotechnologií. Komplexně riziková povolání jsou práce horníků, slévačů, brusičů, svářečů, stavařů, hasičů, záchranářů, zdravotníků, při výrobě vozidel a v sociálních službách. Pracovníci IT si často namohou šlachy svalů ruky a mají syndrom karpálního tunelu. Je třeba dodržovat zdravý životní styl, vyváženě se stravovat, pravidelně cvičit, relaxovat a chodit na preventivní prohlídky.

Mohlo by vás zajímat

35
Komentujte

avatar
17 Komentářová vlákna
18 Odpovědi ve vlákně
2 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
28 Autoři komentářů
pavelPECHINORomanMartinZDavid Altmann Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
David Altmann
Host
David Altmann

Proti gustu žádný dyšputát. …To ,že článek pouze upozorňuje na již existující studie ohledně vlivu práce ve tří směnném provozu na kvalitu života takto pracujících, je jedna věc. To že více či méně splnil očekávání jeho autora i čtenářů věc druhá. ….A k tomu třetí věcí je nedostatek kritického myšlení a konstruktivní kritiky ve vztahu k danému tématu. Věc první není nikterak bolestná ač ukazuje na míru všeobecné neinformovanosti ohledně dané problematiky. …Kdo nechce vědět, neví. Kdo chce vědět, ví. …Kdo nechce, aby jste věděli, neinformuje. Kdo nechce být informován, neklade otázky a nežádá na ně odpovědi. ….Jednodušeji řečeno. Kde… Číst vice »

PECHINO
Host
PECHINO

DAVIDE,
DÍKY ZA BOMBASTICKÉ VYSVĚTLENÍ – TEĎ UŽ TO SNAD ( PRACUJÍCÍ ) NÁROD POCHOPIL A NENÍ TŘEBA DALŠÍCH KOMENTÁŘŮ …

Jirka_26
Host
Jirka_26

Za svých nedávných mladých let jsem dělal trvale na noční, protože bolševik dával vysoké příplatky. Jenže jako svobodný bezdětný jsem měl daň jako dvě krávy, takže i když jsem měl vyšší hrubý příjem, na čistém se to moc nepoznalo. Přes den děs, spát jsem musel nadvakrát a necítil jsem se vůbec dobře. Tak jsem toho nechal a dělal jen na odpolední, abych nestřídal doby vstávání. Nakonec jsem přišel na to, že skutečně je nejlepší jen ranní směna od cca 6:30 h.

Vůbec nezávidím zdravotním sestrám v nemocnicích, protože ty se směnnosti a nočním nevyhnou, i kdyby chtěly.

Tomáš
Host
Tomáš

Bylo, nebylo…Byli dvě konkurenční továrny. V obou se pracovalo na 1 směnu. Pak jeden továrník chtěl trumfnout toho druhého větší výrobou, tak zavedl 2. směnu. Ten druhý si to nenechal líbit, tak ho překonal 3. směnou. A ten první ho dorovnal také 3. směnou. A tak to bude asi navěky. Nic než robota(montáž/skladování) v překladištích, automotive atd. na 3 směny nebude. Spousta středních škol už nebude potřeba. K čemu? Už teď je přetlak na středních školách. Většinu lidí stejně naženou do fabrik na 3 směny. Akorát ty “zdravky, ekonomky” aj. odbornější zůstanou. Počítačová a ekonomická gramotnost bude stačit ze základky.… Číst vice »

léna
Host
léna

Autore článku, pozor na češtinu. Cituji z článku: Ohroženy jsou lidé s epilepsií i migrénou. JInak pro širokou veřejnost obsahově dobré.

Petr
Host
Petr

Zaukolovat odborové předáky – ALE HLAVNĚ, PROSÍM SI NENADĚLEJTE HYPOTÉKY A PŮJČKY, pak nemůžete jen tak bouchnout do stolu A SVOBODNĚ SI VYBRAT PRÁCI, KTERÁ VÁM BUDE VYHOVOVAT !

Petr
Host
Petr

No o tom mluvím všude !
PROTO PAPÍROVÍ ÚŘEDNÍCI DĚLAJÍ JEN RANNÍ a za vyšší balík !

Fíra
Host
Fíra

Každá noční vám vezme pár hodin života.Spousta mých kolegů strojvůdců se nedožila důchodu, nebo s vážnými chorobami přežívá.Nedělejte noční!!! Ta práce není zaplacená a pomalu vás zabíjí, studií o tom bylo sepsáno dost.

MartinZ
Host
MartinZ

Nevím jak je to u Vás , ale u nás v práci nám ranní třeba ani nedají pokud nejste ženská a nemáte děcka (u chlapa to padá úplně) a to je ještě umírněná verze třeba v supermarketech dělají noční i ženské s děckama a nikoho to netíží.

BOB
Host
BOB

Chodil jsme jak na třísměnný provoz tak na 12 hodinový cyklus.Ten 12 hodinový cyklus byl vyhovující,protože člověk měl i v týdnu volno a ledacos si mohl vyřídit,nebo popřípadě někam zajet a nemusel vybírat dovolenou.Na 12 jsem chodil asi 25 let a spokojenost.

