Dochází zásadní potravina. Lidé ji hromadně skupují, ceny pořádně vyletí. To bude divočina

Dlouho jsme žili ve světě, kde byl všeho neustále dostatek a zdálo se, že jednotlivé produkty se vyrábí přímo v obchodech, jelikož vlastně desítky let nedocházelo k žádným výpadkům nebo razantním zvyšování cen globálně oblíbených potravin.

Vznikají obchodní překážky

Tyto časy ale podle všeho pominuly a mnozí si chtějí hrát raději na svém písečku, než aby jednali v zájmu všech. Doslova obrovský šok vyvolala před časem Indie svým zákazem vývozu rýže, která byla cenově už tehdy na svém vrcholu, a od té chvíle přidala další desítky procent. Nehledě na to, že u jediného druhu rýže, který se smí stále vyvážet, což je u nás oblíbená basmati rýže, byly stanoveny minimální ceny, které jsou poměrně vysoké.

Největšímu producentovi rýže se svým způsobem nelze divit. V důsledku špatné úrody začaly rychle stoupat ceny rýže na tamním trhu a úřady rozhodly, že budou chránit své obyvatele před dalšími nečekanými nárůsty cen. A tak došlo k tomu, že byl zakázán export.

To však okamžitě spustilo nárazové vlny v obchodech všude po světě. Došlo k panickým nákupům v kanadských a amerických obchodech. A aby toho nebylo málo, vývoz najednou zakázal také Myanmar, což je další významný exportér.

Foto: Shutterstock

Úroda vyhlížená s obavami

To je ale dost možná teprve začátek. Zemědělci všude po světě se obávají toho, jaký vliv na úrodu v příštím roce bude mít stále sílící meteorologický jev El Niño v Tichém oceánu. Klíčoví asijští dodavatelé přikládají stále větší pravděpodobnost tomu, že ceny opět razantně vyletí.

Je potřeba si uvědomit, o jak závažném problému zde mluvíme. Pakliže El Niño prudce dopadne na jižní a jihovýchodní Asii, může to způsobit zásadní nedostatek rýže na celosvětových trzích. Tento region je totiž zodpovědný za 58 % celosvětové produkce a dokonce za 80 % veškerého exportu rýže. Jak se přitom ukazuje, pravděpodobnost silného El Niña vzrostla na 71 %.

Nelze se tedy příliš divit tomu, že se lidé snaží zásobit, jelikož rýže, případně další potraviny, které trpí nedostatečnou úrodou a zvyšují se jejich ceny, se dá poměrně dobře delší dobu uskladnit. Hromadění zásob však celkově příliš nepomáhá, protože pak může docházet k výpadkům.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Lukáš
Lukáš
5 měsíců

Já nevím ale ještě jsem nikoho se zásobami rýže neviděl…………
Jsou to Faky

Lenka
Lenka
5 měsíců

Byly časy, kdy se na našich stolech rýže vůbec neobjevovala. A hle! Přežili jsme. Ty vaše články – jak to vypadá – se snaží vyvolat paniku. Při návštěvě třeba Kauflandu nemám pocit, že by lidstvo mělo vymřít hlady.