Kolabuje další velká banka. Lidé se bojí o své celoživotní úspory, jde do tuhého

Světové hospodářství se dostalo do nepříliš příjemného stavu, kdy už se prakticky v týdenním taktu řeší kolaps nějaké velmi významné banky. Kdo se snad domníval, že se tyto komplikace v bankovním sektoru podaří zažehnat v zárodku, musí stále zřetelněji vidět, že tak jednoduché to rozhodně nebude.

Tohle jen tak neskončí

Sotva se minulý týden podařilo s velkým vypětím zachránit krachující banku Credit Suisse, respektive ji odprodat konkurenčnímu ústavu, už je tady další obří kus, na jehož kolaps trhy sází. Akcie německé banky Deutsche Bank se rychle propadají a pojištění jejich dluhopisů rychle roste. To znamená jediné, zvyšuje se riziko toho, že tato banka nakonec zkrachuje.

Není zase tak překvapivé, že se pozornost trhů obrátila právě na Deutsche Bank. Ta má totiž na první pohled hodně společného s Credit Suisse, u které se teď naplno ukázalo, že by bez pomoci nepřežila už ani pár dnů. Obě tyto banky byly v minulé dekádě zmítány nejrůznějšími problémy v podobě manažerských přešlapů, ale i nejrůznějších finančních skandálů.

Zároveň si musíme uvědomit, že Deutsche Bank je ještě významnějším hráčem, protože nepředstavuje jen světově působící instituci, ale také největší a nejvýznamnější banku Německa. Už se začíná spekulovat o tom, zda a jak Němci tento svůj klenot zachrání.

Foto: Shutterstock

Vybrat peníze?

Objevují se ale hlasy, že to nebude tak jednoduché. Deutsche Bank sice patří mezi 30 světových systémových bank a jako taková by nikdy neměla padnout, protože by to znamenalo obrovský otřes v evropském i světovém bankovním sektoru.

Zároveň je ale tato banka už tak velká, že může být problematické ji zachraňovat. Čistě proto, že na to nemusí být peníze. Jde však spíše o méně pravděpodobnou možnost, kterou však trhy vždy rády naceňují a testují.

Tyto události pochopitelně vedou k obavám i mezi běžnými vkladateli u této banky. Spousta lidí zde má své celoživotní úspory v představě, že tato banka nikdy nezkrachuje. Na sociálních sítích už se nicméně šíří doporučení, aby si lidé peníze raději vybrali. To zase na druhou stranu může vyvolat “run na banku”, který ji poškodí ještě více.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan
Jan
1 rok

Listopad 2023 bude konec !!

Renata
Renata
1 rok

A je to tady.. konečně 😍😅👍
My co víme, víme…čekáme na tohle už dlouho 😘
Hlavně si všichni vyberte ty úspory, pokud vám to ještě po víc jak roce nedošlo…✊👍

Bohumila
Bohumila
1 rok

Nevím jak dalece je zapojená ČR. Zaplať pánbůh , že to není česká banka.

Jan
Jan
1 rok
Reply to  Bohumila

ona je nějaká česká?

Pavel
Pavel
1 rok
Reply to  Bohumila

No nevím, poslední dobou je to tak že Němec si uprdne a Čech si utírá posranou však víme co.