Kupujte výhradně zelené banány, říká expertka. Prozradila, proč se obloukem vyhýbat žlutým banánům

Věčný spor o to, jaké banány jsou lepší, zda jsou to ty žluté, nebo naopak zelené, podle všeho jen tak neutichne. Z hlediska chuťového hodnocení by zřejmě majoritní část sáhla po velkém žlutém banánu, protože nese všechny známky vyzrálosti a navíc je výraznější. Často tak v obchodech vidíme, že ladem leží banány zelené, které chce jen málokdo.

Zelený banán je správnou volbou

Podle některých odborníků by tomu však mělo být přesně naopak. Má to co do činění se skutečností, že se banány v průběhu svého zrání poměrně výrazně proměňují. A to nejen po chuťové stránce, ale především z hlediska výživového. Asi příliš nepřekvapí, že žluté banány obsahují větší množství cukru a jsou tak ideálním prostředkem k doplnění rychlé energie.

Ovšem zdravější jsou právě banány zelené, které bývají neprávem opomíjeny. Přitom jejich konzumace má úžasný dopad na zdraví lidských kostí a také střevní mikroflóry.

Zelené banány představují skutečně skvělý zdroj nejkvalitnějších probiotik. V průběhu procesu zrání se začne vláknina v banánech rozkládat, což vede k tomu, že ty žluté banány už jí neobsahují v tak vysokém množství,” uvádí dietoložka Laura Tilt, která pracuje v Britské dietologické asociaci.

Foto: Shutterstock

Působí skvěle na střeva

Zajedno je s ní také profesor Rodney Bilton. Ten po celých patnáct let zkoumal banány a jejich dopad na zdraví lidského organismu. Jeho zkoumání přitom odhalilo skutečně převratné věci. Například skutečnost, že zelené banány je v z celé řady pohledů možné srovnat s celozrnnou moukou, zeleninou nebo syrovými bramborami.

Tyto potraviny obsahují významné množství takzvaného rezistentního škrobu. A jsou to právě zelené banány, jež se mohou pochlubit až 80 % tohoto zdraví prospěšného typu škrobu. Oproti tomu žluté banány už ho mají jedno jediné procento. Už jen z toho vyplývá, jak moc se toto ovoce může svými vlastnostmi lišit v řádu několika málo dní. Naštěstí nám to prozradí svou barvou.

Rezistentní škrob je v podstatě typem vlákniny, která dokáže unikat procesu trávení v tenkém střevě. Díky tomu se dostane až do tlustého střeva, kde pozitivně ovlivňuje proces trávení. Dlouhodobě podporuje růst střevních bakterií a také snižuje kyselost ve střevech. V důsledku toho působí proti zánětům ve střevech, které jsou velmi častou příčinou rakoviny nejen tlustého střeva, ale i dalších důležitých orgánů. Aby toho nebylo málo, potom dodejme, že potraviny, které ve velkém obsahují rezistentní škrob, působí preventivně vůči cukrovce či obezitě.

Foto: Shutterstock, zdroj: News, Healthline, Food.ndtv

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
2 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Miluše Prášková
Miluše Prášková
2 let

Akorát se to nedá jíst, je to jako voštiny

Pepa
Pepa
2 let

Ani jíst, ani oloupat. Přece toho neseženu kilo denně, aby se to muselo řešit.