Mikrovlnná trouba při špatném používání doslova žere elektřinu. Osvojte si úsporu

Zbylo vám jídlo z předchozího dne nebo jste schválně připravili více porcí, abyste druhý den nemuseli vařit?

Ohřát hotový oběd nebo večeři trvá jen chvilku, ale podle čeho si vybrat ten nejšetrnější způsob? Je lepší ohřívat jídlo v troubě, na sporáku nebo v mikrovlnce? V dnešní době, kdy jsou energie rekordně drahé, se vyplatí jimi zbytečně neplýtvat.

Ohřívání v troubě

Ohřívání v troubě je asi nejvíc energeticky náročné. Nejprve se totiž musí vyhřát celý její prostor, potom nádobí a až nakonec potraviny do něj vložené. A protože se trouba tak dlouho zahřívá, spotřebuje až 2x více energie než varná deska.

Ohřívání v mikrovlnce

Oproti tomu mikrovlnná trouba spotřebuje energie výrazně méně, protože k ohřátí večeře není potřeba, aby se nejprve vyhřála ona. Teplo se vytváří přímo v jídle, takže nedochází k žádným energetickým ztrátám.

Tato výhoda se projeví především tehdy, když ohříváte jednu porci. Čím více jídla ovšem chcete v mikrovlnce ohřát, tím se tato její přednost vytrácí. Ohříváte-li v ní více pokrmů po sobě, energiemi už vysloveně plýtváte.

Ohřívání na sporáku

Větší množství jídla je nejlepší ohřát na sporáku, protože ohřívat na něm malé kastrolky s jednou porcí vás vyjde zbytečně draho. Záleží ale i na tom, jaký typ sporáku vlastníte.

Elektrický musí nejprve nahřát varnou desku, ta rozpálí dno hrnce nebo pánve a až potom se začne ohřívat jídlo.

Indukční nebo plynový sporák zahřívá nádobí okamžitě, takže se ztratí významně menší množství energie a i jídlo je teplé rychleji, než u sporáku elektrického.

Bez ohledu na to, s jakým typem sporáku pracujete, používejte při vaření i ohřívání jídel pokličku. Zabráníte tak až 70% ztrátám energií. Je to extrémně jednoduchý a efektivní způsob šetření.  

Foto: Shutterstock

Jak ohřívat jednotlivé potraviny

Ohřát polévku, omáčku nebo napařit knedlík asi zvládnou všichni bez přemýšlení. Existují ale i potraviny, u kterých si nemusíte být jisti, který způsob je nejvhodnější, abyste je ohřívali úsporně a váš oběd také dobře chutnal.

Bramborovou kaši nejlépe ohřejete v mikrovlnce nebo ji můžete uzavřít do igelitového sáčku a ten ponořit do horké vody. Tímto způsobem můžete ohřát i rýži.

Hranolky ohřívejte na pánvi. Přidejte do ní lžíci oleje, rozehřejte na střední teplotu, vložte hranolky, teplotu snižte a opatrně míchejte asi 10 minut.

Pizzu nikdy neohřívejte v mikrovlnné troubě. Bude sice teplá, ale měkká a nevábná.  Ohřejte ji na pánvi bez tuku. Pánev rozpalte, položte na ni pizzu, přikryjte alobalem, stáhněte teplotu a zahřívejte, až sýr na ní povolí. Pizza bude opět lákavě křupavá.

Čerstvé rohlíky získáte tak, když ty gumové potřete vodou a dáte na 30 sekund a 600 wattů ohřát do mikrovlnné trouby. Budou chutnat jako právě upečené.

Chléb můžete osvěžit stejným způsobem. Nejlépe pokrájené krajíce potřete vodou, můžete i mlékem a dejte na chvilku ohřát do mikrovlnky.

Smažená jídla krátce opět osmažte na pánvi a troše tuku.

Jídlo ve větších kusech, například maso nebo lasagne před ohříváním pokrájejte na menší kousky.

Obecně se říká, aby vaše jídlo chutnalo co nejlépe, měli byste ho ohřívat stejným způsobem, jakým jste ho uvařili.

Foto: Shutterstock

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments