Je ohřívání v mikrovlnné troubě bezpečné? Tady je definitivní odpověď

Mikrovlnná trouba je běžnou součástí našich domácností, přesto se s ní stále pojí mnoho mýtů. Odborníci však spoustu z nich zcela vyvracejí.

Ničí mikrovlny živiny?

Rozšířeným mýtem je, že mikrovlny ničí živiny, mění chemickou strukturu potravin, jídlo je méně chutné, nezdravé a hůř stravitelné. Podle odborníků si v ní ale potraviny v porovnání s jinými typy tepelné úpravy lépe zachovají nutriční vlastnosti díky rychlejší úpravě a menšímu vypařování tekutin.

Jsou potraviny ohřáté v mikrovlnce kontaminované?

Traduje se, že mikrovlnné záření potraviny kontaminuje, jsou toxické až radioaktivní. Podle Světové zdravotnické organizace WHO nebezpečí nehrozí, pokud jsou mikrovlnky správně používány. Z poškozeného spotřebiče může uniknout omezené záření, ale není škodlivé ani smrtelné. V případě poruchy se obraťte na odborníka.

Způsobuje mikrovlnka rakovinu?

Podle organizace Cancer Research UK doposud nebyla prokázána žádná souvislost mezi používáním mikrovlnné trouby a zvýšeným rizikem vzniku rakoviny.

Můžeme mikrovlnku používat s kardiostimulátorem?

I když elektromagnetické vlny umí změnit nastavení kardiostimulátoru, podle NHS a British Heart Foundation stačí udržovat bezpečnou vzdálenost 15 cm od přístroje. Pokud se přece jen více přiblížíte, po odstoupení od mikrovlnky se ihned kardiostimulátor vrátí do původního režimu. Zastavit se kardiostimulátor nemůže.

Foto: Shutterstock

Způsobují mikrovlny šedý zákal?

Mikrovlny vám nezpůsobí šedý zákal, ani když se díváte přímo do trouby. Nebezpečí úniku záření je nízké, nemůže vážně ohrozit zrak a ohrožení klesá se vzdáleností od spotřebiče. Mikrovlnné trouby jsou kvalitně utěsněné, mřížky v okénku brání úniku mikrovln a při otevřených dvířkách je nezapnete.

Jak je to s plasty zahřívanými v mikrovlnné troubě?

Do mikrovlnné trouby můžete použít plasty bez BPA. Zahřívání plastů obsahujících endokrinní disruptor Bisfenol-A může způsobit jeho proniknutí do potravin. Sem patří i ftaláty a z vědeckého hlediska není určená žádná bezpečná úroveň kontaminace. Zvolte jen nádoby bez BPA a ftalátů, na kterých je povoleno použití v mikrovlnce.

Foto: Shutterstock, zdroje: BBC, Healthline

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiří
Jiří
2 let

žijeme v tak nezdravém prostředí, že mikrovlnná trouba je oproti tomu co je kolem nás nezanedbatelné.

mylowec@gmail.com
mylowec@gmail.com
2 let

Takový mobil ma 1000x větší vyzařováni vln než mikrovlnka.