Je 40 tisíc korun slušný plat, nebo už nestačí?

Guvernér České národní banky to řekl poměrně jasně. Lidé by neměli očekávat a neměli by žádat přehnaná platová navýšení. Jinak by se totiž mohlo stát, že inflaci roztočí ještě více a už v podstatě nepůjde zastavit. To by bylo to nejhorší, co by českou ekonomiku mohlo potkat.

Solidní plat už nestačí

Jenže je to také typická knížecí rada člověka, který má každý měsíc na výplatní pásce stovky tisíc korun a na bankovních nebo investičních účtech značné prostředky. Co ale mají dělat lidé, kterým už jejich měsíční výplata nevychází a musejí v lepším případě sahat do úspor, pokud nějaké mají. Navíc ve chvíli, kdy se jim říká, že ještě zdaleka nejsme z nejhoršího venku a kdy na podzim a v zimě by měla přijít další vlna zdražování.

Těchto lidí přitom stále přibývá. Zatímco před pár měsíci nevycházeli lidé, kteří brali dvacet tisíc korun, dnes už se to týká i těch, kteří mají třicet nebo dokonce čtyřicet tisíc korun. Tedy peníze, které ještě nedávno byly brány jako velmi slušný plat. Právě na tom se ukazuje, jak moc inflace změnila pravidla hry. Dnes je to plat, se kterým mají mnozí problém vyžít.

Foto: Shutterstock

Najednou přestali vycházet

Vždycky jsem si myslel, že mám slušný nadprůměrný plat. 40 tisíc korun hrubého v Opavě nebylo vůbec špatné. Teď ale máme problémy,” líčí pan Richard, který má s manželkou na rodičovské dovolené dvě děti.

Žijí v rodinném domku po rodičích, na jehož rekonstrukci si vzali hypotéku. Tu musí ještě několik let splácet. Čáru přes rozpočet jim však udělaly především ceny plynu. “Skončila nám fixace. Místo zálohy dva tisíce korun teď platíme 8 tisíc měsíčně, a to už je pořádný rozdíl,” říká pan Richard. Letos s rodinou po dvou letech plánoval zahraniční dovolenou, ale nakonec ji museli oželet. Jednoduše na ni nemají. Místo toho vyrazili na chatu za rodiči.

Podle Richarda to takto nemůže jít dál. Finanční problémy má už i on, a to je kolem něj i řada lidí, kteří berou méně. Plyn a elektřina přitom prý ještě více zdraží. “To už půjdeme do ulic, pokud to nějak nezkrotí,” hlásí rezolutně pan Richard.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
111 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Rorot
Rorot
1 rok

Právě že pravda no já měl 14 tisíc z toho 10 zaplatím a půl roku žiju přesně tak něco mám navíc ani polovinu náklady taky a nemám ani polovinu.

Petr
Petr
1 rok

A já pracují za minimální mzdu co musím mít,a taky je to těžké.Ato jsem sám.

Ditterová
Ditterová
1 rok

Já a invalidní syn o kterého se starám máme necelých 30 tisíc a zaplatíme pronájem bytu což v současné době je 20 tisíc i s energiemi. A z toho co zbyde musíme vyjít. Jak se říká, žijeme od výplaty k výplatě. Mýt 40 tisíc tak si pískám a paní si stěžuje, že má málo. Stydět by se měla.

Monika
Monika
1 rok

Mám 16200.ztoho platim12800energie nájem,1200doprava.JpCo je maso na to jsem už zapomela i co je pečivo!Mléčné výrobky už vůbec neznám!!Jim jednou denně,děkuji vládě! Je hezké chodit do práce a nic z toho nemít ale podporovat různé zloděje je úžasné!

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Monika

A tyhle peníze jste měla i za Babiše? Pořád téměř minimální mzdu? Proč vám Babiš nedal víc? Fialu by člověk pochopil, je to ďábel, ale že ten hodnej Babiš vás držel pořád takhle při zemi a ani Okamura mu to nezarazil? Důležité je pracovat, ne chodit do práce, Tohle většina lidí nedokáže pochopit.

Last edited 1 rok by Jan
Jan
Jan
1 rok
Reply to  Monika

Jen pro zajímavost, 12800 nájem a energie při aktuálních cenách vypadá na střední Čechy, dvojčlennou domacnost a k tomu nesedí ta téměř minimálka a jen jeden příjem.

Last edited 1 rok by Jan
Hana
Hana
1 rok
Reply to  Jan

Tak schválně odkud jsem? Máme DB 3kk nájem s KT a Internet 1000, elektřina 900,plyn zatím 900 na čtvrt roku,nájem zatím kolem 3000. Kdyby jste nevěřil pošlu i vyfoceno.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Hana

Je mi jedno odkud jste. Nejsem tady abych řešil stupidní hádanky.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Monika

Budu lidumil, takže určitě dostanu patřičně vynadáno.

MÁTE NÁROK NA DOST VYSOKÝ PŘÍSPĚVEK NA BYDLENÍ A MOŽNÁ I DALŠÍ PŘÍSPĚVKY. MAZEJTE NA ÚŘAD A POŽADUJTE NA CO MÁTE NÁROK!

To není ostuda, nejste snad něčí otrok.

Rorot
Rorot
1 rok
Reply to  Jan

Žádné příspěvky nedostanu mají v tom takový klíčky aby to člověk nedostal když platí např . Nájem a nemá na sebe napsanou elektriku takže pomůžou lidem co mají 40 tisíc a brecej a ti co nemají ani 20 žádnej příspěvek nedostanou Čechy.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Rorot

Nemají v tom kličky, dostanou, je na to zákon. Přestaňte šířit dezinformace!

Hana
Hana
1 rok
Reply to  Jan

Jaký dezinformace! Buď jste na UP někdy o nic nežádal nebo jste troll. Mam spoustu známých a dostali houby .Zjistěte si, kdy máte nárok a kdy nemáte, než někoho obvinite .

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Hana

Pokud ta paní nelže, má jednoznačně nárok. Je zbytečné se dokolečka točit nad zjevným faktem a vnášet do toho coby-kdyby.

Pokud si vy a vaši známí nedokážete vyjednat to, na co máte ze zákona právo, není to můj problém. Zaplaťte si advokáta, nebo požádejte o právní pomoc nějakou neziskovku která se tím zabývá, ale nešiřte tady dezinformace!

Lucie
Lucie
1 rok

40 tisíc? Kde to žijete prosím vás? To chcete lidí ještě víc naštvat??

Český Honza
Český Honza
1 rok

Z asi 50 známých, nejméně 1/2 VŠ s 10ti a více lety praxe a nikdo nemá ani ten deklarovaný republikový průměr. Ten dělají manažeři ČEZ, ČD, Českých lesů ad. takových. Běžní lidé se nějakým 40 absolutně neblíží, a to mluvíme o lidech vysoce kvalifikovaných. Ještě větší sprosťárna je pak udávaný průměrný plat učitelů, nějakých 44-45tis.. Má to zřejmě sloužit jen vyvolávání závisti a nenávisti ve společnosti. Učitelka s 18 roky praxe a všemi příplatky za třídnictví ad., nemá ani 30 čistých. No a já si žiju s ID 7643,- Kč, tak kdo není fialový debil, zřejmě si trochu představu, jak… Číst vice »

Alexandra
Alexandra
1 rok

Děláte si srandu?co já bych dala za 40 tisíc!!Pokud někdo nevyjde se 40,,nevyjde ani s 80.Dobře mu tak

Shane
Shane
1 rok
Reply to  Alexandra

Tak Topolánek si nedávno stěžoval, že rodina s příjmem cca 83 000 v Praze má problém vyjít. Přitom je jen sám se svojí nobou manželkou. Kolik má nájem, se nezmiňoval. On sám by měl mít penzi na horní hranici, tedy těch 40 000, na kterých to zastropovala Babišova vláda (na což si v jiném článku stěžoval, že prý nemá ani 17% posledních příjmů, což ukazuje, že jo Křetínský přeplácel a zaplatíme to my v cenách energiì!). Prý za jeho vlády by byl výpočet větší! Někteří důchodci z té doby mají prý až 55 tisíc…

Eva
Eva
1 rok

To snad nemůžete myslet vážně? Člověk co pečuje o své dítě je rád když má příspěvek 12tisc

Michal
Michal
1 rok

Co máme dělat, když vyděláme JEN 40 tisíc měsíčně? A co mám dělat když vydělávám 24 tisíc měsíčně? Já si myslím že si tady děláte z lidí srandu!

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Michal

Tak snad je rozdíl mít 24 v Ostravě a nájem 6tis, nebo 40 v Praze a nájem 20. Sakra začněte už používat mozek! Pokud to máte v Praze, děláte něco špatně.

Leszek
Leszek
1 rok
Reply to  Jan

Ono hlavně to třeba číst pořádně.Vydělá sice 40000,ale v hrubém což po odečtení bude,tak cca ani ne těch 30000. Měli by to v nadpisu uvést na pravou míru.

Jana
Jana
1 rok

Kolik 40???? Děláte si srandu,kde berete tyto info,většina lidí okolo mě,kteří normálně dělají mají tak max 30 a to ještě hrubyho,takže pánové a dámy ,paní velkomožni podnikatelę,měli byste začít přidávat,protože chceme těch 40 tisíc,tvl…to je PSYCHO

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Jana

A to jako někdo se narodil tak, že je povinen vám dávat jakousi práci a vy na tu práci máte právo? Proč si ji nedáváte sami? Navštivte živnostenský úřad, zaplaťte 1000 Kč a hned máte práci! Vlastně z vás bude zlej a odpornej podnikatel 😀

JirkaK
JirkaK
1 rok
Reply to  Jana

V prvném čtvrtletí 2022 bylo 4350 tisíc zaměstnaců, 80 procent z nich mělo hrubý plat do cca 60500 korun, tzn existuje tu 20%, tzn 870 tisíc zaměstnanců pobírajících hrubý plat minimálně 60500 nebo vyšší, to je poměrně dost. Ano průměr je nějakých 38, medián 31. Ale tvrdit že 870 tisíc zaměstnaců s platy nad 60500 korun jsou “velkomožní podnikatelé”, kterých je mimochodem další téměř milion.