Je 40 tisíc korun slušný plat, nebo už nestačí?

Guvernér České národní banky to řekl poměrně jasně. Lidé by neměli očekávat a neměli by žádat přehnaná platová navýšení. Jinak by se totiž mohlo stát, že inflaci roztočí ještě více a už v podstatě nepůjde zastavit. To by bylo to nejhorší, co by českou ekonomiku mohlo potkat.

Solidní plat už nestačí

Jenže je to také typická knížecí rada člověka, který má každý měsíc na výplatní pásce stovky tisíc korun a na bankovních nebo investičních účtech značné prostředky. Co ale mají dělat lidé, kterým už jejich měsíční výplata nevychází a musejí v lepším případě sahat do úspor, pokud nějaké mají. Navíc ve chvíli, kdy se jim říká, že ještě zdaleka nejsme z nejhoršího venku a kdy na podzim a v zimě by měla přijít další vlna zdražování.

Těchto lidí přitom stále přibývá. Zatímco před pár měsíci nevycházeli lidé, kteří brali dvacet tisíc korun, dnes už se to týká i těch, kteří mají třicet nebo dokonce čtyřicet tisíc korun. Tedy peníze, které ještě nedávno byly brány jako velmi slušný plat. Právě na tom se ukazuje, jak moc inflace změnila pravidla hry. Dnes je to plat, se kterým mají mnozí problém vyžít.

Foto: Shutterstock

Najednou přestali vycházet

Vždycky jsem si myslel, že mám slušný nadprůměrný plat. 40 tisíc korun hrubého v Opavě nebylo vůbec špatné. Teď ale máme problémy,” líčí pan Richard, který má s manželkou na rodičovské dovolené dvě děti.

Žijí v rodinném domku po rodičích, na jehož rekonstrukci si vzali hypotéku. Tu musí ještě několik let splácet. Čáru přes rozpočet jim však udělaly především ceny plynu. “Skončila nám fixace. Místo zálohy dva tisíce korun teď platíme 8 tisíc měsíčně, a to už je pořádný rozdíl,” říká pan Richard. Letos s rodinou po dvou letech plánoval zahraniční dovolenou, ale nakonec ji museli oželet. Jednoduše na ni nemají. Místo toho vyrazili na chatu za rodiči.

Podle Richarda to takto nemůže jít dál. Finanční problémy má už i on, a to je kolem něj i řada lidí, kteří berou méně. Plyn a elektřina přitom prý ještě více zdraží. “To už půjdeme do ulic, pokud to nějak nezkrotí,” hlásí rezolutně pan Richard.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Výživová poradkyně a dlouholetá autorka článků se zdravotní tematikou.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
112 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jana
Jana
3 měsíců

Kolik 40???? Děláte si srandu,kde berete tyto info,většina lidí okolo mě,kteří normálně dělají mají tak max 30 a to ještě hrubyho,takže pánové a dámy ,paní velkomožni podnikatelę,měli byste začít přidávat,protože chceme těch 40 tisíc,tvl…to je PSYCHO

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Jana

A to jako někdo se narodil tak, že je povinen vám dávat jakousi práci a vy na tu práci máte právo? Proč si ji nedáváte sami? Navštivte živnostenský úřad, zaplaťte 1000 Kč a hned máte práci! Vlastně z vás bude zlej a odpornej podnikatel 😀

JirkaK
JirkaK
3 měsíců
Reply to  Jana

V prvném čtvrtletí 2022 bylo 4350 tisíc zaměstnaců, 80 procent z nich mělo hrubý plat do cca 60500 korun, tzn existuje tu 20%, tzn 870 tisíc zaměstnanců pobírajících hrubý plat minimálně 60500 nebo vyšší, to je poměrně dost. Ano průměr je nějakých 38, medián 31. Ale tvrdit že 870 tisíc zaměstnaců s platy nad 60500 korun jsou “velkomožní podnikatelé”, kterých je mimochodem další téměř milion.

Thom
Thom
3 měsíců

Ty kráso 40 000 Kč měsíčně??? Ja beru už pár let životní minimum a vycházím úplně bez problémů 😂😂 achjo lidi chtějí moc 😏.. Bída je kolikrát lepší než zažít něco co je nemožné 🤷‍♂️

Last edited 3 měsíců by Thom
Martin
Martin
3 měsíců

Prej jenom 😂 40000,- kdo všechno to má …

Black
Black
3 měsíců

Mám kolem 250tis. hrubého a vůbec s tím nemůžu vyjít:-) Najdu si brigádu.

Jan
Jan
3 měsíců

Nechápu, jak může někdo nemít za celou tu dobu od revoluce ani dům, ani byt, ani chatu/chalupu a k tomu pořád nízký příjem. To vám nedal dost ani ten Babiš s Okamurou, komoušema a ČSSD? Proč vám nikdo z nich nedal za ta léta dost peněz na pořízení nemovitosti? Teď brečíte nad globální krizí, ze které viníte naši vládu (pokud je to pravda, je Fiala vládce planety), ale za stav ve kterém jste, mohou všechny předešlé vlády a zejména VY! Proč vás teď nezaměstná Okamura, nebo Babiš za 40 měsíčně, když vy jste tak schopní pracanti a proč vám nedají… Číst vice »

Michal
Michal
3 měsíců
Reply to  Jan

Je to máslo,mluví s cesty.

Alexandra
Alexandra
3 měsíců
Reply to  Jan

Vy jste požil…Jinak není možné vypotit takový kraviny…

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Alexandra

Já problém nemám, ale podle vás mám? Nejspíš jste požila vy.

Český Honza
Český Honza
3 měsíců
Reply to  Jan

A čímpak si vyděláváš ty, panáčku?
Podle těch žvástů to poctivou prací asi nebude a máš nějaké pěkné, vyžírkovské místo, ani by mne nepřekvapilo něco jako “veřejně neprospěšná velmi zisková neziskovka”, která umožňuje pohodlný život odtržený od toho reálného většiny.
Nebo nějaký “veksláček” v dobře klimatizované kanceláři, třeba v bance, kdy si bere ráno pěknou košili, co šily zručné ruce švadleny, třeba samoživitelky, za 17500,- čistého a lidmi, co jsou pro společnost nezbytní opovrhuje, když v reálu by se bez hodnot, které vytváří neobešel?

Last edited 3 měsíců by Český Honza
Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Český Honza

Poctivou vysoce kvalifikovanou prací a nejsem váš soudruh, netykat! Umíte jen urážet, když člověk poukáže na vaši neschopnost. S neziskovkami nebo státními organizacemi nemám nic společného, pracuji v soukromém sektoru a svou práci musím umět prodat. Co takhle vývoj v leteckém průmyslu a programování? Žeby nepoctivá práce? Jsou zloději naši kolegové z meopty, protože nehází hlínu lopatou ale dělají nejvyspělejší výzkum a vývoj pro výrobu procesorových linek? Vzamatujte se! Nic neumíte, to je váš problém! Partnerské vývojářské firmy hledají programátory od 10tis € měsíčně, proč si nezvýšíte kvalifikaci? Je vám to ohodnocení málo na to, abyste na sobě zapracoval? Narozdíl… Číst vice »

Jakub
Jakub
3 měsíců
Reply to  Jan

Pane Jane,
Pokud si troufáte tvrdit že vláda která nás tahala ze sra#ek té předešlé dělala málo, že tato vláda kopyt která rozprodává národní bohatství aby mohla zaplatit své dluhy… Je mi vás líto 😢

Shane
Shane
3 měsíců
Reply to  Jan

Jsou lidé, co si nenakradli před tím převratem, podbodně nazývaným rebolucí, ani po něm, ba nedostali ani továrnu či pole a lesy v restituci, ani si nepřišli na pěkné prachy díky politice!
A šmejd Fiala hned zrušil či snížil příspěvky na dopravu pro studenty a penzisty, takže třeba teď platím dvojnásob toho, co za Babiše. A zatímco v MHD to bude po 70 zdarma, v té dálkové dopravě ne, i když je součástí Integrovaného fopravního systému!

Bejk
Bejk
3 měsíců
Reply to  Jan

Ty seš velkej úderník a svazák. Tady předvádíš velkej cirkus. 🤣😂🤣😂

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Bejk

Netykat, nejsme soudruzi! Trochu se tady bavím a zároveň vzdělávám ovečky pánů Okamury a Babiše 😉 Mám vyděláno tudíž i nárok se bavit.

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
3 měsíců

Asi nic jiného nezbyde.

Toscana
Toscana
3 měsíců

Jako kdyby se snažilo aazdraví vybudit lidí k tomu, aby šli do ulic. Proč mám dojem , že je to další z ruSSkých nebo Burešových dezinformačních webů? Aktuální pravdivé zprávy se tady nedozvíme, o Bureši taky ne. Jen samé nesmysly. Absolutně nepravdivé. Ceny se zvedly jen něčeho, benzín nafta jdou dolů. S plynem se musí vydržet, pak bude LNG, Se 40 tisíci můžou zrušit plyn a pořídit kotel za pár korun. A nemusí platit zálohy 8000. Hovadiny, kterým se nedá věřit.

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
3 měsíců
Reply to  Toscana

To není fake ani dezinformace. To je návrat do doby, kdy platy byly 1.500 Kč. Nájem v 3+1 byl i s inkasem 700 Kč. Se 2 dětmi+ 260 Kč dětských přídavků zůstalo okolo 1000 Kč. V té době taky začalo to, co je dnes, ženy musely jít do práce a babičky se staly chůvami. To za mých rodičů nebylo. Já mladým nic zlého nepřeji, ale už dlouho se měli moc dobře.

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Toscana

Vem si takového Jiřího o pár příspěvků níže, přesně na takové tady cílí.

Shane
Shane
3 měsíců
Reply to  Toscana

Tak se jděte podívat třeba do samošky, jak se zvedly ceny “jen něčeho”, jak tvrdìte! Rychle vás vyvedou z omylu! A pokud jde o kotel, zákon zakáže ty na pevná paliva, už musíte mít u domů změřené energetické ztráty a pokud jsou větší (u starších domů!), povinně zateplit, což při dnešních cenách služebbi materiálu je oříšek, pokud nejste v balíku. Vzhledem k situaci je těžká brát si půjčku, navíc je těžké se rozhodnout, jaký kotel si pořídit, když stále mění zákony a i hybrid na plyn a elektriku je nejistou investicí, když obojí má jít nahoru jennproto, že jsme závislí… Číst vice »

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Shane

S kotlem píšete dezinformace, letos jsem řešil jeden kotel na tuhá paliva a realita je jiná. Řiďte se seriózními informacemi a ne těmi z bulváru.

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Shane

Já vidím v obchoďáku rohlík za 2,50 a vepřovou plec za 89, uherák pořád za stejnou cenu, párky stejná cena, chleba dražší o 1 korunu za 600g krájená Šumava. Potraviny které kupují obyčejní lidé. Mléko 15,- ceny Tesco, Albert, Kaufland.

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Shane

Mnohem větší problém vidím v zateplení starých domů v lokalitách, kde řádí různí ekoteroristé, památkový teroristé a podobní. Tam mají lidé velký problém a zajímá mě jak, kdy a kdo s těmi ochránci zatočí.

Josefina
Josefina
3 měsíců
Reply to  Toscana

Inflace se fialové pětikolce silně vyplatí -zjistete si,kolik přispívají lidi díky nečinnosti pravičáků u moci do éráru!!lidi ze svého povinně dotují petikolku!!těch 16tisic je plivnutí do moře,akorát je Fiala daruje majitelům energii!!divíte se,že jsou lidi naštvaní ??Poděkujme broukům Pytlíkům u moci!!k naštvání nepotřebují lidi nutit,už toho bylo dost a pravice si to zavinila sama svou neschopností,kapišto??

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Josefina

Všimněte si, že největší problémy teď mají lidé, jejichž slovník obsahuje výrazy: vlastenec, pětikolka, pětikára, fialová drahota, fialový hnus… Tato sorta lidí má z nějakého utajeného důvodu minimální mzdu a nulovou schopnost chápat základní matematické a ekonomické jevy. Čím to asi je?

