Kožní výrůstky a bradavičky na krku a obličeji? Pomůže kožní lékař i jablečný ocet

Objevily se vám na krku či obličeji kožní výrůstky nebo bradavičky a stydíte proto chodit do společnosti? Nezoufejte. V dnešním článku vám prozradíme, jak se tohoto estetického problému jednoduše zbavit s pomocí dermatologa i domácích receptů.

Co jsou kožní výrůstky

Kožní výrůstky se skládají z krevních cév a kolagenu a jsou obklopeny vnější vrstvou pokožky. S pokožkou jsou spojeny tenkou stopkou a na pohled bývají hladké a kulaté, nebo naopak vrásčité a asymetrické. S přibývajícím věkem je větší i možnost jejich výskytu. Vyšší riziko vzniku mají ale také diabetici, lidé s nadváhou nebo těhotné ženy.

Odborné odstranění výrůstků

Po vyšetření kožních výrůstků či bradavic vám dermatolog doporučí vhodný způsob odstranění. Nejrychlejším způsobem odstranění je pomocí laseru, který výrůstky během několika vteřin odpaří. Zůstane vám pouze drobná ranka a ta se zhojí během několika dnů. Pokud odstranění laserem není vhodné, přistoupí lékař k chirurgickému vyříznutí, přičemž podezřelé vzorky tkáně pro jistotu odesílá na histologický rozbor.

Domácí odstranění kožních výrůstků

Pokud neradi navštěvujete lékaře, existuje mnoho domácích rad a tipů, jak se kožních výrůstku zbavit. Velmi jednoduchým způsobem je použít obyčejnou zubní nit, kterou obtočíte kolem výrůstku a uvážete pevný uzel. Tím dojde k přerušení krevního oběhu a výrůstek sám odpadne do dvou týdnů. Dalším efektivním způsobem je použití jablečného octa. Nanesením jablečného octa a jeho zakrytím obvazem dojde k postupnému rozkládání přebytečných buněk v kožním výrůstku a to ho pomáhá zmenšit a následně úplně odstranit.

Méně známými domácími radami je použití například tea tree oleje, který kožní výrůstky vysušuje, a ty následně odpadnou. Jód je dalším přirozeným prvkem, kterým můžete kožní výrůstky pravidelně pomazávat a čekat až odpadnou. Žádné domácí rady ovšem nepoužívejte, pokud vám výrůstek krvácí, svědí nebo mění barvu. V takovém případě je nutné vyhledat lékaře.

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
39 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Mirda
1 rok

Kolodium forte ….doporučuje 10 z 9 hodnocení

88kok
88kok
1 rok

Oboustraný pissing a vše je do 10 dnů pryč a ještě si přitom užijete mrd*ní!

veza
veza
1 rok

má pravdu vlaštovičnníí je nejlepší

Miroslav
Miroslav
1 rok

Není nad vlaštovičník , po rozlomení stonku vytéká bílí latex , který na bradavici zhnědne ,
na druhý den zopakovat , to už zčerná . A obvykle po třetím natření už komplet zčerná a
do týdne odpadne(rozdrolí se) .

bskrabek
bskrabek
1 rok

Pomůže propolis za 14 dní je ponich,mám vyzkoušené na všechny bradavice ,stačí udělat placičku příložit na bradavici a přelepit, po 14 dnech většinou vypedne

petr
petr
1 rok

Kolodium Forte je super, bradavici jsem měl za 3 dny pryč, v lekráne mi řekli ze to trva 14 dní, cena 129 kč, ted zkusim výrustky, hodně štěsti v samoléčbě.

Pavel
Pavel
2 let

Mně se nejvíc osvědčila elektrická odporová páječka. Jeden až dva dotyky do červena rozžhaveným drátem způsobí spálení bradavičky do černého uhlíku. Po chvíli ho oddrolím a větší ranku ošetřím mastí (Framykoin), případně přelepím leukoplastí s polštářkem. Zlikvidoval jsem jich časem desítky a žádná se neobjevila na témže místě znovu a ani jiné komplikace nebyly.

vlasta
vlasta
1 rok
Reply to  Pavel

Vstoupit do diskuze…dobry napad, rychlejsi nez podvazovat nití či vlasem nebo potírání octem 🙂 atd.

Jack
Jack
2 let

Měl jsem menší než na fotce, jednou vypalování tekutým dusíkem a po čase se udělaly znovu – doktorka mě upozorňovala, že se to bude muset opakovat. Začal jsem v té době pravidelně chodit do sauny – již vyrostlé zmizely a nové se nedělají.