Covid-19 je možné vyléčit kombinací dvou existujících léků za pět dní, ukázala studie

Loading...

Chystané léky na nemoc Covid-19, kterou způsobuje nákaza novým koronavirem, jsou aktuálně asi největší nadějí lidstva v boji proti této pandemii, jež kromě lidských životů spolehlivě likviduje také pracně budované světové hospodářství.

Lék na malárii a antibotikum

Nová studie publikovaná v magazínu International Journal of Antimicrobial Agents přinesla více než slibné výsledky testování dvou už existujících léků. Ve své kombinaci se jeví proti Covidu-19 jako velmi efektivní řešení. Jde o hydroxychlorochin, který dosud působil především jako antimalarikum pod obchodním názvem Plaqenuil, a antibiotikum azitromycin, které můžete znát třeba jako Zithromax nebo Azithrocin.

Čtěte také: Koronavirus ukázal, že Itálie má zdravotní systém na úrovní rozvojového státu. Na jihu to bude ještě horší

Právě tyto dva léky podle všeho výrazně zkracují délku působení koronaviru v těle pacientů. Je možné tak zabránit těžkým projevům nemoci, případně léčbu výrazně urychlit.

Nová studie je cenná v tom, že vědci testovali 30 pacientů s Covidem-19, které rozdělili do tří skupin. Jednu léčili pouze hydroxychlorochinem, druhou kombinací tohoto léku s azitromycinem a třetí skupina byla testovací, tedy léky nedostávala.

Studie v tomto směru navíc není první. Navázala na zjištění z Číny, kde zmíněná kombinace léčiv u koronavirových pacientů rovněž velmi dobře fungovala.

Čtěte také: Nejúčinnější obrana proti koronaviru překvapí. Není to rouška ani antibakteriální gel

Po pěti dnech se pacienti uzdraví

Studie přesvědčivě prokázala, že určitý efekt má už samotný hydroxychlorochin a postupně tlumí působení viru v těle. Stále však poměrně pomalu. Pokud je ale doplněn o azitromycin, láme se křivka už ve druhém dni léčby strmě dolů a pacient se rychle uzdravuje. Pátý den byli všichni pacienti s touto léčbou zdraví.

Černá křivka ukazuje testovací skupinu pacientů bez podávaných léků, modrá zastupuje pacienty, jimž byl podáván samotný hydroxychlorochin. Zelená potom pacienty, kteří dostali tuto léčbu v kombinaci s azitromycinem. Zdroj: International Journal of Antimicrobial Agents

Jediný problém této studie spočívá v tom, že byla provedena na menším počtu pacientů. Pro certifikaci této léčby, mimo jiné tak, aby ji mohly proplácet zdravotní pojišťovny, bude třeba širšího testování. Výsledky jsou však extrémně slibné, obzvlášť když je dáme do kontextu s úspěchy této léčby v Číně a Jižní Korei.

Čtěte také: Většina lidí používá roušky špatně. Naučte se využít je na maximum

Aktuálně pracují po celém světě vědecké týmy snažící se najít účinný lék proti koronaviru. Nejslibněji se jeví využívání léků, které dříve pomohly v boji proti ebole, SARS, HIV a dalším globálním epidemiím.

Většina států umožňuje podávání těch nejslibnějších léčiv pacientům s těžkými příznaky nemoci. Zároveň se má za to, že postup schvalování léčiv bude maximálně urychlen.

Foto: Freepik

Mohlo by se vám líbit

Loading...

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.

77
Komentujte

avatar
32 Komentářová vlákna
45 Odpovědi ve vlákně
2 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
59 Autoři komentářů
Eva StříteskáJan SkácelMartaHanaBára Autoři posledních komentářů
  Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?  
Upozornit na
ruda
Host
ruda

,,vládci,,světa pouze love -love

Doktor z HOR
Host

Už jsem do měl dvakrát a vyléčil jsem to za 3 dny

jenicek54
Host
jenicek54

Japonci to léčí za 4

Jolka, Mírova žena
Host
Jolka, Mírova žena

Sučasná cena obojího je bez předpisu cca 450 až 700 Kč. Bude velice zajímavé sledovat vývoj. Každopádně:..Všichni vládní a parlamentní činitelé patnáct let dozadu jsou v plném rozsahu odpověďni za nastalé veřejné ohrožení zanedbáním péče o civilní ochranu obyvatelstva a vybavení k tomu potřebné,které pro ně ze zákona vyplývá. Stejně tak policisti, kteří mají v první řadě povinnost kontrolovat dodržování zákonných nařízení a stejně tak všech dotčených – tedy všech – uředníků na všech státních úrovních za to,že přehlíželi zanedbání civilní ochrany a tozcela úmyslně – jak řekl Blbiš – nikdo nemohl předpokládat, že bude potřeba tisíce roušek. Sprostý alibismus… Číst vice »

mayday
Host
mayday

na všechno existuje lék.. ale víte kolik rakovina vydělá ročně peněz? proč by se měla jednoduše léčit, když to sype…..

Masák
Host
Masák

Jestliže je léčení prováděno již schválenými léky nebo jejich kombinací, proč jakékoliv schvalování?
KAŽDÝ doktor, který se s nemocným setká a má léky k dispozici ( nebo si je může objednat ) je může použít bez obav postihu!!!!! Ne jenom může, Ale z eticjkého důvodu svého povolání MUSÍ.
To ( zatím ) neplatí o remdesviru, ale platí o dalším léku z Japonska – Favipivavir , obchodní název
AVIGAN.

Xander
Host

Jak to víte? Jste japonec ?

Jan
Host

Svatá prostoto ! To by přece znehodnotilo účel toho všeho a těch pár darebáků by se nemohlo dál pakovat. Politicky, myslím politicky Halík !

franta6541
Host
franta6541

Slyšel jsem,že by na to mohl pomoct lék,který se běžně používá na léčbu závislosti na heroinu nebo alkoholu v kombinaci tuším s hydroxidem sodným nebo něčím takovým 🙂 Mluvil o tom Jaroslav Dušek ve svém pořadu na YouTube kde měl pozvaného odborníka na tyto problémy. Otázka je,jestli nejde spíš o to prodlužovat vývoj aby v tom byli velké prachy. 🙁

Radek W.
Host
Radek W.

Legrace musí být i kdyby na chleba nebylo se říká, ale s tím léčením postižených viry, či koronaviry je to tak, že sám organismus se musí s tou pakáží poprat a vytvořit si vlastní imunitu. Pokud lidé rádi používají prášky, kapky a pod. protože nemají trpělivost, či rozum, tak jim není pomoci. Pokud i na rýmu se do nosu ládují doporučené kapky, tak časem se z těch opakovaných rým skoro poděláte. “Léčba” postižených virem má být jen podpůrná, aby se podpořil boj imunitního systému s napadením a skutečná léčba jen u těch, kteří si nemohou pomoci ( imunitní systém) sami.… Číst vice »

Jan
Host

Zejména je potřeba to prodlužovat proto, aby se arcišmejd Bureš mohl promenádovat na obrazovce a ukazovat nám ten svůj křivej a výsměšnej ksicht. Sorry jako !

Jirka_26
Host
Jirka_26

Problém není dostupnost či nedostupnost léků, ale jejich proplácení zdravotními pojišťovnami. Opět byrokratický problém daný soukromými pojišťovnami, pokud by šlo o státní, tak by vláda poručila a bylo by to.

profix
Host
profix

Co pojistovna proplaci nebo ne je vec zakonu, ktere urcil stat resp. politici. Nejvetsi pojistovna v CR VZP je statni!