Lumír
Lumír
3 měsíců

Samé fňukáni! Češi se profnukavaji životem už tisíc let!!¡

Lukas
Lukas
3 měsíců

Chtěl bych vydělávat” jen” 40 000 😀

Jan Janoušek
Jan Janoušek
3 měsíců
Reply to  Lukas

Mít těch 40 jsem v klidu 😁

Petra
Petra
3 měsíců
Reply to  Lukas

Přesně tak. Já mám 9000 rodičák a manžel dvacku. Mít tak manžel 40000 měsíčně, tak si piskam. To máme tři děti, hypotéku a půjčku na rekonstrukci baráku. A taky musíme nějak vyžít. I když až to zase zdraží, tak nevím. Holka na střední, prostřední je ve školce a třetí princezně je půl roku. To bude mazec🤦‍♀️

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Petra

Za komoušů muselo hodně středoškoláků mít nějakou brigádu. Tak půjde slečna na brigádu, rok-dva to vydrží a do té doby najdete řešení.

Petra
Petra
3 měsíců
Reply to  Jan

Ano máte pravdu. Já chodila na brigády každé prázdniny i o víkendech. Ale dnešní mládež je líná a sedí jen na mobilech a tabletech.

Shane
Shane
3 měsíců
Reply to  Jan

Za kapounů se za studium i koleje platí nehorázné ceny a nejisté jsou i ceny potravin, které tehdy byly stálé! Je těžké si něco plánovat a výsledky studia odpovídají tomu, že studenti místo učení či spánku jsou někde na noční brigádě.

Rottrek
Rottrek
3 měsíců
Reply to  Petra

By me zajimalo,jak jste s takovou almuznou mohli dostat hypoteku…

JirkaK
JirkaK
3 měsíců
Reply to  Rottrek

A ještě uvažovat o dětech….

JirkaK
JirkaK
3 měsíců
Reply to  Petra

Věřte tomu že si pískat nebudete. Když jsem začal pracovat, bral jsem asi 8 čistého, ano byla jiná doba, ceny nižší, ale i tak to bylo na hraně. Pak jsem si polepšil, bral jsem asi 20, ale taky se mi zvedly náklady, pak jsem si zase přilepšil, bral 40 čistého a světe div se, pořád koukám jak nevycházím,v současné době zase beru podstatně více, ale koukám na účet a žádná hitparáda to není. Ano, v obchodě nemusím řešit jestli koupím 10 deka salámu bez masa za 10 kaček nebo s masem za 20, ale… koupit si třeba nové auto střední… Číst vice »

Jan
Jan
3 měsíců

To je takový problém předělat kotel? Nebo je lepší brečet a platit nesmyslné částky za plyn? Případně prodám dům, koupím menší, doplatím hypo a jsem v klidu.

George
George
3 měsíců
Reply to  Jan

Ono to vypadá,že pro většinu je lepší brečet,než být v klidu.

Jiří
Jiří
3 měsíců
Reply to  George

Kdyby hloupost nadnášela, pak vy dva jste stíhací piloti. 🤦‍♂️

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
3 měsíců
Reply to  Jiří

👍

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Jiří

Vážně? Protože se umíme postarat o sebe sami a nečekáme s nataženou rukou? Jak napsal nahoře Toscana, než platit 12x8tis, koupím kotel za 30-40 a nebrečím, ale výrazně ušetřím! Kde v tom vidíte problém? Ten kotel se vám zaplatí za půl roku. To už nezvládáte ani počty ze základky?

Josef
Josef
3 měsíců
Reply to  Jan

Jiní

Karel
Karel
3 měsíců
Reply to  Jan

Co to blábolíté? Znáte zákony? My musíme paneláka a podobné, být podle zákona připojení na kotelny. Kotel mít nesmíme. Brečre jinde.

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Karel

Vy se v tom paneláku hlavně neumíte domluvit na ničem! Proto tam nebydlím a proto je ten zákon váš problém a né můj! Samozřejmě pak máte smůlu.

Jana
Jana
3 měsíců
Reply to  Jan

Dotaz čím budete topit? máme kotel, dřevo máme nasyslene.Jsem ve svém domě bojler na solár,Uhlí je předražené, elektrikou netopime,ale používáme na běžný chod domácnosti.Vy si myslíte, že je to jen o kotli? musíte tomu přizpůsobit místo a připojení čerpadel, topení atd. …tak ne 30 -40 tisic,jak tu někdo psal.Minimálně 150 tisíc.To se držím při zemi musíte mít velké místo jak na kotel,tak na dřevo popř uhlí.Ty kecy předělat z plynu na kotel jsou tleskání do játrem do větru.Začít podnikat?tak celá země bude podnikat a budeme spokojený 😀, až se vám doma rozbijou třeba zásuvky, pračka,lednice,atd ..tak neplačte ty se vyrábí… Číst vice »

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Jana

Já vcelku chápu fungování fabrik, IZS, pečovatelských služeb, vlastně celého systému, takže se nemusím z ničeho probrat. Nekvalifikovaná práce je všude ohodnocená špatně, proto je potřeba na sobě pracovat, když někdo chce víc peněz, nebo jít podnikat, pokud se cítí nedoceněný! Pak teprve narazí na realitu a možná pochopí, proč ve fabrice nemohl dostat víc. Ve škole dělat hrdiny,
pak na učňák, samé chlastačky a najednou je z člověka nekvalifikovaný pracant za minimalku, ale vinen je vždy někdo druhý!

Vlastimil Blažek
Vlastimil Blažek
3 měsíců
Reply to  George

V dnešní době přepychu to není brekot, ale budete se muset vrátit do jiné doby, doby před r. 89. Může se stát, že si ani ten hloupý mobil nebudete moci dovolit. Natož přepych jako plyn, benzín, naftu ad. A vytáhnete Petry.

Jan Stanicek
Jan Stanicek
3 měsíců
Reply to  George

Lidem brečet nepomůže ale když vám v zaměstnání platí 150korun na hodinu tak co máte dělat hledat jinou práci všude je to stejné

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Jan Stanicek

Pokud si myslíte že to není spravedlivé ohodnocení a jinde vám nabízí stejnou mzdu, začněte podnikat v oboru který znáte a budete mít úspěch. Teď vás někdo asi okrádá, tak mu seberte tu možnost a vydělávejte na sebe! Možná vám dá dobře placenou práci Babiš, nebo Okamura, protože oni nekecají, oni makají pro vaše blaho. Abych nebyl tak jízlivý, co takhle dělat něco, čeho je nedostatek? V Praze například instalatéři, obecně chybí řemeslníci. Já bych s tím problém neměl, ale mám dobrou práci a jsem spokojený. Nekecám, makám!

Josefina
Josefina
3 měsíců
Reply to  Jan

Pane Jane, když čtu vaše myslenky- nejste placený agitátor pětikolky???vaše úžasné, určitě reálným životem vyzkoušené odpovědi tomu odpovídají…jinak- ve které bublině odtržené od běžného člověka žijete???

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Josefina

A další pětikolka. Žiju mezi lidmi, jejichž příjmy jsou 40-300tis. měsíčně a těchto lidí jsou v republice statisíce (reálně do 2 milionů lidí), jak už správně uvedl jirkaK. To jsou fakta, statistická data. Jednoduše vy neumíte pracovat s informacemi a místo faktů si do rovnice dosazujete zbožná přání a bulvární kecy a to ve všem. Příklad: rohlíky zdražují o stovky procent, všichni v zimě umrzneme… Realita: ze 2 Kč na 2,50 a v zimě budeme muset topit místo na 25 jen na 19-20 stupňů. A kdo ne, ten si parádně připlatí. Nemáš? Uber. Máš? Neřeš. Když si myslíte, že vás… Číst vice »

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Josefina

Abyste nezáviděla větší příjem než je minimálka, tady máte možnost vydělat si jako obyčejný dělník.

https://www.lidovky.cz/byznys/skoda-vyplatila-slibene-bonusy-krizi-navzdory-odmenu-ve-vysi-80-tisic-dostali-vsichni-zamestnanci.A200511_183217_ln-auto_vag

Michal
3 měsíců
Reply to  Jan

Ty vole, barák po rodičích a musí splácet jen blbou hypotéku na rekonstrukci… Spousta lidí platí nájem a do toho i hypotéku a nemají ani těch 40 v hrubém… Napsat takováto článek s prajzakem se dá v jakékoliv době s jakýmkoliv platem 😀

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Michal

Prodám barák i s hypo a zůstanu v nájmu, nebo ukončím nájem a jdu do baráku. Znám lidi kteří prodávají s hypo, (jeden dědictví), splatí zbytek a jdou do menšího bez dluhů. Já vidím spoustu možností, vy jen neřešitelné problémy. Když na něco nemám, musím hledat cestu jak to vyřešit a pokud jsem v lokalitě kde víc nevydělám, zůstávají zmíněné možnosti. Diskutováním na internetu a v hospodě se peníze nevydělávají. Taky mám v rodině pár kousků s věčně nataženou rukou, ale přestěhovat se ze 4+1 do menšího? Ani náhodou! Pronajmout nebo prodat byt po babičce? Cože? Proč? Vždyť je náš!… Číst vice »

Jana
Jana
3 měsíců
Reply to  Jan

Když někdo zrekonstruluje bydlení po babičce,investuje do toho bydlení půl svého života má k tomu domu citový vztah,tak ho má kvůli magorům ve vládě prodat a jít do nějaké kůči a začít znovu? Výborně budeme se stěhovat pokaždé když budeme ve finanční tísni, až nakonec zůstaneme pod stanem,moment nezůstaneme protože nebudeme mít ten stan kam dát.Půjdeme na sociálku a tam nám dají peníze, bydlení atd ….

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Jana

Tak se zajistěte abyste se nemuseli stěhovat. Kolega platí energie z dividend. Když se tohle řeší v hospodě, je podobný člověk vnímán jako debil, jenže realita ukazuje že debilové jsou ti hulákající vychytralý štamgasti.

Josefina
Josefina
3 měsíců
Reply to  Jan

Vy jste fachmajster,pane Jane,nejste náhodou poradce Stavjuny???

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Josefina

Nepracuji pro stát, úřady a neziskovky. Viz jiný příspěvek.

Jana
Jana
3 měsíců
Reply to  Jan

Nějakej chytrej,takhle jednoduchý to asi není,ne

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Jana

Takhle jednoduchý to je. Vlastní zkušenost. Nesmíte se nechat manipulovat babičkou, tchýní, kamarády, kýmkoliv dalším a zařídit se podle svých možností a představ. Nechte si do věcí kecat od těch, kteří vám platí účty a uvidíte že věci jsou jednoduché. Ano, myslím tím to, že vám do toho nebude kecat nikdo, protože si účty platíte sama. Kdybych se nechal podobně vydírat tchýní nebo švagrovou, jsem pořád v prdeli jako oni.

Jiří
Jiří
3 měsíců
Reply to  Jan

A jak často ty hlupáků budou lidi předělávat plyn? V loni jim hrozily vysokýma pokutami když budou topit kotlem.tak o čem tu meleš degeši

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Jiří

Zkuste to slušně, nepásl jsem s vámi kozy! Nikdo nehrozil pokutama, stačilo se nad tím trochu zamyslet a nedělat věci podle článků v bulváru. Solár určitě nemáte, protože je to blbost a tepelné čerpadlo je určitě pro hlupáky, protože to řekl Pepa v hospodě. Nebo to snad bylo jinak?

Jana
Jana
3 měsíců
Reply to  Jan

Vy budete určitě tak hodný a na tepelné čerpadlo a solary mi půjčíte, že? Prosím 1 milión protože mám veliký dům + 300 tisíc na zateplení aby jsme se mohli vejít do zelené úspory.Děkuji.

Jan
Jan
3 měsíců
Reply to  Jana

Banka vám nepůjčí? Milion bych vám nepůjčil ani za dobrý úrok, protože jste špatný hospodář. Solár a TČ za milion je pro 2 domy se čtyřčlennou rodinou a ještě s rezervou, tudíž neumíte hospodařit, jenom plýtvat.

Shane
Shane
3 měsíců
Reply to  Jan

Když máte velké peníze na kontě, můžete si snadno pořizovat či předělávat kotle. Ovšem dnes je tězké odhadnout jaký mít. Ty na pevné palivo zákon omezuje, půjčky jsou podmíněnyalými tepelnými ztrátami domu a rozhodnout se pro elektřinu je taky ošidné, pokud stát, ač velký akcionář ČEZ, kvůli cizím.menšinovým akcionářům odmítá zastropovat ceny.