Důchodci už mají moc peněz. Musí zchudnout, hlásí ekonom z národní rady

Do popředí zájmu se v poslední době dostávají z ekonomického hlediska zejména důchody. Stát totiž hledá místa, na kterých by mohl uspořit, protože se dlouhodobě významně zadlužuje a tento trend nemůže pokračovat, jinak by to špatně dopadlo.

Peníze dostali hlavně důchodci

Minulé roky se bohužel nesly ve jménu rozhazování státních prostředků v bezprecedentní míře. S trochou nadsázky šlo skutečně o ony proslulé “helikoptérové peníze”, kdy se jakoby vyhazují bankovky z vrtulníku přímo na lidi.

Do značné míry to pociťovali právě důchodci. Těm v předchozích letech rostly důchody nejvíce v historii České republiky. Navíc dostávali nejrůznější jednorázové příspěvky, které jim jejich finanční situaci zlepšovaly. Svým způsobem to bylo oprávněné, protože to byli právě důchodci, kteří v Česku dlouhou dobu strádali. Teď se ale zdá, že penze vzrostly na takovou úroveň, že už by se měly přinejmenším zastavit.

V tomto roce však došlo k něčemu úplně odlišnému. Důchody totiž z důvodu vysoké inflace vzrostly hned třikrát a přiblížily se v průměru hranici 20 tisíc korun. Důchody jsou vypláceny v čistém a mnohé v tu chvíli trklo, že už začínají převyšovat leckterý plat zaměstnance.

Foto: Shutterstock

Systém na to nemá

A nezdá se, že by někdo tahal za ruční brzdu. V lednu důchody opět významně vzrostou, a to jak díky valorizaci, tak díky výživnému. Není přitom vyloučeno, že v průběhu roku opět dojde k mimořádné valorizaci.

Nejeden odborník upozorňuje na skutečnost, že takový růst důchodů je prostě neudržitelný. Například podle předsedy Národní rozpočtové rady Mojmíra Hampla důchodci prakticky nezažili pokles reálného příjmu, protože jim byl neustále dorovnáván, jak uvedl v rozhovoru pro Seznam Zprávy. Všem ostatním ale reálné příjmy klesly. Spravedlivé by přitom bylo, kdyby se šetření dotýkalo každého.

Zjednodušeně řečeno, pokud se ekonomice nedaří, není cestou zvyšování důchodů, ale naopak jejich omezení. Penze jsou nakonec vypláceny z průběžného systému, který by se takto neopatrnými zásahy také mohl zhroutit.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
61 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Natasa
Natasa
2 měsíců

Nevím kde berete že důchodci mají 20000 Kč. Jsem rok v duchodu a po všech zvýšení pobírá důchod 13500 Kč za 40 let práce. Je to výsměch. Tak přestaňte pořád psát jak se mají dobře důchodci!!

JAROMÍR
JAROMÍR
2 měsíců
Reply to  Natasa

Loni měli řádní důchodci odpracováno 45 let

Xavier
Xavier
2 měsíců
Reply to  Natasa

Zvolila jste si nějakou profesi, studovala jste na ni, připravovala jste se, takže byste měla být spokojená se svou volbou. 40 let není řádný důchod.

Vaclav
Vaclav
2 měsíců

Co mi jsme za stát a lid. Dřeme tady celý život a v důsledku na hranici chudoby by vyčítal důchodci i tu malou korunu co má. Jděte do hajzlu . Ptám se kam tahle vláda spěje a směřuje. Proč je unas tolik příživníků jim vemte a bude peněz dost . Ať vezmou lopaty a veřejně prospěšné práce jim neublíží. Nemusí jen sedět na dávkách. Jen se podívejte zpětné jak jsme byly soběstační a kde to je? Vše rozprodat politika ODS. Však ited nám vládne a kam to vede ať si každý odpovy sám.

Xavier
Xavier
2 měsíců
Reply to  Vaclav

Myslíte Andreje a Japonce? Jo, dejte jim lopaty ať už nežvaní a začnou konečně makat!

Soběstační? Za komoušů se rozkradlo všechno co komouš ukradl bohatým a pak se systém rozpadl.

Maros bartalos
1 měsíc
Reply to  Vaclav

Pravda, většinou jsem makal, jak se říká, jako magor. Dnes jsem INVALIDA, jako fakt ID. A co z toho mám? Nesmím plavat, jezdit na kole, běhat, tahat těžké věci, a co dál,??? Neujdu ani 30 m, abych se nepos-ral bolestí, bohužel. Dělal jsem vše co bylo potřeba a vůbec nelituji, ale toto je k zbli-tí. Všem důchodcům čest, kteří makali. Máme inflaci, takže i nárok na slušné peníze, a ne že budeme padat na tlamu.

Milan
Milan
2 měsíců

Co je to za hajzla? Vláda se zdá vůbec nemá v úmyslu něco řešit! Chce jen někde přijít k penězům cestou nejmenšího nebo nulového odporu.
Proč neobrat důchodce, ti už nic nepotřebují a jsou vlastně na obtíž…
Ale platy vládě a státním úředníkům růst mohou, vysoká inflace vyhovuje, protože jsou z ní vyšší daně aniž by se museli zvedat daně…To se to pak bije v hruď! A super je i udržování války na Ukrajině, to je jako online počítačová hra, horší bude, až dojde munice…

Pavel
Pavel
2 měsíců
Reply to  Milan

Důchodci jsou nejbezbrannější, tudíž snadno odíratelní. Kriminogenní myšlení Hampla je nabíledni.

JAROMÍR
JAROMÍR
2 měsíců
Reply to  Pavel

Hampl umí počítat, narozdíl od tebe a respektuje fakta, narozdíl od tebe.

Miroslav
Miroslav
2 měsíců

Dobrý den, když vezmu v patrnost to že pracuji 35 let platím vysoké sociální a taktéž platí za mně firma odvod ptám se kde ty peníze jsou. Nasypaly se do celkových příjmu a nevedou se oddělené. Takže z nich jsou financovány i jiné výdaje. Já si myslím, že je zde ráda lidí kteří mají vysoké příjmy které neodpovídají jejich výkonům.

Xavier
Xavier
2 měsíců
Reply to  Miroslav

Platil jste důchody předchozí generaci. Nějaké další dotazy?

Vesta
Vesta
2 měsíců

Jo šetřit by se mělo,ale začal bych odshora jako schody důchodce dostane tisícovku poslanec kolik dvacet tisíc? Ale o tom nemluvíte vy ekonomové

Rudolf
Rudolf
2 měsíců

To že důchodci dělali celí život a platili poctivě daně,za komunistů si nemohli připlácet na důchod,co si dokázali našetřit tak jim to vše sebrala inflace. hlavně že budeme přidávat nehorázně vysoko chudým poslancům, soudcům a jiným politikům .Jak je vidět tak důchodci této vládě překáží.Proto je lepší zadlužit republiku půjčkou na Ukrajinu.Akorát zapomínají že také budou starý.

Xavier
Xavier
2 měsíců
Reply to  Rudolf

Volili komunisty? Makali, nebo navštěvovali zaměstnání?

Jaroslava
Jaroslava
2 měsíců

Toho troubu bych chtěla videt,co říká že důchodci mají dost peněz,,ale neříká jaký důchodci,,já osobně mám 12000 a znám dost lidí co nemají ani to, když žijete sám vše platíte,8600.. bydlení nad sklepem v paneláku co není zateplení, elektřina inkaso 1550.vofa a tak dál,,a vám že není hamba říkat že duchodci mají dostat peněz, možná by ale hodně hodně lidí žije v bídě,to jen abyste neházel neházel důchodci do jednoho pytle,,za pána Babiše bylo dobře a ty co tam jsou jsme žebráci,,Ukrajinci a jiná havěť co sem natahaly žijí si dobře a Čech v bídě

Hanula
Hanula
2 měsíců
Reply to  Jaroslava

Svatá pravda

Xavier
Xavier
2 měsíců
Reply to  Jaroslava

Za pana Babiše? Co dělal za komoušů on a co vy? Jak se má a měl on a jak vy? Nepřijde vám to podezřelé? Volila jste komouše? Jak se mají oni a jak se máte vy?

René Trubač
René Trubač
2 měsíců

Je skvělé jak výživová poradkyně zasvěceně píše o ekonomice. Důchodci vybudovali tuto zemi a nemohou za zpackanou orivatizaci. Je to nezranirelnější část obyvatelstva.
Nelze jen sledovat výdaje, alw i příjmy-napřklad gigantické příjmy bankovního sektoru nebo dodavatelů energií

Václav
Václav
2 měsíců
Reply to  René Trubač

Svatá pravda

JAROMÍR
JAROMÍR
2 měsíců
Reply to  René Trubač

Důchodci tuto zemi 40 let zastavili socialismem a dál v tom pokračují

Last edited 2 měsíců by JAROMÍR
Xavier
Xavier
2 měsíců
Reply to  René Trubač

A akcie z kuponovky důchodci prochlastali, nebo kde mají sakra ty desítky až stovky tisíc které dostali za litr? Takto jste si všechno rozkradli a nestarali se o vlastní majetek. Proto jste chudí!

František
František
2 měsíců

Pan Hampl asi zapomněl, kdo mu utíral prdel, když byl malý. Kdyby důchodci nedostali přidáno již dávno jsou bezdomovci. Před vládou pana Babiše nedostávali přidáno ani podle valorizace. To, co jim dal pan Babiš měli nárok. Nebo si snad ten rádoby odborník myslí, že letos o vánocích budeme držet svátky? Nebude tomu tak, pokud je nepozvou děti ke svátečnímu stolu. Pokud důchodce je již sám, tak to je boj o přežití. Pane Hampl, poraďte vládě, aby každý, kdo má přes 100.000,- Kč plat dával aspoň 20% do důchodového fondu. A paní předsedkyně sněmovny by mohla začít plést svetry, když tomu… Číst vice »

Tomáš
Tomáš
2 měsíců
Reply to  František

“Před vládou pana Babiše nedostávali přidáno ani podle valorizace”
Buď záměrně lžete, nebo jen nevíte, že před vládou soudruha mafiána Bureše byl důchodcům jejich důchod ze zákona pravidelně valorizován každý rok k 1. lednu, a několikrát i mimořádně. Ostatní vaše zcestné názory ani nemohu komentovat👎

Jaroslava
Jaroslava
2 měsíců
Reply to  Tomáš

Za pána Babiše nebyla drahota všeho,a pán Babiš důchodcům taky přidával i jednorázovou pomoc

Viktor99
Viktor99
2 měsíců
Reply to  Tomáš

Za Kalouska celých 45 Kč

Karel
Karel
2 měsíců
Reply to  Tomáš

Neznám žádného Bureše, který by byl ve vládě.

Jan Toman
Jan Toman
2 měsíců
Reply to  Tomáš

Chudáku, kdo ti tohle nakecal. ??Za vlád před panem Babišem se přidávalo 20 kč a někdy i nula..

Jaroslava
Jaroslava
2 měsíců
Reply to  Jan Toman

Ano to je pravda, dostala jen 30,,60,,a nejvíce bylo jednou 120..že před panem Babiše přidáváno k důchodu almužna,,díky panu Babišovi že opravdu důchodcům pomáhal a nebyla to almužnou ani taková hrozná drahota,,ty co dnes přidávali na tu drahotu taky almužnu,, pán Babiš 👍

Jindrich
Jindrich
2 měsíců
Reply to  Tomáš

To myslíte těch 30 korun co dával pan Kalousek???? !!!!! A to několik let po sobě.To byla valorizace jak stehno ještě teď mám mastnou hubu

Jaroslava
Jaroslava
2 měsíců
Reply to  Jindrich

Máte pravdu ano pane Jindřichu

Jiří
Jiří
2 měsíců
Reply to  Tomáš

Nevím kde na ty bláboly chodíš. Asi tě to učí ve škole. Ať ti také řeknou, že důchodový účet byl veden samostatně,ale Klaus když prošustroval
co se dalo ,tak i s těmi miliardami,které na něm byly je převedl do státního rozpočtu a tam je nechal zmizet. A teď mudruj.