Jirka_26
Host
Jirka_26

S VZP je to sice pravda, ale máme zde další soukromé pojišťovny a prakticky není přípustné, aby byli pacienti v tomto ohledu zvýhodňováni. Co pojišťovna proplácí není dáno zákonem.

profix
Host
profix

Proc tu lzete? Pojistovna se ridi uhradovou vyhlaskou ministerstva zdravotnictvi, coz je priloha prislusneho zakona. Vse urcuji politici a urednici, pojistovna se tim pouze ridi a je uplne jedno, zda je statni nebo soukroma! A mimochodem zadna opravdu soukroma zdravotni pojistovna v CR neni. Bud to jsou pojistovny profesnich organizaci zamestnancu (hasicska, ministerstva vnitra) nebo u zamestnanecne firem (pojistovna zalozena automobilkou ve spolupraci s odbory). Prestante tu tedy lhat!

Jirka_26
Host
Jirka_26

Nejsi kapku nemocnej? Z těch šesti pojišťoven mimo VZP jsou 4 mimo gesci jakéhokoli ministerstva, tedy jsou soukromé, nebyly zřízené státem. Ano, úhradová vyhláška nařizuje minimální péči, tedy jaké léky musí pojišťovna zaplatit za každých okolností. Ale nemůže nařídit léčbu, kterou by pojišťovna neutáhla – musela by jí na to přispět, což se státu nikdy moc nechtělo.

Nějak se tu rozmohlo neustálé “lhaní”, přitom v 80% případů jde pouze o omyl a ne lež. Najdi si definici slova lež a pak ho teprve používej.

lada
Host
lada

To ano,
ale VZP a další u kombinované ATB léčby proplácí pouze prvních čtrnáct dnů. kombinovaná je u nás zakázaná a chce to doktora s moderním přístupem, který ji předepíše. Pojišťovna mu ji neproplatí a je perzekuován (v tomto případě by asi nebyl). Konkrétně u plicních chlamidií se musí brát kolem čtyř ATB několikrát denně po dobu několika měsíců,

Václav Sluka
Host
Václav Sluka

Lék reepektive mix léků už je. Zdá se, že jsou i dost běžný.–

Colcel
Host
Colcel

To jsou pořád nová zjištění nových léků, ale tím to hasne. Kdyby něco opravdu bylo, už by onen lék měla celá Evropa.

burdacz
Host
burdacz

Tak jednoduché to není, musí se zjistit co opravdu funguje na většinu lidí a ne jen na určitý vzorek. A i kdyby se našlo něco co je extra efektivní, tak bude hodně trvat než se vyrobí tak velké množství, aby se to dostalo všude a všem.

Tom
Host
Tom

to slysime napr. u 100% ucinnych leku na rakovinu uz 25 let, tak jednoduche to neni…. Je to jednoduche,jsou to vetsinou prohlaseni vedcu, ci spise na ne napojenych firem, aby se vyvoj “slibneho” leku financoval dal, ci aby se zvysil prodej urcitych leku s urcitou ucinnosti v urcitych pripadech ci predrazenych vakcin. Bohuslav Dvorak….dle clanku vyplyva, ze ty leky jsou uz delsi dobu na trhu, nejsou to nove leky, a ani jejich kombinace nezpusobi upadnuti ruky, ci zastavu srdce, tak co nam to tady barvite vypravite….

Jan
Host

Pak je tedy potřeba to začít neprodleně vyrábět. Ale o to tady přece nejde, to se farmaceutickým mafiím nehodí, to snad je zřejmé né ?

Jouda
Host
Jouda

No kdyz nejsou x tydnu blbe rousky, jak ma byt kombinace specialnich leku? Ja si myslim, ze zkouseji kde co a sem tam nekomu nebo v nejakem izolovanem testu neco opravdu zabere. Ale neda se rict, zeby to fungovalo vsem.

Bohuslav Dvořák
Host
Bohuslav Dvořák

Podle Vašich scestných představ, tedy jednoduše a hlavně rychle. to šlo kdysi s Conterganem (thalidomid). Tisíce bezrukých a beznohých by Vám o tom mohlo barvitě vyprávět.

Jan
Host

Vaše naiivita nebo spíš hloupost mě naprosto fascinuje. Tady přece nejde o to, aby se to vyléčilo, ale o to aby se to léčilo. Léčilo dlouho a draze. O to tady kurva jde !
Spadl jste z Marsu nebo co ?