Důchody rostou moc rychlým tempem, domnívá se ekonom

Zatímco většina lidí se v České republice musí poměrně výrazně uskromňovat, protože jim rostou náklady na základní potřeby a zároveň stagnují příjmy, jedna skupina občanů se dá označit za vítěze současné krize, ačkoliv je to ve výsledku poměrně nadnesené označení. Jde však o skupinu, jejíž situace se nijak razantně nezhoršuje.

Rychlý skok nahoru

Řeč je o důchodcích, na které se stát v posledních letech poměrně výrazně zaměřuje. Dostávají nejrůznější jednorázové příspěvky, každoročně jim stoupají penze nad inflaci, a když už je jednou zdražování příliš vysoké, přichází na řadu mimořádné valorizace.

Za letošní rok se důchodcům zvedly penze hned třikrát, a sotva bylo uplatněno poslední navýšení, už se v lednu chystá další. V průměru o 825 korun. Je to pochopitelně dáno snahou, aby důchodcům neklesly jejich reálné příjmy, avšak celé už to dosáhlo rozměrů, že je třeba se začít ptát, zda je takové zvýhodňování jedné skupiny oproti jiným ospravedlnitelné. Například zaměstnanci se totiž musí skutečně uskromnit. Mnohé firmy platy nezvedají a inflace dosáhla 18 %.

Jak upozornil v rozhovoru pro Seznam Zprávy předseda Národní rozpočtové rady a člen Národní ekonomické rady vlády Mojmír Hampl, důchodci neprožili zdaleka takový pokles reálného příjmu jako všichni ostatní v české ekonomice. Přitom šetření se má dotýkat každého.

Foto: Shutterstock

Problematické výpočty

Podle Hampla musí důchody dýchat s ekonomikou, a když se jí nedaří, není možné je neustále navyšovat. Ve výsledku tu máme nakonec pouze průběžný systém. Do toho momentálně přispívají současní zaměstnanci a podnikatelé, zatímco z něj čerpají současní důchodci. Pakliže ale budeme udržovat takovéto tempo nárůstu důchodů, je to neudržitelné a na současné zaměstnance už se také nemusí dostat.

Problematický je podle ekonoma výpočet valorizace. Ten je totiž postaven na růstu reálných mezd a inflace. Ovšem reálné mzdy aktuálně nerostou, jen klesají. Jenže to už se do důchodů nepropíše, ty mohou totiž pouze stoupat, nikoliv klesat. Naopak se uplatní další nárůst plynoucí z vyšší inflace.

V rámci nutných opatření, jak ušetřit, je úprava valorizací důchodů jednou z důležitých položek. Je ale velkou otázkou, zda si na ně někdo dovolí sáhnout, když to bude znamenat pro důchodce změnu k horšímu. Podle všeho je to ale nutné.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
48 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jarmila
Jarmila
1 rok

V poslední době dost často vystupujete s těmito názory v různých pořadech v TV. Takže si vás pamatuji.
Nemohla jsem věřit,že tak hnusně můžete mluvit o starých lidech.
Jsem zdravotní sestra, už v důchodu ,o to víc mě to uráží a zároveň i bolí, když takhle hodnotite důchodce. Že se hanbou nepropadnete!
Místo,abyste je ctil a vážil si jich,tak podle vašich slov byste je nejraději pohřbil. Nemůžu pochopíte, že takový člověk bezcitný a řekla bych až dle vašeho vyjadřování, psychopatický, může zastávat takovou pozici v NERV
a radit vládě. Jen doufám, že na vaše rady nedojde!!!

Stanislav
Stanislav
1 rok

Pane Hampl, tak jako pracující si za svůj průměrný plat v ČR (cca 35000?) může koupit čím dál méně, tak i důchodce si za průměrný důchod v ČR (cca 17000?) koupí taky čím dál méně. Takže čest vaší práci.

Miroslav Landsman
Miroslav Landsman
1 rok

A co vláda a poslanci , ti chudnout nemusí ?