Cukrovku nezpůsobuje příliš mnoho cukru, jak si mnozí myslí. První příznak uvidíte na toaletě

Cukrovka druhého typu je velmi zrádnou nemocí, na kterou řada pacientů přijde až velmi pozdě, kdy se jim dá pomoci jen omezeně. Naopak, pokud se diagnostikuje včas, je dobře zvladatelná a v některých případech je možné ji dostat do stádia, kdy se člověk může chovat téměř jako vyléčený. Existují přitom příznaky, podle kterých lze cukrovku rozpoznat právě v raném stádiu.

Cukrovka se projeví častým močením

Ačkoliv si mnozí myslí, že cukrovku způsobuje příliš mnoho cukru, není to tak jednoduché. Jde o diagnózu, při které není tělo schopné využít inzulínu k přeměně glukózy v energii. To potom vede k prudkému nárůstu cukru v krvi. Ty pak začnou velmi negativně ovlivňovat fungování orgánů v těle. Celé onemocnění postupuje poměrně pomalu a někdo si ho může všimnout až příliš pozdě.

Jedním z velmi spolehlivých příznaků rané fáze cukrovky je časté močení. Pokud na sobě začnete pozorovat velmi časté návštěvy toalety, případně se s malou potřebou začnete probouzet i v noci, je na čase zbystřit. Měli byste si nechat udělat test na cukrovku druhého typu, což není nic složitého. Potřeba močení je individuální. Někdo může jít desetkrát za den a je to v pořádku, jiný osmkrát a už může být nějaký problém. Spíše jde o pozorovatelný trend. Pokud jste dosud byli zvyklí odskočit si čtyřikrát za den a najednou musíte na toaletu dvakrát častěji, zřejmě se něco děje.

Foto: Shutterstock

Související příznaky

Tento příznak má přitom jednoduché vysvětlení. Ve chvíli, kdy se množství glukózy v krvi zvýší, ledviny se musí otáčet, aby ji odstranili z těla. Cukry pak při vylučování z těla navazují tekutiny, které vás nutí močit. Celý proces zkrátka vede k nadměrné tvorbě moči a může způsobit probouzení v noci každé dvě až tři hodiny. Tato velká zátěž může poškodit ledviny či močový měchýř.

To, že by mohlo jít o cukrovku, vám mohou napovědět další příznaky, které se mohou vyskytovat souběžně. Jde především o sucho v ústech, nevysvětlitelné hubnutí, znecitlivění nohou, časté infekce močových cest nebo rozmazané vidění.

U mladých lidí se může cukrovka projevit různými způsoby. Vedle typických příznaků se mohou objevit méně obvyklé projevy, jako je změna barvy kůže, mravenčení v končetinách, ztráta sluchu, letargie nebo infekce dásní.

Foto: Shutterstock, zdroje: WebMD, Mayo Clinic

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments