Zapomeňte na poučku o pitném režimu. Člověk má pít mnohem méně, jinak si škodí, upozornil lékař

Jak dlouho jsme slýchali a od mnohých stále ještě slýcháme poučku o tom, že bychom měli vypít minimálně 2,5 litru vody za den a v letních měsících ještě výrazně více. Když se to ještě opepří argumentem o tom, že lidské tělo je tvořeno především vodou, dává to zdánlivě smysl. Ve skutečnosti je ale nadměrný příjem tekutin spíše škodlivý a průměrnému člověku stačí pít podstatně méně. Nejenže si tak žádným způsobem neuškodí, ale svému organismu prospěje, protože ho nebude tolik zatěžovat.

Dosavadní poučku nepodporuje žádný výzkum

Pravdou je, že hydratace je pro zdraví klíčová. “Pokud je člověk správně hydratovaný, je také zdravější, soustředěnější a má lepší náladu. Rovněž nebude mít takové váhové výkyvy,” uvedl lékař Michael Mosley pro BBC Radio 4.

Nikdo tak netvrdí, abyste se vodě vyhýbali. O tom, kolik bychom toho měli vypít, však existuje více spíše matoucích než skutečně hodnotných informací.

Možná jste také slyšeli, že by člověk měl vypít denně osm sklenic vody, což má být přesně to, co naše tělo potřebuje. Jenže něco takového nepotvrzuje vůbec žádný výzkum,” uvedl Mosley. Dodává také, že směrnice Evropské unie pro pitnou vodu uvádí, že muž by měl vypít za den přibližně dva litry a žena 1,6 litru vody. To je méně, než uvádějí mnozí odborníci, ale dost možná více, než kolik vody za den člověk skutečně potřebuje.

Foto: Shutterstock

Sledujte potřebu svého těla

Většině lidí totiž bohatě stačí, když si ke každému jídlu dá jednu sklenici vody. “Správná hydratace má velký vliv na náš mozek, fyzickou výkonnost a celkové zdraví,” uvedl Mosley.

Podle dalšího lékaře v diskuzi, profesora Stuarta Gallowaye, disponuje lidské tělo jedinečným signálem pro to, kdy se máme napít. Jde o pocit žízně. Zatímco se dlouhou dobu tvrdilo, že k tomuto pocitu by nikdy nemělo dojít, dnes se má spíše za to, že jde o správný signál k napití se. Jen se s tím nesmí otálet příliš dlouho, protože pak by tělo mohlo skutečně sklouznout do fáze dehydratace.

Podle Gallowaye je škodlivý malý příjem tekutin, ale i příliš velký. “Nadměrné pití vody může vést ke stavu, který nazýváme hyponatremie. Ten se projevuje nízkou hladinou sodíku v krvi. Může způsobit vážné problémy, a dokonce i smrt.

Kromě žízně můžeme sledovat i další tělesné signály, které vám prozradí, zda pijete dostatečně. Jedním z těch nejprůkaznějších je početnost návštěv toalety. “Pokud si odskočíte pětkrát až sedmkrát denně, pak pravděpodobně pijete správné množství tekutin,” uvedl Galloway.

Foto: Shutterstock, zdroj: Express

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
11 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
2 let

2 litry vody vypiju, když pracuju v létě venku a potím se – a to je ještě vhodnější minerálka, než čistá voda.
V zimě mi stačí cca litr – i půl litru. Přetěžovat ledviny nadměrným pitím je snad horší, než pít málo – žízeň je spolehlivý ukazatel, že tělo potřebuje doplnit vodu.

Ester Peggy
Ester Peggy
2 let

Ocituji svého známého, který provozoval vegetariánskou restauraci a sám je dlouhodobě veganem (tím tento životní styl nepropaguji): Množství tekutin (nikoliv jen vody) je závislé na více faktorech. V prvé řadě záleží na skladbě potravy. Kdo jí více smaženého, měl by i víc pít, protože na strávení této potravy je třeba více energie a tím i vody. Dále rozhoduje vaše hmotnost, fyzická a psychická zátěž během dne, jestli si dáte polévku či ji nemusíte, a také váš věk, protože s přibývajícími léty se zpomaluje metabolismus. Dále není vhodné vypít najednou víc než 1,5 až 2 deci nápojů. Větší množství totiž tělo… Číst vice »

Marty McCoy
Marty McCoy
2 let

Někteří léčitelé doporučují pít vlastní moč. Tak by mohlo vzniknout pitné perpetuum mobile.

jaroš
jaroš
2 let

Tři kafe a jedno pivo mi naprosto stačí

Jana
2 let
Reply to  jaroš

ok

Enigma
Enigma
2 let

Dalším takovým zlem těch instrukcí o pitném režimu je, že řeknou A, tj. kolik litrů vypít, ale neřeknou to B, že je to vztaženo na průměrnou 70 kg osobu. Tudíž je třeba si instrukce přepočítat podle aktuální váhy.

Karel
Karel
2 let

Když trpím neustálými záněty močového měchýře, mám podle urologa pít co nejvíce. Takže mě cca 4 litry vody, nebo čaje zabije?

Ludmila
Ludmila
2 let
Reply to  Karel

Ano, to se lehce může stát. Při nadměrném přísunu tekutin může dojít ke snížení sodíku v krvi. Projeví se to bolestmi hlavy, vyšším krevním tlakem, otoky, zvracením. Pokud poslední dobou nadměrně solíte, je to tím, že tělo chce sodík. No a nedostatek sodíku poškodí ledviny a ty nedokáží zpracovat nadměrné množství vody. Navíc, do příjmu tekutin musíte započítat i ovoce a zeleninu, talíř polévky, omáčku.. každá potravina obsahuje vodu. Kupte si čaj z přesličky rolní a kopřivy. A mému otci kdysi doktor předepsal na močové cesty pití Plzně. Na noc nebo v podvečer láhev. K radosti otce dlouhodobě.

Iris
Iris
2 let
Reply to  Ludmila

Na močový měchýř je dobrá i vrbovka malokvětá. Prospívá i prostatě.

Jaroslav
Jaroslav
2 let
Reply to  Ludmila

Prečítajte si vedecké články o “Hyponatrémii”. Ide o nedosatok sodíka z dôvodu nadmerného príjmu vody.

Vendula
Vendula
2 let
Reply to  Karel

Nepijte tolik, je to opravdu nesmysl. Mně na urologii říkali 3,5 litru a bylo mi tak špatně. Moje tělo tolik tekutiny nezvládalo. Kupte si blokurimu s Dmanosou. Ta mi pomohla a už zase piju normálně – necelý litr denně.