Když zapínám pračku, udělám jednu věc. Ušetřím tak 5 000 korun ročně

Růst cen energií donutil většinu domácností pečlivě hlídat spotřebu. Dobrou zprávou je, že ušetřit můžete i na jednoduchých věcech jako je například používání pračky nebo mytí nádobí. Ukážeme vám, jak jednoduchými triky ušetříte tisíce korun při praní prádla.

Úsporný tarif v kurzu

Většina odběratelů elektrické energie má možnost ušetřit, jakmile začne spotřebiče zapínat v takzvaném nízkém tarifu. Ten má každý dodavatel rozprostřen na jinou denní dobu, dokonce to nemusí být ani souvislý úsek. Hodiny nízkého tarifu mohou být rozděleny do různých intervalů během dne i noci. Informaci zjistíte u dodavatele energie. Praní v danou dobu usnadňují časovače na spotřebičích, jednoduše naprogramujete start na hodinu s nižší sazbou.

Skládejte správně prádlo do bubnu pračky

Kvalitu praní ovlivňuje to, kolik prádla vložíte do bubnu pračky i to, jak prádlo v bubnu uložíte. Nikdy buben pračky nepřetěžujte, prádlo nemuchlejte, mezi oblečením a stěnou bubnu musí být prostor minimálně na vložení ruky. Nejúsporněji perou spotřebiče energetické třídy A při zapnutí ECO programu. Ten si hlídá teplotu i spotřebu vody.

Foto: Shutterstock

Pračky na velký objem prádla

Standardně se na trhu objevují pračky, které vyperou najednou 9, 11 nebo více kilogramů prádla. Vícečetná rodina by rozhodně měla o pořízení takového spotřebiče uvažovat. Praní velkého objemu najednou dokáže ušetřit až tisíce korun. Navíc je takové praní pohodlnější, domácnost zůstává déle uklizená.

Jednoduché triky, jak ušetřit při praní

Kvalitní prací prášky dokáží dobře vyprat i při nižších teplotách, volte krátké programy s nízkou teplotou. Zároveň snižte počet otáček při ždímání. Znečištěné kusy před praním namočte nebo krátce zaperte flek s odstraňovačem skvrn. Používejte menší množství prášku, než udává výrobce, velké množství tvoří zbytečně moc pěny a prádlo je špatně vyprané. Pračky se šestým smyslem v takovém případě dokonce prodlužují dobu praní. Pravidelně pračku čistěte, nezapomínejte na filtr a těsnění.

Foto: Shutterstock

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments
Miro
Miro
10 měsíců

Prala jste někdy špinavé prádlo? Asi ne.