Kožní výrůstky a bradavičky na krku a obličeji? Pomůže kožní lékař i jablečný ocet

Objevily se vám na krku či obličeji kožní výrůstky nebo bradavičky a stydíte proto chodit do společnosti? Nezoufejte. V dnešním článku vám prozradíme, jak se tohoto estetického problému jednoduše zbavit s pomocí dermatologa i domácích receptů.

Co jsou kožní výrůstky

Kožní výrůstky se skládají z krevních cév a kolagenu a jsou obklopeny vnější vrstvou pokožky. S pokožkou jsou spojeny tenkou stopkou a na pohled bývají hladké a kulaté, nebo naopak vrásčité a asymetrické. S přibývajícím věkem je větší i možnost jejich výskytu. Vyšší riziko vzniku mají ale také diabetici, lidé s nadváhou nebo těhotné ženy.

Odborné odstranění výrůstků

Po vyšetření kožních výrůstků či bradavic vám dermatolog doporučí vhodný způsob odstranění. Nejrychlejším způsobem odstranění je pomocí laseru, který výrůstky během několika vteřin odpaří. Zůstane vám pouze drobná ranka a ta se zhojí během několika dnů. Pokud odstranění laserem není vhodné, přistoupí lékař k chirurgickému vyříznutí, přičemž podezřelé vzorky tkáně pro jistotu odesílá na histologický rozbor.

Domácí odstranění kožních výrůstků

Pokud neradi navštěvujete lékaře, existuje mnoho domácích rad a tipů, jak se kožních výrůstku zbavit. Velmi jednoduchým způsobem je použít obyčejnou zubní nit, kterou obtočíte kolem výrůstku a uvážete pevný uzel. Tím dojde k přerušení krevního oběhu a výrůstek sám odpadne do dvou týdnů. Dalším efektivním způsobem je použití jablečného octa. Nanesením jablečného octa a jeho zakrytím obvazem dojde k postupnému rozkládání přebytečných buněk v kožním výrůstku a to ho pomáhá zmenšit a následně úplně odstranit.

Méně známými domácími radami je použití například tea tree oleje, který kožní výrůstky vysušuje, a ty následně odpadnou. Jód je dalším přirozeným prvkem, kterým můžete kožní výrůstky pravidelně pomazávat a čekat až odpadnou. Žádné domácí rady ovšem nepoužívejte, pokud vám výrůstek krvácí, svědí nebo mění barvu. V takovém případě je nutné vyhledat lékaře.

Mohlo by vás zajímat

0.00 průměrné hodnocení (0% skóre) - 0 hlasů

24
Komentujte

avatar
12 Komentářová vlákna
12 Odpovědi ve vlákně
0 Sledující
 
Nejsledovanější komentář
Nejžhavější komentářové vlákno
24 Autoři komentářů
DaguZdeněkMilivojMončaMarie Autoři posledních komentářů
  Odebírat  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Jarek
Host
Jarek

Také jsem měl takový malý výrustek pod paží. Sem si to ustřihl s nůžkama. Musím přiznat, že to bolelo víc, než jsem čekal:D

Jitka
Host
Jitka

Na to chodím na kliniku bioplastiky na elektrokauter – lepší než laser, po kterém jsou puchýře a taky o moc levnější a rychleji zahojené.

bob
Host
bob

Uz vidim jak lidi chodi 14 dni s niti na krku.

Marie
Host
Marie

Ja chodila s nitkama-nebyly dohromady ani videt.Bylo to pryc.Je taky dobrej na bradavicky vinnej ocet-vlastni zkusenost

kok
Host
kok

Také jsem měl tyto výrustky v podpaží a tak, všechny sem uštípl štípačkama je to rok a nikde ani jeden. Jo o bolesti nemůže být řeč.

Mirka
Host
Mirka

Podvazala jsem vlastnim vlasem a za 3 dny byli pryc

Petr
Host
Petr

Byli pryč… Kamarádi?

Jana
Host
Jana

Mám za sebou čerstvou zkušenost s laserem a je pravděpodobné, že se časem další výrůstky zase objeví. Na domácí rady bych v tomto případě nedala.

stanislav
Host
stanislav

Stačí si koupit v lékárně Kolodium forte(tak zv. vlaštovničník) účinně odstraňuje bradavice a kuří oka,stačí několikrát malá kapička. perfektně vyzkoušeno

Pavel
Host
Pavel

Nepomáhá ani pravý vlaštovičník, co mi roste na zahradě. Léta to s ním zkouším, nazasychají a nemizejí.

Zdeněk
Host
Zdeněk

Kolodium nemá s vlašťovičníkem nic společného, Je to nějaká kyselina, která bradavici postupně odleptává.

Lenka
Host
Lenka

Zkuste vlas, nejlépe vlastní. Kvůli imunitní odpovědi. Hlavně to není vidět, protože je o hodně tenčí.

Milivoj
Host
Milivoj

A když jsem holohlavý?

Radek
Host
Radek

V lékárně koupit dusík a zamrazit. A máte to bez bolesti, bez lékaře a bez nitě. Jenom za ten dusík cca 500Kč (asi 15dávek)

Jarka
Host
Jarka

A máte s tím zkušenosti? Neboť píší, že na tyto bradavice se to nemá používat.

Monča
Host
Monča

Dobrý den Potřebovala bych jsem od vás radu mě se udělaly na krku nějaké výrůstky jestli to jsou bradavičky nebo znaménka nevím doktor nemám čas chodí a Můžete poradit jak se toho zbavit a já bych vám poslala fotku jestli to jsou znaménka nebo ty bradavičky Já bych to zamrazil a ono by se to upadla ale mám strach aby to nebyly znaménka a ne vykrvácela by jsem napiš teď moc vám děkuji a budu moc ráda Mám to na krku nemůžu nosit tílka Vypadá to hrozně

Dagu
Host
Dagu

Je dobré si na
svoje zdraví udělat čas!!!

Michal
Host
Michal

Ano, podvazují se lidským vlasem, zbytek vlasu se ustřihne, není nic vidět, můžete normálně do společnosti a nejpozději do týdne je vše pryč.

láďa
Host
láďa

Koupit kelen, párkrát zamrazit a opadne to samo (krk mám jako batole). Hlavně nekupujte ty drahý sračky jako já.

Veronika
Host
Veronika

můžete mi prosím poradit kde a jaký jste si koupil, díky

Anka
Host
Anka
Borek
Host
Borek

wartner tužka

Jack
Host
Jack

Měl jsem menší než na fotce, jednou vypalování tekutým dusíkem a po čase se udělaly znovu – doktorka mě upozorňovala, že se to bude muset opakovat. Začal jsem v té době pravidelně chodit do sauny – již vyrostlé zmizely a nové se nedělají.

Pavel
Host
Pavel

Mně se nejvíc osvědčila elektrická odporová páječka. Jeden až dva dotyky do červena rozžhaveným drátem způsobí spálení bradavičky do černého uhlíku. Po chvíli ho oddrolím a větší ranku ošetřím mastí (Framykoin), případně přelepím leukoplastí s polštářkem. Zlikvidoval jsem jich časem desítky a žádná se neobjevila na témže místě znovu a ani jiné komplikace nebyly.