Kožní výrůstky a bradavičky na krku a obličeji? Pomůže kožní lékař i jablečný ocet

Objevily se vám na krku či obličeji kožní výrůstky nebo bradavičky a stydíte proto chodit do společnosti? Nezoufejte. V dnešním článku vám prozradíme, jak se tohoto estetického problému jednoduše zbavit s pomocí dermatologa i domácích receptů.

Co jsou kožní výrůstky

Kožní výrůstky se skládají z krevních cév a kolagenu a jsou obklopeny vnější vrstvou pokožky. S pokožkou jsou spojeny tenkou stopkou a na pohled bývají hladké a kulaté, nebo naopak vrásčité a asymetrické. S přibývajícím věkem je větší i možnost jejich výskytu. Vyšší riziko vzniku mají ale také diabetici, lidé s nadváhou nebo těhotné ženy.

Odborné odstranění výrůstků

Po vyšetření kožních výrůstků či bradavic vám dermatolog doporučí vhodný způsob odstranění. Nejrychlejším způsobem odstranění je pomocí laseru, který výrůstky během několika vteřin odpaří. Zůstane vám pouze drobná ranka a ta se zhojí během několika dnů. Pokud odstranění laserem není vhodné, přistoupí lékař k chirurgickému vyříznutí, přičemž podezřelé vzorky tkáně pro jistotu odesílá na histologický rozbor.

Domácí odstranění kožních výrůstků

Pokud neradi navštěvujete lékaře, existuje mnoho domácích rad a tipů, jak se kožních výrůstku zbavit. Velmi jednoduchým způsobem je použít obyčejnou zubní nit, kterou obtočíte kolem výrůstku a uvážete pevný uzel. Tím dojde k přerušení krevního oběhu a výrůstek sám odpadne do dvou týdnů. Dalším efektivním způsobem je použití jablečného octa. Nanesením jablečného octa a jeho zakrytím obvazem dojde k postupnému rozkládání přebytečných buněk v kožním výrůstku a to ho pomáhá zmenšit a následně úplně odstranit.

Méně známými domácími radami je použití například tea tree oleje, který kožní výrůstky vysušuje, a ty následně odpadnou. Jód je dalším přirozeným prvkem, kterým můžete kožní výrůstky pravidelně pomazávat a čekat až odpadnou. Žádné domácí rady ovšem nepoužívejte, pokud vám výrůstek krvácí, svědí nebo mění barvu. V takovém případě je nutné vyhledat lékaře.

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
39 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
láďa
láďa
2 let

Koupit kelen, párkrát zamrazit a opadne to samo (krk mám jako batole). Hlavně nekupujte ty drahý sračky jako já.

Veronika
Veronika
2 let
Reply to  láďa

můžete mi prosím poradit kde a jaký jste si koupil, díky

Borek
Borek
2 let
Reply to  Veronika

wartner tužka

Michal
Michal
2 let

Ano, podvazují se lidským vlasem, zbytek vlasu se ustřihne, není nic vidět, můžete normálně do společnosti a nejpozději do týdne je vše pryč.

Radek
Radek
2 let

V lékárně koupit dusík a zamrazit. A máte to bez bolesti, bez lékaře a bez nitě. Jenom za ten dusík cca 500Kč (asi 15dávek)

Jarka
Jarka
2 let
Reply to  Radek

A máte s tím zkušenosti? Neboť píší, že na tyto bradavice se to nemá používat.

Monča
Monča
2 let
Reply to  Radek

Dobrý den Potřebovala bych jsem od vás radu mě se udělaly na krku nějaké výrůstky jestli to jsou bradavičky nebo znaménka nevím doktor nemám čas chodí a Můžete poradit jak se toho zbavit a já bych vám poslala fotku jestli to jsou znaménka nebo ty bradavičky Já bych to zamrazil a ono by se to upadla ale mám strach aby to nebyly znaménka a ne vykrvácela by jsem napiš teď moc vám děkuji a budu moc ráda Mám to na krku nemůžu nosit tílka Vypadá to hrozně

Dagu
Dagu
2 let
Reply to  Monča

Je dobré si na
svoje zdraví udělat čas!!!

Lenka
Lenka
2 let

Zkuste vlas, nejlépe vlastní. Kvůli imunitní odpovědi. Hlavně to není vidět, protože je o hodně tenčí.

Milivoj
Milivoj
2 let
Reply to  Lenka

A když jsem holohlavý?

Jiří
Jiří
1 rok
Reply to  Milivoj

Tak si vem lano ,dá se koupit třeba v OBI,nebo BAUMAXU!!

Jana
Jana
2 let

Mám za sebou čerstvou zkušenost s laserem a je pravděpodobné, že se časem další výrůstky zase objeví. Na domácí rady bych v tomto případě nedala.

stanislav
stanislav
2 let
Reply to  Jana

Stačí si koupit v lékárně Kolodium forte(tak zv. vlaštovničník) účinně odstraňuje bradavice a kuří oka,stačí několikrát malá kapička. perfektně vyzkoušeno

Pavel
Pavel
2 let
Reply to  stanislav

Nepomáhá ani pravý vlaštovičník, co mi roste na zahradě. Léta to s ním zkouším, nazasychají a nemizejí.

Zdeněk
Zdeněk
2 let
Reply to  Pavel

Kolodium nemá s vlašťovičníkem nic společného, Je to nějaká kyselina, která bradavici postupně odleptává.

Mirka
Mirka
2 let

Podvazala jsem vlastnim vlasem a za 3 dny byli pryc

Petr
Petr
2 let
Reply to  Mirka

Byli pryč… Kamarádi?

Dana
Dana
1 rok
Reply to  Mirka

Ano, já udělala totéž na radu mojí babičky, uschlo to, odpadlo a bylo po problému 👍.

kok
kok
2 let

Také jsem měl tyto výrustky v podpaží a tak, všechny sem uštípl štípačkama je to rok a nikde ani jeden. Jo o bolesti nemůže být řeč.

Petra
Petra
1 rok
Reply to  kok

Malé krční bradavičky jsem natáhla co to jen šlo, vydesinfikovala a ustřihla čistými /vydesinfikovanými/nůžkami. Již více se neobjevily, je to tak pět let. Nenechte si je přerůst. Ideálně stříhat velikost špendlíkové hlavičky. Měla jsem jich tak pět a přišlo mi,že se stále množily…tak jsem je odstříhala.

bob
bob
2 let

Uz vidim jak lidi chodi 14 dni s niti na krku.

Marie
Marie
2 let
Reply to  bob

Ja chodila s nitkama-nebyly dohromady ani videt.Bylo to pryc.Je taky dobrej na bradavicky vinnej ocet-vlastni zkusenost

Jitka
Jitka
2 let

Na to chodím na kliniku bioplastiky na elektrokauter – lepší než laser, po kterém jsou puchýře a taky o moc levnější a rychleji zahojené.

Jarek
Jarek
2 let

Také jsem měl takový malý výrustek pod paží. Sem si to ustřihl s nůžkama. Musím přiznat, že to bolelo víc, než jsem čekal:D

Gita Krajčová
Gita Krajčová
1 rok
Reply to  Jarek

Nedávno jsem si koupila přes internet mast “PapiStop” a teď si to bojím mazat, abych si spíš neublížila. Nemáte s tím někdo zkušenosti?

Kucerova
Kucerova
1 rok

Já koupila mastičku papilor mažu ,ale nic se neděje ,když jsem ji objednávala řekli ,že když nepomůže mužů vrátit ,ale když shánim kam tak pán na telefonu kecá a kecá ,ale neřekne nic.

vvyrek
vvyrek
1 rok
Reply to  Kucerova

Je to jen tahání peněz, velký podvod, také jsem naletěl,,,,,,,

Bartošová
Bartošová
1 rok
Reply to  Kucerova

Ano,je to zase jeden vychválený krém, jak vylákat z lidí peníze, nepomohl, spíš se to roznneslo na větší plochu.

Anita
Anita
1 rok

Tak to je nás víc, taky jsem si nechala poslat PAPIStop, tři tuby, poctivě mazala dle návodu, a nezmizela ani jedna – malá ani velká -. Psala jsem na firmu, která přípravek prodává, dvakrát odpověděla, že Firma je v USA a proto trvá dlouho vyřízení stížnosti. Je to již přes 2 měsíce a žádná odpověď. Tak to je ponaučení, nikdy žádné zázračné přípravky !!!