Mila
Host
Mila

Jsou profese bez kterých se neobejdou služby, ale který moula vymyslel dvanáctky nebo dokonce čtyřiadvacítky, ať si to jde vyzkoušet na půl roku nejméně. Kdysi se směřovalo také, ale po osmihodinách a bohatě to stačilo. Organismus si žádá své ať je jakákoliv doba. Zaměstnanci na tak dlouhých směnách si nemohou zdřímnout jako ve sněmovně. Bohužel. O tom vím své. Zdraví mám z takových směn podlomené a do důchodu daleko.

Martin
Host
Martin

24 hod.jsou oficiálně nepovolené, ale jsme v čechách a všecko jde obejít. A lidé se pro korunu (podvolí ledacčemu).

Petr
Host
Petr

Nejškodlivější je tím, když náhodou odpadne směna a vy se musíte nečekaně vrátit domů, najdete v posteli vedle partnerky souseda. Málokomu to zvedne náladu.

Loudil
Host
Loudil

Stačí si taky pořídit bokovku a užívat si.

Mirek
Host
Mirek

Chytráci! Ve směnným provozu dělám už 20let a zdá se, že minimálně jednou tolik mě ještě čeká. Že 3 noční za sebou na zdraví nikomu nepřidaj, je teda světovéj objev. Kor když má doma mladou rodinu, kde hlavně malým dětem nevysvětlíte, že táta se musí přes den vyspat. Navíc že má člověk total rozhozenej biorytmus, tlak až u stropu a další potíže ví nejlépe právě ti, kterých se to týká. Bylo by fajn o tom přestat prazdně plkat a psát a přinést nějakou konstruktivní informaci, jak těmto pracovníkům ulevit resp.je zvýhodnit.

pavel
Host
pavel

pravda já už táhnu 40 rok na směny a už mně to zmáhá a to bych měl dělat ještě minimálně 7 let.Odpočinek dva dny mezi kolotočem dovolenou nedostaneš a tak to chodí pořád.

Dobromila
Host
Dobromila

Že by se začaly třeba ve sklárnách nebo hutích vypínat na noc pece. Ještě se, žel, nikomu nepodařilo vymyslet rychlý ohřev těchto agregátů. Třeba to ale bude právě pan Míra, aby nám ostatním ulehčil a pomohl ke zrušení nepřetržitých provozů. Že?

Hanss
Host
Hanss

Czeski delnik si furt jen stezovat a nepracovat jak by mel!

Iris
Host
Iris

Dělám na směny a u závodního doktora musíte říkat,že vám směny nevadí a když máte nějaké problémy viz.odborný článek, tak mlčíte ,aby vám neřekli, že jste pro zaměstnavatele už pomalu nepotřebný.Když je zdravotní stav směnamy tak ovlivněn,proč lékaři neberou při prohlídkách to v potaz.

Míra
Host
Míra

Tak na takovou práci vám uctivě peču na směny,kterej máčo s tímhle přišel?To je úplně proti srsti normálního člověka.Jasná Otročina!!!

Bohouš
Host
Bohouš

Míro, a vlaky budou jezdit samy, a elektřina bude ze vzduchu. Že chytrolíne.. jsou profese kde směnnost je nutná, a je jich dost.

jarda
Host
jarda

přesně, policie, hasiči,doktoři,vlaky a všichni co tam patří..ocelárna,válcovna,tam všichni musí dělat noční..

Mila
Host
Mila

Je nutná, máte pravdu. Jenže stačí osmihodinovka a ne dvanáctky nebo dokonce čtyřiadvacítky. To by še mělo zrušit a chodit do práce normálně na osmi hodinovku.

pumpar
Host
pumpar

Miro a na benzince jste v noci nikdy netankoval nebo nebyl na zachode? A to chodime dvanactky-nepretrzity provoz.

Loudil
Host
Loudil

Pekař peče housky, uždibuje kousky. Neuždibuj a pilně pracuj.

Roman
Host
Roman

Dělám 12h na 4 směnný provoz včetně nočních už několik let a neměnil bych. Za měsíc 14 dní volno většina mimo víkend, takže když potřebuji doktora, úřada nebo nějakou schůzku tak si to naplňují mimo směnu. Když bych dělal 8h po až pá tak si musím na vše brát dovolenou protože po 2-4h odpoledne (dle toho kdy by směna začínala) už toho moc neobejdu protože většina konci do 3h.
No a když chci dovolenou tak si vezmu 2 dny v krátkém týdnu a mám celý týden volno, to prostě na 8h nejde.

Miloš
Host
Miloš

V tom případě bysme měli vařit kafe v poslanecké sněmovně co vy na to.

Míra
Host
Míra

S pořádně silným jedem 🙂

Jarda
Host
Jarda

A co bezpečnostní agentury na objektech

Chris
Host
Chris

Já vím taky své,kolikrát to nejsou “jen” 24ky 🙂

Míra
Host
Míra

Novodobá otročina!

Tonda
Host
Tonda

Jasně, já v takovém provozu hlídám 24 let a odchod do důchodu mi zvedli o 4 roky. Pořád slibují dřívější odchod do důchodu u takto náročných profesí a skutek utek.

Petra2020
Host
Petra2020

práce na směny je strašná, kdyby byla aspoň pořádně zaplacená. Ale je to otročina a ještě za almužnu.

jarda
Host
jarda

to je problém.. tam by měli být 8smičky..jako kdysi dávno..

Martin
Host
Martin

Mají směnu rozdělenou do dvou dvanactek tedy na papíře jinak tam ti lidí jsou 24 jako víno.

Loading...