Důchody v Česku nečekaně vyletí. Dostanete pořádný ranec a ještě zvláštní příspěvky k tomu

Mnozí už si to ani nepamatují, protože mají tendenci to špatné zapomínat, ale není tomu tak dávno, co se důchody každoročně zvyšovaly v řádech desetikorun, maximálně potom nižších stokorun. Teprve v posledních deseti letech začalo hotové eldorádo, kdy se přidávaly každoročně klidně tisícovky.

Peníze navíc

Naplno se přitom ukázalo, jaký návyk se z toho může vypěstovat. Dnes totiž penzisté berou všechno, co je nižší, za nedostatečné. Rádi by, aby se důchody dále navyšovaly dosavadním tempem. Ovšem odborníci už řekli stop, jelikož by to důchodový systém zkrátka neunesl. Přesto se ale podle některých přidává podstatně více, než by bylo záhodno.

Například dle člena Národní ekonomické rady Mojmíra Hampla by se růst důchodů měl přizpůsobit reálnému výkonu ekonomiky a tomu, jakým způsobem rostou mzdy. To by aktuálně znamenalo zmrazení penzí, dokud by se situace poněkud nenarovnala.

Něco takového je však neprůchozí, a tak se důchodci v příštím roce mohou těšit na navýšení o 360 korun měsíčně, což dělá více než čtyři tisícovky za rok. Zajímavé je to především pro ty, kdo mají dnes nižší penze, protože o tuto částku se rovnoměrně navyšuje úplně všem. Tentokrát se tedy nebude přidávat procentuálně, což v minulých letech vedlo k tomu, že už tak vysoké důchody ještě více vystřelily vzhůru.

Foto: Shutterstock

Ne všichni jsou spokojeni

Penzisté by si každopádně měli uvědomit, že se navyšuje z průměrné částky, která dnes činí už 20 650 Kč. Už ta je mimořádně vysoká a na nějakou dobu je každé další navýšení příjemným bonusem. Mnohým to ale nestačí.

Těšila jsem se, že přidají zase alespoň tu tisícovku. Přeci jenom se pořád něco zdražuje a teď říkali, že od ledna bude zase dražší elektřina. Pro mě je však lednová valorizace zklamáním,” říká paní Božena ze Znojma, která však přiznává, že její aktuální důchod ve výši 19 960 Kč není vůbec špatný. “Hodně se to zvedlo v posledních pěti letech, co už jsem v důchodu. Předtím to nebylo nic moc.

Čtěte také: Důchodci v Česku převezli stát. Kasírují o 3 tisíce za měsíc víc, než měli dostat. Musíte to udělat správně

Pakliže by se náhodou v příštím roce zdražovalo významnější měrou, důchodci nezůstanou na holičkách. Na mimořádné valorizace sice již mohou zapomenout, ovšem zastoupí je zvláštní příspěvky, které by se v takovém případě k penzím vyplácely.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
64 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Čestmír
Čestmír
4 měsíců

Jaké přidávání důchodcům. Vždy když mám se přidají tak obratem zvednou nájem. Takže má pořád stejně. Akorát v obchodech je vše dražší. Ve své podstatě když ji přidávají tak má stále méně. Paní co to píše by měla zavítat mezi obyčejné důchodce a ne ty co berou 30 000 a více.

Aleš
Aleš
4 měsíců
Reply to  Čestmír

Jaký nájem? Proč nemáte vlastní byt? Tady u nás se po revoluci dávali byty do osobního vlastnictví za 60.000(3+1) tak kde je chyba?Město Náchod. Řeknu vám to. Byli i tací co křičeli, že nic kupovat nebudou, že dělník má nárok na bydlení zdarma🤪 A to jsou právě Ti co dnes brečí kvůli nájmům.

Franta
Franta
4 měsíců

Tam raději ať se podívají na sociální dávky pro netáhla, kteří za celý život nic ne vložili do statní kasy. Tito občané že statní kasy za rok vyberou nějakou tu miliardu.

Aleš
Aleš
4 měsíců
Reply to  Franta

To máte pravdu. Ale jsou to voliči levice a ta vždy hlásá, že bude podporovat sociálně slabé. Je to taková jistota x% hlasů. A Ti voliči to vědí, že jim budou cpát a tak je rádi volí.

Jan
Jan
4 měsíců

Stačí se podívat kolik stát vybral na důchody a kolik vyplácí !
Kde skončil ten rozdíl který je plusový ve prospěch výplat důchodů. ?!

Aleš
Aleš
4 měsíců
Reply to  Jan

Ten rozdíl je v tom, že kupa lidí na malých městech má 20.000. A pokud z toho má živit důchodce co má taky zhruba tolik už je to problém. Třeba za vašeho mládí se vydělávalo 2800, ale vaši rodiče jako důchodci dostávali 900. Chápete ten rozdíl, proč tenkrát na to bylo a dnes ne?

Alena
Alena
4 měsíců

Bože co je to za slepici co to píše. Jaký ranec , co si koupíte za 360 Kč. ODS rozkradla co se dalo a všechno se to svádí na Babiše a přitom ten nebyl v té době ani ve vládě. Byly jsme samostatný stát a všechno měli a teď nemáme nic . Jenom platíme nemakačenkům a příživníkům. Už aby vláda fialová padla.

Miskova Milena
Miskova Milena
4 měsíců
Reply to  Alena

100%souhlasim🤔😢

Aleš
Aleš
4 měsíců
Reply to  Alena

Nepracující živíme už dlouho ne jen za této vlády. Pokud jde o rozkradení státu jsou v tom ODS společně s ČSSD. Ty dvě strany si nemohou nic vyčítat. Už i pan ex president Z. měl za poradce lobisty napojené na mafii.

Zvoník
Zvoník
4 měsíců

Důchodová reforma je dnes nastavena tak, že čím víc důchodců zemře v nedostatku, tím lépe pro ekonomiku země, do které nás přivedla vláda České republiky. – Jinak to nevidím…

Aleš
Aleš
4 měsíců
Reply to  Zvoník

Vždy je pro stát výhodné aby si člověk důchodu moc dlouho neužil. Bohužel je to tak. Je to takový ten systém, že živíme i Ty, kteří nikdy nepracovali. Bohužel to není vina této vlády ale mohou za to všechny vlády. Nebyla tady ani jedna která by to udělala jinak.

František
František
4 měsíců

Uznávaná redaktorka? Já bych jí zařadil mezi obyčejné vládní pisálky. Když nevíš, co napsat, piš o důchodech a důchodcích. Provládní slogan zní důchodci to vydrží. Vždy za každého ministra financí si utahovali opasek. Teď když konečně došlo i na inteligenci, učitelé a mladé lékaře, tak stávkují. Já jim právo na stávku neberu, protože pokud si něco vystávkují sami pro sebe, může to být dobré i pro nás. A tak teď se opět dostává do popředí pan Babiš a paní Schilerová. Oni byli první, kteří důchodcům dorovnali to, co jim vlády ODS a SOCDEM a TOP09 a KDU-ČSL upírali. A protože… Číst vice »

Jan
Jan
4 měsíců
Reply to  František

Máme nejhorší vládu od vzniku Československé republiky !
Žádáme okamžitou demisi těchto neumětelů. Nebo snad vlastizrádců?!

Aleš
Aleš
4 měsíců
Reply to  Jan

Požadovat demisi je vaše právo, ale bohužel ty strany mají většinu. Volila je nadpoloviční většina. Když asi 300.000 lidí protestovala proti opatření pana Babiše a chtěla jeho demisi byla kupa lidí, kteří křičeli že jeho vládu volila nadpoloviční většina občanů tak ať Ti protestující táhnou. Takže asi tak…….

Pup Ini
Pup Ini
4 měsíců

Na zvyšování platů učitelům to furt nemá…Jak to,že berou víc než lékaři?Zatímco první zavřou hubu,šuplik a jdou po 5 hodinách domů,druzí řeši životy lidí,mnohdy ve službách trvající několik dní a nocí!Tím se zabývejte,důchodci mají peněz dost a stejně blbci volí Babiše…

Last edited 4 měsíců by Pup Ini
Elis
Elis
4 měsíců
Reply to  Pup Ini

Tak já a široké okolí ho nikdy nevolilo,neboť patřìme do té poloviny národa,co šli proti komoušům . A důchod mám necelých 13.000 za 41 let práce.Je to dost?Jste spokojen?

Jberlot
Jberlot
4 měsíců

Vy máte fakt dost. 🤦

Honza
Honza
4 měsíců

Bože co je to za vola že chce titulkem jenom lidi naštvat. Ta almužna nestačí ani na jednu návštěvu restaurace

Aleš
Aleš
4 měsíců
Reply to  Honza

No v něčem máte pravdu, na druhou stranu ten Váš příspěvek taky kupu lidí naštve. Jsou zde totiž i tací co vydělávají méně než důchodci a těm furt necpou. Nejdřív přemýšlet a pak psát Pane!!!

Bob
Bob
4 měsíců

To je tak zavratna cena, ze z toho padnuna zada.

Pavel
Pavel
4 měsíců
Reply to  Bob

Ono nejde jen o peníze, je to i voda na mlýn všech mladých, pro které je důchodce v rodině pokladnička a pro stát břemeno. Žádná úcta ke stáří se u nás nepěstuje a přece každý tam jednou dojde.