Důchody rostou moc rychlým tempem, domnívá se ekonom

Zatímco většina lidí se v České republice musí poměrně výrazně uskromňovat, protože jim rostou náklady na základní potřeby a zároveň stagnují příjmy, jedna skupina občanů se dá označit za vítěze současné krize, ačkoliv je to ve výsledku poměrně nadnesené označení. Jde však o skupinu, jejíž situace se nijak razantně nezhoršuje.

Rychlý skok nahoru

Řeč je o důchodcích, na které se stát v posledních letech poměrně výrazně zaměřuje. Dostávají nejrůznější jednorázové příspěvky, každoročně jim stoupají penze nad inflaci, a když už je jednou zdražování příliš vysoké, přichází na řadu mimořádné valorizace.

Za letošní rok se důchodcům zvedly penze hned třikrát, a sotva bylo uplatněno poslední navýšení, už se v lednu chystá další. V průměru o 825 korun. Je to pochopitelně dáno snahou, aby důchodcům neklesly jejich reálné příjmy, avšak celé už to dosáhlo rozměrů, že je třeba se začít ptát, zda je takové zvýhodňování jedné skupiny oproti jiným ospravedlnitelné. Například zaměstnanci se totiž musí skutečně uskromnit. Mnohé firmy platy nezvedají a inflace dosáhla 18 %.

Jak upozornil v rozhovoru pro Seznam Zprávy předseda Národní rozpočtové rady a člen Národní ekonomické rady vlády Mojmír Hampl, důchodci neprožili zdaleka takový pokles reálného příjmu jako všichni ostatní v české ekonomice. Přitom šetření se má dotýkat každého.

Foto: Shutterstock

Problematické výpočty

Podle Hampla musí důchody dýchat s ekonomikou, a když se jí nedaří, není možné je neustále navyšovat. Ve výsledku tu máme nakonec pouze průběžný systém. Do toho momentálně přispívají současní zaměstnanci a podnikatelé, zatímco z něj čerpají současní důchodci. Pakliže ale budeme udržovat takovéto tempo nárůstu důchodů, je to neudržitelné a na současné zaměstnance už se také nemusí dostat.

Problematický je podle ekonoma výpočet valorizace. Ten je totiž postaven na růstu reálných mezd a inflace. Ovšem reálné mzdy aktuálně nerostou, jen klesají. Jenže to už se do důchodů nepropíše, ty mohou totiž pouze stoupat, nikoliv klesat. Naopak se uplatní další nárůst plynoucí z vyšší inflace.

V rámci nutných opatření, jak ušetřit, je úprava valorizací důchodů jednou z důležitých položek. Je ale velkou otázkou, zda si na ně někdo dovolí sáhnout, když to bude znamenat pro důchodce změnu k horšímu. Podle všeho je to ale nutné.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
48 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Aleš
Aleš
1 rok

Přeji tomu p.Hamplovi, aby ho ve stáří hodně hryzalo svědomí, až bude rekapitulovat svůj život. Na to se hodí přísloví “sytý hladovému nevěří”.

Jan
Jan
1 rok

Za celoživotní dílo mám důchod 13,500.-kc tak by jste mi půlku měli vzít abychom si mohli udělat radost že nám přibyde v republice další miliardář kterých není nikdy dost .

Pavel N
Pavel N
1 rok

Je zajímavé, že se stále vede diskuze jak zkrátit příjmy těch co celý život pracovali, odváděli do systému peníze, ale neslyšel jsem jedinou poznámku jak omezit příjem těch kdo nikdy nepracovali a přesto pobírají štědré sociální dávky.

Alžběta
Alžběta
1 rok

Ekonom prosím Vás kde na to chodite tak k čemu to vše je?Čím dál horší.

Karel Parot
Karel Parot
1 rok

Obyčejný megablb,když v Česku do ekonomiky hovoří takoví analfabeti,tak to tak i vypadá.Nějak zapomněl na soudce a politiky,horlivec! Nakopat do prdele!

Magda
Magda
1 rok

Ano.ekonomom tusky píšou dobře.zvysovani důchodu sú keci.pri zvyšování v červnu.som přišla o 300kc.napsali že se základ zvýší o 84 Kč,ale konečný výsledek som mala o 300 menej.nez před zvyšováním.

Marie
Marie
1 rok

Vždyť důchodci si celý život spořili na důchod a když to někdo rozházel tak jim chcete utahovat? Tak ať si utáhne vláda a bude dobře. Dřív dělali poslanci ve fabrice a na týden jeli do Prahy. Dneska ve sněmovně spí a neví o co se jedná.

eva.nevrlikova@seznam.cz

Na druhé straně se podivejte na socialni davky,ktere se vyplaceji lidem kteří v životě nepracovali a žijí nadpomery,predtim stát zavírá oči.A co matky samozivitelky,kde je evidentni ze zije v harmonickem vztahu s partnerem se ktrym ma treba 2 i více dětí ,neberou se ,aby ze statu jako samozivitelky vytahli co nejvice.To je pane ekonome v pořádku ? A to neni ojedinely případ znám jich ze svého okolí plno.Co takhle zaměřit se na tuto oblast,zbytecneho zneužívání statu.Duchodci za svou flouholetou práci zaslouží důstojné stáří,ale už moje stařenka říkávala ,kdo nepracuje ať neji ale u nás to funguje obráceně Daří se lemplum… Číst vice »

Josefina
Josefina
1 rok

…to nejde,ti nepracující snědí nemusejí pracovat, demokrati od roku 1989 vytvořili takové zákony, že pracovat nemusejí!Gadžove jsou zde od toho,aby je živili,jinak by to byla diskriminace….a tak si tu hezky žijeme v lásce a pravdě..pardon ve lži a nenávisti..a takhle získávají své voliče mocní u moci.V příštích letech to budou voliči -Ukrajinci..

Zuzana
Zuzana
1 rok
Reply to  Josefina

👍👏👏👏👏👏 Je to tak…, bohužel !

Zuzana
Zuzana
1 rok

Naprostej souhlas ! Naši politici nemají zájem o ,,slušný lidi”. Oni maj zájem jen o spokojenou ,,lůzu”, protože je to dost dobrá manipulativní většina voličů !!!🤢🤮😡😡😡

eva.nevrlikova@seznam.cz

Ten chlap,ktery si říká ekonom,nevi o cem mluvi.Chtela bych ho videt jak by vysel ,jak by hospodařil se 14000. To jsou keci v kleci.

Pavel N
Pavel N
1 rok

Tento člověk s příjmem určitě přes 100 tisíc korun měsíčně, které si nevydělal, ale dostal z našich daní má tu drzost mluvit o vysokých duchodech? Ať začne u sebe.

Jaroslav
Jaroslav
1 rok

Ixixxi, kolik chcete z mého důchodu 11000? Předsedkyně krajskeho soudu po rozsudku s protistranou se známými advokáty mne na chodbě dohonila a řekla : No ono se říká, že revoluce požírá své děti. A když vidím jací puberťáci řídí stát tak se tomu jen musím smát.