Kolik stojí menstruace? Možná vás překvapí, jaké částky za ni ženy vydávají

menstruace

Jsou to vlastně jen maličkosti, které má žena stejně většinou doma. Kupují se spolu s dalším zbožím jako jablky, šampony nebo toaletním papírem. A přesto: tampóny, vložky, intimky a další ženské potřeby stojí peníze. Nejde možná o žádné velké sumy, ale jsou to náklady, které mají pouze lidé s menstruací. Tedy především ženy, ale také transmuži. A tyto náklady neustále rostou.

Půl milionu za život se vším všudy

Před několika týdny se o rozruch postarala britská poslankyně Danielle Rowly, když v parlamentu prohlásila: „Mám svou periodu. A ta mě tento týden stála už 25 liber.“ Dále citovala průzkum, podle kterého ženy vydají za menstruaci v přepočtu 14 300 Kč ročně. Za průměrný ženský život je to potom 530 000 Kč. Ano, půl milionu pouze za potřeby nutné ke zvládnutí menstruace. A nemyslete si, že v České republice je tomu jinak. Běžné zboží stojí v celé Evropské unii přibližně stejně, na západě často i méně než u nás.

Pravdou je, že tento výpočet nezohledňuje pouze hygienické potřeby jako tampony, vložky nebo menstruační kalíšky. Vztahuje se také na řadu věcí, o kterých ženy prohlásily, že je v průběhu nebo kvůli menstruaci potřebují. Například prášky proti bolesti, nové spodní prádlo, ale také čokoládu nebo chipsy. Podle jiného odhadu listu Huffington Post vydají Američanky za menstruaci 403 000 Kč za celý život.

Vlastní výpočet

Ale proč si neudělat vlastní propočet? Podle řady studií v České republice používá nadpoloviční většina žen tampony. Ty se u nás často prodávají v balení po 16 kusech za cenu – dejme tomu – 40 Kč. Podle výrobce je třeba tampon měnit každých šest hodin. Za jeden den menstruace tak žena potřebuje 4 tampony. Při krvácení trvajícím průměrně 5 dní to dělá 20 tamponů za cyklus. Při průměrně 456 periodách mezi 13. A 51. Rokem věku potřebuje žena 9120 tamponů za život. To odpovídá 570 balením, které přijdou na 22 800 Kč.

V případě vložek můžeme počítat přibližně se stejnou částkou. Relativně nové menstruační kalíšky přijdou sice na 500 Kč, ale je možné je používat opakovaně. Výrobci hovoří dokonce o pěti až deseti letech, které by tato pomůcka měla vydržet. Dlouhodobě by tak mohly představovat levnější variantu, která však pravděpodobně nebude vyhovovat každé ženě.

Ne každá si to může dovolit

Přibližně čtvrtina českých žen v průběhu menstruace sahá po prášcích tlumících bolesti. Balení 20 tablet stojí mezi jedním a dvěma sty korunami – podle výrobce a účinné látky. Průměrná žena by si tak v průběhu jedné periody měla vystačit s částkou kolem sta korun. Jenže tak jednoduché to není. Menstruace u každé ženy probíhá odlišně. Zatímco některé mají silné bolesti a krvácení, jiné o ní prakticky neví.

Každopádně, výše uvedené částky se nejeví nijak dramaticky. Přesto bojují feministky za to, aby byly náklady na hygienické potřeby nižší. Nejde totiž jen o pracující ženy. Tyto potřeby si musí kupovat také dívky, studentky nebo ženy na okraji společnosti. Pro ně mohou tyto částky představovat každý měsíc problém. Podle jedné studie provedené ve Velké Británii si jedna z deseti dívek nemůže dovolit hygienické produkty. Polovina z nich potom kvůli krvácení zmeškala vyučování.

Autor: Lucie Proutková

V mládí jsem často trpěla zdravotními problémy. Lékaři mi moc kloudného neporadili, ale zato předepisovalo jeden lék za druhým. Nakonec jsem se rozhodla poradit si sama zdravějším životním stylem. A ono to vyšlo - tak ráda poradím druhým.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments