Co vám doma nejvíce žere proud. Není to lednice ani pračka, ale hrozná chyba všech Čechů. Účet na konci roku vás odrovná

V dnešní době, kdy ceny energií neustále rostou, se stále více lidí zaměřuje na úspory v domácnosti. Překvapivě však mnoho z nás neví, které spotřebiče jsou těmi největšími “žrouty” elektřiny. Mnozí by si mohli myslet, že nejvíce elektřiny spotřebovávají velké spotřebiče jako lednice nebo pračka. Pravda je ale někde jinde a může vás nepříjemně překvapit.

Hlavní viník: Standby režim spotřebičů

Velkým problémem v českých domácnostech je zbytečná spotřeba elektřiny způsobená spotřebiči v pohotovostním režimu, tzv. standby režimu. Tyto spotřebiče sice vypadají, že jsou vypnuté, ale ve skutečnosti neustále spotřebovávají energii. Jedná se o televizory, set-top boxy, počítače, herní konzole, mikrovlnné trouby a další elektroniku, na kterou se dá snadno zapomenout a ponechat ji v tomto režimu.

Jak velký je tento problém?

Podle některých odhadů může standby režim tvořit značnou část celkové spotřeby elektřiny v domácnosti. I když přesné číslo se může lišit v závislosti na počtu a typu zařízení, odborníci varují, že tato zbytečná spotřeba může výrazně zvýšit účty za elektřinu. V průměrné domácnosti to může znamenat zvýšení účtu za elektřinu o několik set až tisíc korun ročně.

Jak tento problém řešit?

  1. Vypínání spotřebičů: Nejjednodušším řešením je úplné vypnutí spotřebičů, když je nepoužíváte. To zahrnuje vypnutí ze sítě, což lze snadno udělat pomocí vypínačů na prodlužovacích kabelech.
  2. Používání chytrých zásuvek: Chytré zásuvky mohou automaticky vypnout připojené spotřebiče po určité době nečinnosti. Můžete je také ovládat na dálku pomocí aplikace na chytrém telefonu.
  3. Investice do úsporných spotřebičů: Při nákupu nových spotřebičů hledejte ty, které mají nízkou spotřebu v pohotovostním režimu. Energetické štítky často uvádějí, kolik energie spotřebič v tomto režimu spotřebovává.

Další skrytí žrouti elektřiny

Kromě standby režimu existují i další spotřebiče, které mohou výrazně zvýšit váš účet za elektřinu:

  • Staré spotřebiče: Starší modely spotřebičů, jako jsou lednice, pračky a sušičky, mohou být mnohem méně energeticky úsporné než nové modely.
  • Nabíječky: Nabíječky ponechané v zásuvce bez připojeného zařízení stále spotřebovávají malé množství elektřiny, což se může časem nasčítat.
  • Osvětlení: Neefektivní žárovky mohou také zvýšit spotřebu elektřiny. Výměna za LED žárovky může přinést významné úspory.

Standby režim a další skryté spotřeby elektřiny mohou výrazně přispět k vašim účtům za elektřinu. Při vědomém používání spotřebičů a jejich vypínání, když nejsou potřeba, můžete snížit své náklady a přispět k ochraně životního prostředí. Tento jednoduchý krok může na konci roku ušetřit značné množství peněz a pomoci vám lépe spravovat domácí rozpočet.

Foto: Shutterstock

Autor: Kristýna Lorencová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
12 dní

Pc, jednoznacne

Pepík
Pepík
12 dní

Madam, vy jste blbá jak zahnutý tágo. Co jste měla z matematiky? Nejspíš kuli jak hrom a proto jste šla dělat novinařinu. Spotřebiče ve stand-by mají hodinovou spotřebu 1 watt. Takže roční cena, při ceně 6 kč za kW vychází na 50 kč u jednoho spotřebiče. A kolik těch spotřebičů doma máte? Deset? Dvacet? Při dvaceti spotřebičích je útrana něco málo přes tisíc kč. Přestaňte dělat ze čtenářů blbce a jděte radši uklízet ulice. Tam budete užitečnější.

Karel
Karel
13 dní

Hloupost. když budete vypínat spotřebiče se spínanými zdroji spínačem na prodlužovačce, vydrží ani ne měsíc. Je dost spotřebičů, které se po úplném vypnutí nastaví do továrního nastavení

Jaroslav
Jaroslav
13 dní

Hele, ty píčo, co si hraješ na novonářku, kolikrát ještě budeš kopírovat tenhle článek?

Jiří kuchta
Jiří kuchta
13 dní

Hlavně se článek prezentuje fotkou z nemeckeho prostredi.