Xavier
Xavier
2 měsíců
Reply to  Jiří

Kde máte vývar z kuponovky? Proč ty peníze neinvestujete?

Lenin
Lenin
2 měsíců
Reply to  Tomáš

40 korun vole

Michal
Michal
2 měsíců
Reply to  Tomáš

…, tak dokud tu budou psát takovýhle svazáci kapitalismu a hlavně týhle zaprodaný vlády, tak se Fialovi pětilháři nemusí obávat, že by je někdo ze Strakovky vyhnal!

Xavier
Xavier
2 měsíců
Reply to  Michal

Když přijde to co chcete, budou všichni chudí a na váš důchod už nebudou peníze. Chtělo by to aspoň občas myslet.

Ranusa
Ranusa
2 měsíců
Reply to  František

Souhlas. Ve sféře bankovní a energetickém průmyslu se vydělávají nehorázné peníze. O politicích ani nemluvě. Všichni by měli mít pouze polovinu peněz a politici pouze třetinu, protože za svoji tzv. práci si více ani nezaslouží. Pan HAMPL je z odpuštěním jeden z nich.

Václav
Václav
2 měsíců
Reply to  Ranusa

Naprostý souhlas

Karel
Karel
2 měsíců
Reply to  Ranusa

Pan Hampl a jeho sqadra by měli povinnně číst báseň “Dědova mísa”, z pera Jana Nerudy. To aby si uvědomili, že také zestárnou.

Jan
Jan
2 měsíců
Reply to  Ranusa

Já jsem toho názoru, že politika se má dělat z přesvědčení a ne pro peníze, takže minimální mzdu a druhou práci, to by jsme koukali jak by minimální mzda narostla 🙂 a banky/energie by měli patřit státu!

Jaroslava
Jaroslava
2 měsíců
Reply to  Ranusa

👍

Xavier
Xavier
2 měsíců
Reply to  Ranusa

A ty tam pořád nezainvestuješ. Proč se pořád tak bičuješ? Víš na čem se vydělává, ale pořád nevyděláš.

Jaroslava
Jaroslava
2 měsíců
Reply to  František

Kdo je sám nebude mít štědrý svátky, u hodně důchodcům bude do pláče, vím to podle sebe,za Pána Babiše jsem si mohla koupit i kapra a dopřát že jsou svátky,, je to smutné že e tento rok máme díky fialovýmu slepenci životní nouzi,,

Xavier
Xavier
2 měsíců
Reply to  Jaroslava

Žijete sama v 1kk v paneláku, nebo ve velkém domě?

Liběna Buchackova
Liběna Buchackova
2 měsíců

Ja uz vic chudnout nemuzu. Co je muj duchod 8tis kc proti statisicovym.platum tech smejdu ve vlade???? At chudnou oni a daji ze svych platu cadt pro duchodce. Nevim za co di navysuji platy.boni nas zadluzuji. Diky nim nuc nwmame. Nemuzu ani dustojne bydlet. Vzdyt z celeho sveta mame snad nejdraz a oni se budoh vytahovat svou mzdou. Dyt nas vedou jen do bidy a duchodci bez rozdilu uz v ni jsou. Tak co nam.jeste chteji vzit? Dustojnoar uz nam vzali. Tak co jeste?????? Nenazranci.

Jindrich
Jindrich
2 měsíců

Naprostý souhlas.Vsak i je doběhne stáří – ti se budou divit.