Kožní výrůstky a bradavičky na krku a obličeji? Pomůže kožní lékař i jablečný ocet

Objevily se vám na krku či obličeji kožní výrůstky nebo bradavičky a stydíte proto chodit do společnosti? Nezoufejte. V dnešním článku vám prozradíme, jak se tohoto estetického problému jednoduše zbavit s pomocí dermatologa i domácích receptů.

Co jsou kožní výrůstky

Kožní výrůstky se skládají z krevních cév a kolagenu a jsou obklopeny vnější vrstvou pokožky. S pokožkou jsou spojeny tenkou stopkou a na pohled bývají hladké a kulaté, nebo naopak vrásčité a asymetrické. S přibývajícím věkem je větší i možnost jejich výskytu. Vyšší riziko vzniku mají ale také diabetici, lidé s nadváhou nebo těhotné ženy.

Odborné odstranění výrůstků

Po vyšetření kožních výrůstků či bradavic vám dermatolog doporučí vhodný způsob odstranění. Nejrychlejším způsobem odstranění je pomocí laseru, který výrůstky během několika vteřin odpaří. Zůstane vám pouze drobná ranka a ta se zhojí během několika dnů. Pokud odstranění laserem není vhodné, přistoupí lékař k chirurgickému vyříznutí, přičemž podezřelé vzorky tkáně pro jistotu odesílá na histologický rozbor.

Domácí odstranění kožních výrůstků

Pokud neradi navštěvujete lékaře, existuje mnoho domácích rad a tipů, jak se kožních výrůstku zbavit. Velmi jednoduchým způsobem je použít obyčejnou zubní nit, kterou obtočíte kolem výrůstku a uvážete pevný uzel. Tím dojde k přerušení krevního oběhu a výrůstek sám odpadne do dvou týdnů. Dalším efektivním způsobem je použití jablečného octa. Nanesením jablečného octa a jeho zakrytím obvazem dojde k postupnému rozkládání přebytečných buněk v kožním výrůstku a to ho pomáhá zmenšit a následně úplně odstranit.

Méně známými domácími radami je použití například tea tree oleje, který kožní výrůstky vysušuje, a ty následně odpadnou. Jód je dalším přirozeným prvkem, kterým můžete kožní výrůstky pravidelně pomazávat a čekat až odpadnou. Žádné domácí rady ovšem nepoužívejte, pokud vám výrůstek krvácí, svědí nebo mění barvu. V takovém případě je nutné vyhledat lékaře.

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
39 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments