Domácí droždí, které strčí kupované do kapsy. Přesně takhle ho dělaly naše babičky

Pekařské droždí, kterému se lidově říká kvasnice, je základem mnohých kynutých jídel. Pokud nejste skalním fanouškem pečení z kvásku, jistě jste se s ním již setkali. V současné době ho znáte především v menším stříbrném obalu, dříve se kupovalo droždí „na váhu“, naše prababičky si pamatují i jeho domácí přípravu.

Kvásek nebo droždí

V poslední době se, především z důvodu nedostatku droždí na našem trhu, rozmohlo kynuté těsto z kvásku. Jeho příprava je oproti droždí náročná na čas, přípravu a jeho údržbu. Pokud si ale chcete dopřát domácí kváskový chléb, který si zachovává všechny prospěšné látky získané kvašením, jistě si čas najdete. Preferujete-li rychlost a specifickou chuť kynutého těsta z klasického droždí, připravte si ho doma, jeho příprava sice zabere nějaký čas. Těsto však bude rychle hotové.

Domácí droždí

Máte-li chuť na čerstvě připravené pečivo a v obchodech je droždí vyprodáno, nebo si raději připravujete všechny ingredience doma, vyzkoušejte recept našich prababiček. Budete potřebovat pouze čtvrt kilogramu brambor, 30 gramů krupicového cukru a 1 polévkovou lžíci světlého piva.

Snadná příprava

Brambory nechte ve slupce vařit, jakmile změknou, dejte je stranou a nechte vychladnout. Teprve poté oloupejte a rozmixujte. Z cukru si v rendlíku připravte sirup, nesmí z něj vzniknout karamel. Přidejte trochu vody, aby nebyl příliš hustý a přilijte ho k bramborám. Dejte vykynout na teplé místo. Za 30 minut přidejte pivo, promíchejte a nechte odstát. Po 24 hodinách ho můžete používat jako klasické droždí.

Foto: Shutterstock

Uchovejte si ho

Droždí je plné vody a vyžaduje uchovávání v chladu okolo 4°C. Tím zajistíte, že zůstanou zachovány jeho vlastnosti a proces kvašení nebude pokračovat. Maximální trvanlivost je asi 10 dní.

Upečte si něco na zub

Doma připravované droždí užívejte stejně jako to kupované. Na 1 kilogram mouky připadne asi 42 g droždí. Při přípravě drožďového kvásku přidejte mléko nebo rostlinnou alternativu mléka, cukr a mouku. Přidáte-li sůl, proces kvašení tím zastavíte. Sůl totiž ničím mikroorganismy, které jsou v droždí obsaženy. U receptů, které přidání soli vyžadují, se držte přesného postupu, sůl přidávejte až na konci.

Foto: Shutterstock, zdroj: Odélices

Autor: Hedvika Hampejsová

Redaktorka serveru AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments