Covid-19 může způsobit trvalou cukrovku, obávají se vědci. Pozorují obrovský nárůst případů po prodělání nákazy

Objevil se další velký problém související s epidemií covidu-19. Vědci po celém světě evidují značný nárůst počtu pacientů s cukrovkou, kteří předtím prodělali právě nemoc způsobenou novým typem koronaviru. Za tímto účelem už byla spuštěna celosvětová databáze.

Vypadá to na velký problém

Studie publikovaná v časopise Diabetes, Obesity and Metabolism hovoří poměrně jasně. Bylo do ní zapojeno 3700 pacientů z celého světa, kteří museli být kvůli těžkému průběhu covidu-19 hospitalizováni. U 14 % z nich přitom lékaři objevili jeden ze dvou typů cukrovky, aniž by tito lidé předtím tuto diagnózu měli stanovenou.

V reakci na to spustila Královská univerzita v Londýně databázi, kam mohou lékaři z celého světa hlásit pacienty, u kterých po prodělání koronavirové infekce došlo ke snížení produkce inzulínu. Celkem už se do systému přihlásilo 350 institucí.

Cílem je především shromáždit dostatek dat, aby vědci mohli na dostatečném počtu případů zkoumat, co vlastně spojitost mezi covidem-19 a cukrovkou způsobuje. “Na místě je podrobné zkoumání celé věci,” uvedl Francesco Rubino z Královské univerzity pro The Washington Times, Podle lékaře jde o klíčovou záležitost do budoucna. “Už teď to vypadá, že s covidem a cukrovkou máme skutečný problém.

Dokáže covid vyvolat cukrovku?

Nárůst počtu pacientů s cukrovkou pozoruje i Mihail Zilbermint, který vede oddělení specializující se na cukrovku na klinice v Marylandu. “Dříve jsme tu měli kolem 18 nových případů za den, dnes je to ale kolem 30,” řekl Zilbermint. Většina z nových pacientů přitom předtím prodělala koronavirus.

Původně se předpokládalo, že koronavirus napadá zejména plíce a způsobuje zápal lic. Pak se ale přidaly další komplikace, jako například poškození srdce či ledvin, krevní sraženiny či neurologické poruchy. Nyní na seznam možná přibude i cukrovka.

Vědci zatím nedokáží přesně říct, zda covid-19 pouze zvýrazní existující zdravotní problém se zvýšenou hladinou cukru v krvi, nebo ho dokáže přímo způsobit. Také není jasné, zda je problém s inzulinem v těle dočasný nebo trvalý.

Možná se ale začíná ukazovat, proč jsou pacienti s již diagnostikovaným diabetem jednou z nejohroženějších skupin nemocí covid-19. Podle časopisu The Lancet na začátku epidemie tvořily třetinu úmrtí na covid právě diabetici. Je možné, že koronavirus v jejich těle stávající problém prohloubil natolik, že už nevydrželo.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments