Důchodci mají řidičák a auto odevzdat dobrovolně. Obdrží za to lístky na autobus zdarma

Aktuálně se poměrně vehementně řeší důležité téma, a to je větší míra regulace řidičů na silnicích. A to na celoevropské úrovni. Důvodem je především skutečnost, že se příliš nedaří srážet počet nehod, zejména potom těch fatálních.

Už to nemusí být ono

Padají proto nejrůznější návrhy. Jedním z těch aktuálních je třeba to, že by měl být regulován provoz v noci, kdy by nesměli řídit takzvaní noví řidiči, kteří mají oprávnění teprve krátce.

Už nějakou dobu se mluví také o omezení seniorů na silnicích. Příslušné úpravy už se připravují, přičemž by mohly platit do několika let. Jde především o to, že lidé starší 70 let by se měli podrobovat náročnějším testům a zkouškám, a to s cílem zjistit, zda mají stále veškeré potřebné schopnosti, které pro bezpeční řízení potřebují.

Doba dožití se totiž neustále prodlužuje, a tak nejsou žádnou výjimkou řidiči starší 80 let nebo dokonce 90 let. Tam už přeci jen každý cítí, že to není pravé ořechové. Obzvlášť, když je to ještě podepřeno případy, kdy podobní řidiči ztratí orientaci a jedou klidně desítky kilometrů na dálnici v protisměru.

Foto: Shutterstock

Příjemná motivace funguje

Někde už se každopádně rozhodli řešit to vlastními prostředky. Některá německá města proto vyzývají seniory, aby zašli na úřad a odevzdali svůj řidičský průkaz dobrovolně. A spolu s tím pochopitelně i odstavili svůj vůz. Odměnou jim potom je využívání veřejné dopravy zdarma. Takto to funguje například v Leverkusenu nebo Hannoveru, jak uvádí server Focus.

To se nejeví jako špatné řešení, byť v některých městech dostanou důchodci možnost používat hromadnou dopravu bezplatně na pouhý rok. Je potom otázkou, jak motivační by to bylo případně v České republice. Zde totiž už dnes na řadě míst platí, že senioři od určitého věku jezdí zcela zdarma. Mimo jiné i v Praze.

Čtěte také: Stát chytá důchodce v Česku do velké pasti. Spadnou do ní skoro všichni a okamžitě přijdou o velký balík peněz

Může to však být náznak cesty, kdy dochází k pozitivní motivaci důchodců k tomu, aby přestali řídit. Lze si představit i jiné bonifikace, jako je například zvýhodněný odkup vozidla, případně příspěvky na využívání taxi apod.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
17 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
pepé
pepé
6 měsíců

Zase jeden takový blábol, ktetý by se dal brát za šíření lží a nenávisti mezi generacemi. To je v ČR trestné!
Mám takový návrh. Pokud pořád pottřebujete něco někomu odebírat, nebo zakazovat, co tak novinářům, z jejichž pera vyjde podobný blábol, odebírat licence na 20 až 30.let? A šéfredaktorům, kteří to pustí ke zveřejnění alespoň o 5 let navíc.
Už by kr.. Inál konečně mohla nastat doba, kdy by si alespoň novinář profesí (nejde mi napsat profesionál) mohl uvědomit, že do veřejného prostoru nemůže psát bláboly. A měl by nést zodpovědnost za to, co tam píše. A klidně i trestní.

Jan Carbol
Jan Carbol
6 měsíců
Reply to  pepé

Naprosto souhlasím. Mám ŘP od roku 1961 a jezdím opatrněji než ve dvaceti. A pokud lékař řekne dost, půjdu na stopa směr Francie 😃

Helena
Helena
6 měsíců
Reply to  pepé

Máte pravdu blabol

Luboš
Luboš
6 měsíců

Štěpánková, vy abyste se zase neotřela o důchodce…

Marobarva
Marobarva
6 měsíců
Reply to  Luboš

👍👍👍

VENDULA NOVÁ
VENDULA NOVÁ
6 měsíců

Prosím Vás,pro lidi na venkově je mnohdy automobil nezbytný např.pro cestu k lékaři. BRAT JIM ŘIDIČÁK V 7Oti LETECH je nefér.

Jaan
Jaan
6 měsíců

Ono se to srovná samo. Až neseženete jiné auto než elektriku v řádu 1 milion a více a kWh za 20cku tak těch aut moc jezdit nebude. Kdo nepochopil tak k tomuhle je celé to elektro zelené pseudrošílenstvi nasměrováno.

František Nosek
František Nosek
6 měsíců

NE zkušená novinářka, ale liberální rudá aktivistka.Ale ono Vás to stáří čeká taky a netroufám si ani odhadovat, co budou vlády s důchodci provádět za 20 let. Snad sběrná střediska ??

Iva
Iva
6 měsíců

Tak když důchodci řidičák, tak Nutelák, zemědělec, pletačka svetrů občanský průkaz. To jsou ještě větší hrozbou…..ale pro všechny

Karel
Karel
6 měsíců

Dobrý den , poslední dobou jsou lidé kteří jsou na penzi krásným terčem všech možných problémů v této společnosti , a vše mi připadá jako odvádění pozornosti od skutečných událostí, které se zde dějí.Pisálci zapomínají, že i oni půjdou jednou na odpočinek ,a budou možná pobírat důchod , na který si budou šetřit a něco málo dostanou od státu, možná .Ale pokud nechají vládu rozhazovat finance na všechny možné blbosti , které si společně vymýšlí,budou si brát půjčky na nesmyslné záležitosti jiných států které nikam nevedou a nikdy nebudou mít konec . Je pro ně výhodnější utrácet finance a zneužívat… Číst vice »

Dagmar
Dagmar
6 měsíců

A pracovat můžou? Zajímavé.

Heinz
Heinz
5 měsíců
Reply to  Dagmar

Přesně trefná otázka.

Markus
Markus
6 měsíců

Nejvíc problémů dělají zfetovaní mlaďoši. Jenomže to by je museli důsledně odchytávat. Vzít koštětem paušálně důchodce je přece snazší.

Jiří
Jiří
6 měsíců

Podle toho článku to vypadá, že důchodci nad 80 let, nebo dokonce nad 90 let jsou nějací blbci. Zatím mně to připadá, že mnozí jsou chytřejší než celá vláda.

Ivona
Ivona
6 měsíců
Reply to  Jiří

Myslím, že blbci jsou ti mladí, kteří vymýšlejí takové hlouposti.

Jaroslav
Jaroslav
6 měsíců
Reply to  Jiří

Znám učitele autoškol kteří mají více než 75 let. Co s nimi? Mladí to dělat neumí a nechtějí, museli by se to nejdříve naučit. Ten kdo vymyslel tyto bláboly proti těm co vás mladé učí by bylo třeba poslat do ústavu pro narušené!