Důchodci v Česku dostanou zase náležitě přidáno, kasírovat budou slušné peníze. A k tomu nové příspěvky navíc pro všechny

Podle řady odborníků vyšli z ekonomické krize minulých let nejlépe právě důchodci. Byli to totiž právě oni, kdo v rámci dosud nevídané inflace vlastně vůbec nic netratili. Díky velkoryse nastaveným mimořádným valorizacím se jejich reálné důchody nesnížily, jelikož kopírovaly právě zdražování a v rámci řádných valorizací se potom navyšovaly ještě více.

Pořád to roste

Například zaměstnanci oproti tomu museli vstřebat skutečně dramatický pokles životný úrovně, který pramenil z toho, že vše najednou zdražilo o třicet procent za dva roky a jejich mzdy ani zdaleka tolik nerostly. Pokud si polepšili třeba o deset procent, bylo to hodně. Rozdíl je tedy stále pětinový do minusu, což se v rozpočtu domácnosti nehledá jeednoduše.

Ačkoliv přitom ministerstvo práce a sociálních věcí deklarovalo, že s důchody v České republice je potřeba něco dělat, ve skutečnosti je nadále navyšuje. Od příštího roku si každý důchodce polepší o celých 360 korun měsíčně. Tentokrát se zvedne solidární pevná část důchodu, tudíž dostanou všichni stejně, což by mělo pomoci především těm, kdo mají penze nejnižší.

Už letos přitom důchody překročily hranici 20 tisíc korun, což je opravdu velký úspěch. V příštím roce by potom průměrný důchod měl činit 20 693 Kč, přičemž vysokým tempem roste počet těch, kdo mají alespoň 18 tisíc korun. Daří se tedy snižovat množství důchodců, kteří živoří s nízkou penzí.

Foto: Shutterstock

Je to dost, nebo málo?

Ne každý to ale vidí tak pozitivně. “To je sice hezké, že nám důchody zvyšovaly o inflaci. Jenže ta zdaleka nevyjádřila to, že mi náklady na elektřinu a plyn vzrostly třikrát. Chvíli jsem netušila, z čeho je budu platit,” říká paní Dana, která žije ve vlastním domě v Praze.

A přestože se mechanismus mimořádných valorizací ruší, důchodci se v případě vysoké inflace mohou těšit na nové speciální příspěvky. Ty budou fungovat tak, že pokud zdražování za určitou dobu překročí hranici 5 %, dojde k tomu, že se automaticky k penzi začne vyplácet příspěvek. Ten však nebudou pevnou součástí důchodu a po čase opět zmizí. Vše by se mělo vyrovnávat v rámci každoroční lednové řádné valorizace.

Čtěte také: Řada Čechů vůbec nedostane důchod. Jejich počet brzy prudce naroste. Jste mezi nimi i vy?

Někteří penzisté už sami volají po tom, aby stát s růstem brzdil. “Beru teď 30 tisíc důchod, vlastně ani nevím jak. Před pár lety jsem měl přitom dvacet tisíc. Mám ještě úspory, vlastní nemovitosti, nepotřebuju to. Ale tohle tempo přece stát nemůže zvládnout. Oni kvůli tomu akorát zadluží příští generace,” míní pan Eduard z Kladna.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
56 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jajaruska
Jajaruska
8 měsíců

Ráda bych si toho důchodce s 30 -ti tisíci vyfotila. Mi po odečtení nákladů na bydlení zůstane cca 1000 Kč.

Kateřina
Kateřina
8 měsíců

To možná někteří mají takové důchody ale co já vím tak kolem mě tolik skoro nikdo nebere a ještě spíše je malého důchod já jsem na částečným důchodu a myslíte že se dá 5600 vyžít nebo zůstat tak doma ať i odpočinu a to mám cukrovku denně si píchám 4x a byla jsem onkologicky pacient a mám daleko jiné problémy to si jen někteří myslí že se mají pak dobře to já jim přeju na dřeli se za ty roky já taky chtěla pracovat ale bohužel nikdo mě zaměstnat mém městě nechtěl já si myslím na to co je všechno… Číst vice »

Jana
Jana
8 měsíců

Přesně tak, každý d n když otevřu internet vidím jaký důchodci jsou vyžírky i když výše důchodu je zásluhová ale proč tam nevidím sociální dávky dvou třetin našeho obyvatelstva kteří nikdy nebudou pracovat a nikdy ničím nepřispěli do společné pokladny. Je mi líto rodin s dětmi, musí se hodně ohánět ale to už musí vyřešit zaměstnavatele pokud zrovna nejsou na Maledivách.

Josefina
Josefina
8 měsíců
Reply to  Jana

Pokud by o těch konkrétních jedincih tak urážlivě ,to by se ci…um nelíbilo ,už by byli ve Štrasburku-meli bychom žalovat takovéto tzv.novinare za ponižováni , lidská práva jsou univerzální..

Jarmila
Jarmila
8 měsíců
Reply to  Jana

Dobře jste to napsala

Aja
Aja
8 měsíců

Pan Eduard se má moc dobře tak se mu to kecá ,Já mám 11 400 to musím pořádně počítat každou korunu

Hana Krátká
Hana Krátká
8 měsíců

Pan Eduard ať se ze solidarity části důchodu vzdá a nebo ho posílá dobrovolně zpět státu a je to. Většina důchodců živoří a nebo je na dalších dávkách od státu. Dávky by se měly spíše regulovat pro skutečně potřebné. A ten kdo bere důchod by měl mít tak vysoký důchod, aby pokryl z důchodu životní potřeby, aby nemusel o dávky žebrat.

Josefina
Josefina
8 měsíců
Reply to  Hana Krátká

To víte,pětidemolice všem vezme a potom to zase přerozdělí na poplatky za bydlení,opravdu Kocourkov hadr-a jak se umějí chválit,ho…a!!!

Hana Krátká
Hana Krátká
8 měsíců

Důchdy nebyly zvýšeny o celou inflaci, jak se stále snažíte lživě podsouvat lidem. Byla mimořádnou valorizací valorizována pouze zásluhová část důchodu a to nedorovnalo celou inflaci a také až půl roku po inflaci, která stále je. Životní úroveň důchodců stále klesá. Byla bych ráda, aby se takto lživé články neobjevovaly.

Josefina
Josefina
8 měsíců
Reply to  Hana Krátká

Rozdělte a panujte,žerte se a perte se-dávné heslo mocných..JEDNOTA-to je to co nám proti těm tydýtům může pomoci-bojí se nás,abychom, my plebs, neudělali šmitec jejich mlaskání..

Stanislav Novák
Stanislav Novák
8 měsíců
Reply to  Hana Krátká

Máte pravdu. Novináři jsou poplatní této vládě. Je to fialový hnus. Je jedno zda to píše Kulhánek Mix24 nebo Vavrenka AA zdraví. Je to stejné jako přes kopirak. Stejná vládní nalévárna. Politika vlády je rozděl a panuj. Podle nich jsou nebezpečím pro stát důchodci a Babiš. Naopak nebezpečím pro stát je tato vláda a prolhaný Fiala.

Radomír
Radomír
8 měsíců

Diktatura zasévá semínka zloby . Vy jím tyhle články žerete ? 😂

Jaroslava
Jaroslava
8 měsíců

Důchodci mají většinou úspory nemají dluhy a přispívají státu velkými penězi.Mladi mají vysoké platy, žádné úspory, dluhy a hypotéky. Málo pracují, po práci chodí na večírky a tomu státu moc nepřispěli na akumulaci kapitálu. Tecka

Karel
Karel
8 měsíců
Reply to  Jaroslava

360 Kč je na jeden nákup potravin při starých cenách. Dnes je to jednou tolik. Důchodci celý život pracovali a tato částa je výsměch a plivnutí do tváře.

Volf
Volf
8 měsíců
Reply to  Jaroslava

Kde jste vzala,že důchodci mají úspory?? Jestli je mate vy, můžu jen rict,nedělala jste v poslanecke sněmovně?

Last edited 8 měsíců by Volf
Natasa
Natasa
8 měsíců

Když budu mít důchod 30000 Kč jak někteří píšou, že nepotřebuji zvednou důchod, tak ať se zamysli nad tím že je hodně důchodců kteří důchod 20000kc nemají jak pořád tady píšou že je průměrný důchod. Proč nenapisou o těch co stěží dosáhnou na důchod 16000 Kč. Nehazejte všechny důchodce do jednoho pytle!!!

Shane
Shane
8 měsíců
Reply to  Natasa

Topolánek má důchod 40 000 a stěžuje si, že nevystačí, když ta jeho konkubína má zhruba stejný plat. Že ho Babiš okradl, když to takto zastropoval! Že by nebýt toho už nebylo na důchody, to ho nenapadlo! A prý ještě pravuje na Slovensku, Si dál pro Křéťu…

Roman
Roman
8 měsíců

Proboha jak píšeš nějaký článek tak u toho aspoň nepij!