Důchodci už mají moc peněz. Musí zchudnout, hlásí ekonom z národní rady

Do popředí zájmu se v poslední době dostávají z ekonomického hlediska zejména důchody. Stát totiž hledá místa, na kterých by mohl uspořit, protože se dlouhodobě významně zadlužuje a tento trend nemůže pokračovat, jinak by to špatně dopadlo.

Peníze dostali hlavně důchodci

Minulé roky se bohužel nesly ve jménu rozhazování státních prostředků v bezprecedentní míře. S trochou nadsázky šlo skutečně o ony proslulé “helikoptérové peníze”, kdy se jakoby vyhazují bankovky z vrtulníku přímo na lidi.

Do značné míry to pociťovali právě důchodci. Těm v předchozích letech rostly důchody nejvíce v historii České republiky. Navíc dostávali nejrůznější jednorázové příspěvky, které jim jejich finanční situaci zlepšovaly. Svým způsobem to bylo oprávněné, protože to byli právě důchodci, kteří v Česku dlouhou dobu strádali. Teď se ale zdá, že penze vzrostly na takovou úroveň, že už by se měly přinejmenším zastavit.

V tomto roce však došlo k něčemu úplně odlišnému. Důchody totiž z důvodu vysoké inflace vzrostly hned třikrát a přiblížily se v průměru hranici 20 tisíc korun. Důchody jsou vypláceny v čistém a mnohé v tu chvíli trklo, že už začínají převyšovat leckterý plat zaměstnance.

Foto: Shutterstock

Systém na to nemá

A nezdá se, že by někdo tahal za ruční brzdu. V lednu důchody opět významně vzrostou, a to jak díky valorizaci, tak díky výživnému. Není přitom vyloučeno, že v průběhu roku opět dojde k mimořádné valorizaci.

Nejeden odborník upozorňuje na skutečnost, že takový růst důchodů je prostě neudržitelný. Například podle předsedy Národní rozpočtové rady Mojmíra Hampla důchodci prakticky nezažili pokles reálného příjmu, protože jim byl neustále dorovnáván, jak uvedl v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Všem ostatním ale reálné příjmy klesly. Spravedlivé by přitom bylo, kdyby se šetření dotýkalo každého.

Zjednodušeně řečeno, pokud se ekonomice nedaří, není cestou zvyšování důchodů, ale naopak jejich omezení. Penze jsou nakonec vypláceny z průběžného systému, který by se takto neopatrnými zásahy také mohl zhroutit.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
61 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Miroslav
Miroslav
2 měsíců

To je drzost napsat ze důchodci mají peněz dost je to nehorazny od člověka který to napsal nemá rozum důchodci by měli mít minimální důchod 22.000 a to všichni

Xavier
Xavier
2 měsíců
Reply to  Miroslav

50 tisíc bych dal všem. Hledám hlupáky kteří mě budou volit.

Jirka
Jirka
2 měsíců
Reply to  Miroslav

Naprosto s vámi souhlasím, zavést jednotnou sazbu důchodů. Naši rodiče si zaslouží dožít důstojně do svého konce.
A jsme u toho zase, naše vláda rozhazuje naše peníze v takzvané pomoci Ukrajině .
Ukrajinci u nás se mají jak prasata v žitě .
Levné volání o těch cenách si můžem nechat zdát, platíme jim podnájmy, pronájmy. Sociální a zdravotní pojištění. Lékařské služby a tak dál.
Potom nějaký studovány Jouda vyplodí nesmysl v podobě snížení důchodů nebo konec vyrovnávání inflace nebo jak si to panáček představuje.
Jen se podívejme na vládu, oni si zapomněli ( už poněkolikáté) zkrátit platy jakepak překvapení.

Pavel
Pavel
2 měsíců

Kolik ti důchodci narvali státu za celý život peněz to už nikdo neřekne. Naši zákonodárci jsou obyčejní darmožrouti. Že jim není hanba okrádat důchodce.

Jaroslav
Jaroslav
2 měsíců

Kdo asi zato může že vláda vše rozkradla aže nejvíce zase berou důchodci kteří mají vyšší duchodi lepší by bylo kdyby asi dělali do 80let Fialu bych dal za trest do dolu k lopatě..

DAGMAR
DAGMAR
2 měsíců

No ještě že nedají důchodcům befelem v 70 umřít, aby zbylo víc pro ty kteří nikdy neodvedli státu ani halíř! Seberte jim dávky a bude peněz dost!!

Mirra
Mirra
2 měsíců
Reply to  DAGMAR

Krasne jste to napsala, mate prabdu !!! Nejvic vzdycky jeci ti, co si valej sunky celej zivot

Jana
Jana
2 měsíců

Má někdo pocit, że když mám 12000 kč Inv. důchodu, plného, že mám hodně? Hm, tak jo🤔

Xavier
Xavier
2 měsíců
Reply to  Jana

Děti žádné, kamarádi žádní… Smutné

Aleš
Aleš
2 měsíců

Doufám, že se pan Hampl včas vzpamatuje…

Pavel
Pavel
2 měsíců

Hampl vyvolává nenávist a zášť vůči důchodcům. Poštvává proti sobě sociální skupiny a generace a navíc vědomě lže. Jsou statisíce důchodců, kteří mají nižší důchod než deset tisíc a už teď padají na hubu, musí si mnohé odřeknout, vybírat kontejnery atd. Jak můžou mít tito chudí starobní důchodci dost peněz, když většina z nich si nemůže přivydělat pro vážné zdravotní problémy a nemají ani na léky nebo jídlo a tak svádějí každodenní existenční zápas !?! Hampl se asi zbláznil nebo je tak zvlčilý.

Vojteska
Vojteska
2 měsíců
Reply to  Pavel

Jako řešení se nabízí uzakonit povinnou eutanazii všem od 65 rokuPak ve statni kase zustane penez dost. My stari pak ochotne budeme tem mladym drzet misto na hr bitove..

Xavier
Xavier
2 měsíců
Reply to  Pavel

Hampl vidí realitu a používá mozek, zkuste to i vy, budete se mít lépe.

Jana
Jana
2 měsíců

A peníze na sociální dávky neprizpůsobivých kteří v životě nepracoval i a na zvýšení platů, pánů politiků máme?

Jana
Jana
2 měsíců

Nejhorší je, když stát podporuje ty nefachčenka. A už i ta televize je podporuje ty jejich superstar nebo talent je to banda lenochů co nechcou dělat rukama. Sebrat jim dávky co sou nad míru a nahnat je do práce. Já když bych potřebovala tak nemám nárok? tak kde sme!! Jak říkám českej národ blbej národ. A taky zato vděčíme těm, kteří před 33 lety zvonili klíčemi těm můžeme pěkně poděkovat a my jak blbci jsme měli v ten den školu zamčenou, aby tam co stávkovali nevlezli. A od té doby se to všechno s..e.

Michal
Michal
2 měsíců

…, tak, za Babiše bylo líp…., no hlavně si to všichni přeříkávejte až půjdete v lednu k volbám, aby to nedopadlo jako s Konečnou, kde ji všichni v, diskuzích v televizi posílali hlasy, jak jim to všem dala, a když byly volby…. no darmo mluvit 🙄