Práce na směny není zdravá. Čím škodí nejvíce?

Rizika směnných a nepravidelných režimů ohrožují zdraví. Nová legislativa sice změnila v praxi přístup, ale novela zákona zaměstnance neochrání.

Největší neúrazová rizika z práce jsou zdravotní újmy při vystavení rakovinotvorným látkám, mechanickému přetěžování pohybového ústrojí, často s přenosem vibrací a vynucenou pracovní polohou. Patří sem i pracovní stres a narušování biologických rytmů, jako práce v nepravidelných směnách, třísměnných režimech a nočních směnách. Mnohahodinové stání prodavačů i nevhodné stravování při těchto provozech.

Úskalí práce na nočních a nepravidelných směnách

Práce na nepravidelných směnách je od roku 2010 dle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny v Lyonu – IARC, která je součástí WHO, brána jako pravděpodobný lidský karcinogen. Epidemiologické studie prokázaly zvýšené riziko vzniku mnoha druhů rakoviny, zejména prsu o více než 20 %. Naruší se biologické rytmy životních funkcí a produkce hormonů, jako melatoninu. Riziko metabolických a kardiovaskulárních onemocnění plyne i ze zvýšené konzumace potravy a pití slazených nápojů.

Porušení biorytmů a rizika

Práce na nepravidelných a nočních směnách přináší rizika porušení biorytmů zejména pro starší osoby. Mají vliv na imunitní systém, snižují tvorbu melatoninu, ovlivňují kardiovaskulární systém a metabolické děje v těle, jako metabolický syndrom, hypertenzi, diabetes a vznik lymfatických nádorů. Ohroženy jsou lidé s epilepsií i migrénou. Není-li práce na směny nutná, neměla by se zavádět.

Nejvyšší rizika

Otravy z chemických látek, postižení pohybového aparátu, rakovina a alergie. Nejsou prozkoumána rizika u nanotechnologií. Komplexně riziková povolání jsou práce horníků, slévačů, brusičů, svářečů, stavařů, hasičů, záchranářů, zdravotníků, při výrobě vozidel a v sociálních službách. Pracovníci IT si často namohou šlachy svalů ruky a mají syndrom karpálního tunelu. Je třeba dodržovat zdravý životní styl, vyváženě se stravovat, pravidelně cvičit, relaxovat a chodit na preventivní prohlídky.

Mohlo by vás zajímat

Autor: Pavla

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

35
Komentujte

avatar
17 Komentářová vlákna
18 Odpovědi ve vlákně
2 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
28 Autoři komentářů
pavelPECHINORomanMartinZDavid Altmann Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
Upozornit na
David Altmann
Host
David Altmann

Proti gustu žádný dyšputát. …To ,že článek pouze upozorňuje na již existující studie ohledně vlivu práce ve tří směnném provozu na kvalitu života takto pracujících, je jedna věc. To že více či méně splnil očekávání jeho autora i čtenářů věc druhá. ….A k tomu třetí věcí je nedostatek kritického myšlení a konstruktivní kritiky ve vztahu k danému tématu. Věc první není nikterak bolestná ač ukazuje na míru všeobecné neinformovanosti ohledně dané problematiky. …Kdo nechce vědět, neví. Kdo chce vědět, ví. …Kdo nechce, aby jste věděli, neinformuje. Kdo nechce být informován, neklade otázky a nežádá na ně odpovědi. ….Jednodušeji řečeno. Kde… Číst vice »

PECHINO
Host
PECHINO

DAVIDE,
DÍKY ZA BOMBASTICKÉ VYSVĚTLENÍ – TEĎ UŽ TO SNAD ( PRACUJÍCÍ ) NÁROD POCHOPIL A NENÍ TŘEBA DALŠÍCH KOMENTÁŘŮ …

Jirka_26
Host
Jirka_26

Za svých nedávných mladých let jsem dělal trvale na noční, protože bolševik dával vysoké příplatky. Jenže jako svobodný bezdětný jsem měl daň jako dvě krávy, takže i když jsem měl vyšší hrubý příjem, na čistém se to moc nepoznalo. Přes den děs, spát jsem musel nadvakrát a necítil jsem se vůbec dobře. Tak jsem toho nechal a dělal jen na odpolední, abych nestřídal doby vstávání. Nakonec jsem přišel na to, že skutečně je nejlepší jen ranní směna od cca 6:30 h.

Vůbec nezávidím zdravotním sestrám v nemocnicích, protože ty se směnnosti a nočním nevyhnou, i kdyby chtěly.

Loading...