Důchodci v Česku budou plavat v penězích. Stát je na důchodech obral chybně, bude jim to muset vrátit

Změny v důchodech jsou důkazem, jak rychle se může změnit atmosféra ve společnosti. Zatímco ještě před rokem se zdálo, že Česká republika má zdroje na všechno a důchodcům se přidávalo hned třikrát ročně, což podtrhlo už tak rychlý růst do té doby, jako mávnutím kouzelného proutku se zjistilo, že je to celé špatně.

Nepočítali s tím

Následovala dramatická oznámení o neudržitelnosti důchodového systému v této podobě a pak už to šlo ráz na ráz. Jedno oznámení střídalo druhé. Některá se týkala budoucích důchodců, některá těch stávajících, leccos se měnilo, a málokdo se v tom potom pořádně vyznal.

Některé změny však přeci jen proběhly, avšak ukazuje se, že to bylo příliš překotné, nepromyšlené a především nespravedlivé. V konečném důsledku se to státu může velmi vymstít, protože důchodci se jen tak nedají a hledají každou pomoc, která se jim nabízí. Nakonec na tom mohou ještě vydělat.

O co jde? V první řadě o to, jakým způsobem byla snížena mimořádná valorizace, o kterou se navýšily důchody v červnu. Jeden by si řekl, že lidé mají být rádi, že se jim po lednovém navýšení zvedly penze ještě jednou, a to o 760 korun. To by však byla pouze část příběhu.

Už v lednu totiž bylo jasno, že se důchody budou muset v červnu zvednout opravdu pořádně. V důsledku velmi vysoké inflace na začátku roku to vycházelo rovnou na 1700 Kč. Ministerstvo však s něčím takovým vůbec nepočítalo, což se ukázalo být velkou chybou, a v rozpočtu jednoduše chyběly peníze.

Foto: Shutterstock

Nebylo to správné

Vyřešilo se to tedy tím nejhorším možným způsobem. V momentě, kdy už o výši mimořádné valorizace bylo v podstatě rozhodnuto, jen se čekalo na její technickou aktivaci, stát zasáhl a uměle ji snížil. Podle odborníků však v tomto případě jednal retroaktivně, což český právní řád nepřipouští. Toto navýšení navíc bylo dáno růstem cen, který probíhal v předchozích měsících, což retroaktivitu ještě posiluje.

Správně se mělo postupovat tak, že by se tato valorizace vyplatila ještě v plné výši a následně mohly proběhnout změny pro ty další. To už se také stalo, avšak zmíněný zásah je teď u Ústavního soudu, který o něm rozhoduje.

Čtěte také: Tohle už přehnali. Důchodce zostra promluvil. Zkuste si vyžít za to, co mi posíláte

Může se klidně stát, že důchodcům přiřkne původní výši mimořádné valorizace, což by vyústilo v jediné: stát by musel důchody zpětně navyšovat a vyplácet to, co mezitím penzistům ušlo. Vzhledem k tomu, že rozhodování ještě nějakou dobu potrvá, mohl by se v tom naakumulovat pěkný balík peněz.

Komentář Anny Štěpánkové

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
34 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Zenka Janská
Zenka Janská
6 měsíců

Důchodci už nemaji kde brát, dlouhodobě obrovské inflace, desitky tisic za vyfakturované energie, nikdo jim nepomůže a žebrat o podporu stát nebudou. Ani singl důchodcům nikdo nepomůže,čekají na rozhodnuti ÚS,tedy na své doplatky o které je vlada okradla.

elíza
elíza
6 měsíců

Ústavní soud rozhodne jak chce pětidemolice. A zdůvodní to společenským zájmem. Když jim Rychetský, který byl v čele ústavního soudu, dopomohl ke korytům, tak teď přeci nepůjdou proti nim.

Miloslav
Miloslav
6 měsíců
Reply to  elíza

Je to prostě všechno banda šmejdů do žumpy s nimi

Emilia
Emilia
6 měsíců

Ja mám důchod 13588 všechno zaplatim a nezùstane mi nic moc ,přdávaji větši částky jenom těm co maji nejvíc

Pepin
Pepin
6 měsíců

A paní redaktorky mozek se utopí v hovnech, když píše takové sra*ky! Důchodci se budou topit v penezích???🤕V těch, které jim vláda ukradla!!!!
A-ha takže když vám někdo něco ukradne a pak to dostanete zpět tak to je vaše dedukce, že se vlastně budete mít fantastický?
Paní začněte myslet než něco zveřejníte!!!
Jo a ještě něco -teď do mně…

Marie
Marie
6 měsíců

Kdyby se důchodci zrušili o čem by tihle chytráci psali?A nejen tihle.

Eva
Eva
6 měsíců
Reply to  Marie

👍👍🙋

Miloslav
Miloslav
6 měsíců
Reply to  Marie

To se mají postřílet ???

Šarka
Šarka
6 měsíců

Beru to že důchodci by to měly dostat .Ale co mají dělat lidí který pracují za 17300 tedy za minimální mzdu a jinou práci si najít nemůžou .

Miroslav Landsman
Miroslav Landsman
6 měsíců
Reply to  Šarka

Také budou brát důchod.

Miloslav
Miloslav
6 měsíců
Reply to  Šarka

Ozvat se a nesedět na prdeli, když se něco děje

František
František
6 měsíců
Reply to  Šarka

Prosím vás už nechte těch důchodců,myslím, že těmito příspěvky, které se objevují na internetu se obrací pozornost lidí od větších problémů, které ta naše vláda nastolila. Těmito hony na důchodce zapomenou Češi na problémy většího kalibru.

František
František
6 měsíců

Tady je v plné nahotě vidět jaké odborníky máme ve vládě. Vždyť je nad slunce jasné, že to, co bylo jednou vládou schváleno, i když předešlou by se mělo dodržet. Současná vláda takovými výroky, zadluží stát ještě víc než předešlé vlády. Vše pramení, že finance obhospodařuje elektrikář, sociální politiku traktorista a mohl bych pokračovat ve výčtu profesí. Přitom premiér před volbami říkal, že mají na každý post několik odborníků. A tak pomalu pětidemolice dělá v rozpočtu takový chaos, který ani další vlády nedají dopořádku hodně dlouho…..-)

Miluše
Miluše
6 měsíců
Reply to  František

Ještě ministr Válek – bankéř, který řídí ministerstvo zdravotnictví . To je to samé, jako kdyby učitel dělal zubaře.

Petr
Petr
6 měsíců
Reply to  František

Důchodci mají peněz jak nastráno!!!!

Miloslav
Miloslav
6 měsíců
Reply to  Petr

Ty seš vůl

Jana
Jana
6 měsíců
Reply to  Petr

Mily muži, je vidět, že si nevidite na špičku nosu a degenerujete! Až Vám za celoživotni práci a odvody spočitají důchod 10 tisíc, jsem zvědavá, jak budete jásat! To je také dnešni REALITA!!!

Květa
Květa
6 měsíců

Pokud stát důchodce ošidil o 1.000 kč, tak by bylo správné, aby se jim to vyplatilo zpětně, pokud ovšem Ústavní soud nebude poplatný vládě. Kdyby si vláda v lednu nepřidala tisįce, tak by to důchodce možná tak nepobouřilo. Za chyby se platí!!! A nevěřįm tomu, že by v Německu měli menší důchod než v Česku.

Rokio
Rokio
6 měsíců

Důchodci se nemohou nijak bránit na rozdíl od zaměstnanců. Mají mít slušnou penzi.

Otakar
Otakar
6 měsíců

Kolik si zase přidají od nového roku naši inteligentní politici. O tom se nepíše. To si uzákonili. Kolik se vyhodí peněz na tak zvaný státní zakázky. Vyhraješ ale musíš něco dát mě . Potom !!!!!