Demence se jako první projeví způsobem chůze. Ztráta paměti přijde až poté

Když člověk v pokročilejším věku začne zapomínat a mít obecně problémy s pamětí, bývá to neochvějným znamením příchodu obávané nemoci, kterou známe jako demence, jakkoliv jde o velmi nepřesné označení, protože se pod ním skrývá několik set různých diagnóz. Pravdou ale je, že mají společné zhoršování se mozkových funkcí.

Překvapivý první indikátor

Jak se ale ukazuje, problémy s pamětí nejsou zdaleka prvním příznakem blížící se demence. Prvním indikátorem je zřejmě něco zcela jiného, jak uvádí studie publikovaná v časopise Dementia and Geriatric Cognitive Disorders. Ta zkoumala symptomy značící předklinickou fázi demence.

Tato fáze označuje období předtím, než je dotyčnému onemocnění diagnostikováno. Vědci přitom zkoumali obrovské množství lékařských záznamů, ze kterých pak vyhodnocovali, jaké příznaky se u pacientů, u nichž se později projevila demence, objevovaly.

Ukázalo se, že přibližně pět let předtím, než byla dotyčným diagnostikována demence, začali tito častěji navštěvovat své praktické lékaře s různými potížemi. Nejčastěji si přitom stěžovali na problémy s chůzí a držením těla. Jde vlastně o jakékoliv odchylky od standardní chůze nebo způsobu držení těla.

Foto: Shutterstock

Včasná diagnóza pomáhá

Kognitivní problémy, jež mohou souviset s demencí, se začaly objevovat v průměru tři roky před samotnou diagnózou,” uvádějí vědci. “Preklinická demence je jednoznačně spojena s častější návštěvou pacientů u jejich lékaře, a to nejpozději pět let před diagnózou. Zde se jako nejranější symptomy objevují problémy s chůzí.

Ačkoliv dosud neexistuje skutečně účinný lék na demenci, lékaři se shodují v tom, že včasná diagnóza je důležitá. Je totiž možné nasadit léky, které mohou nemoc v některých případech zpomalit. Je to ale vždy individuální. U někoho se podaří zbrzdit více, u jiného méně.

Nejde ale jen o samotnou léčbu. Včasná diagnóza umožní pacientům poskytnout efektivní pomoc v jejich životě a také je připravit na to, co je čeká v budoucnu.

Foto: Shutterstock, zdroje: Dementia and Geriatric Cognitive Disorders, Betterhealth

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments