Kůže je prvním indikátorem srdečních problémů. Rozpoznání malých změn může zachránit život

Srdeční onemocnění můžeme často diagnostikovat podle dermatologických potíží. Na naší pokožce se brzy objevují varovné příznaky srdečních chorob. Na jaké kožní problémy se máme zaměřit? Prozradíme, na co si dát pozor.

Otoky nohou

Při srdečních onemocněních často tělo zadržuje více tekutin, což se nejvíce projeví na nohou a chodidlech. Často nám začnou natékat bez zjevného důvodu.

Otoky nehtových lůžek

Otoky nehtových lůžek jsou často příznakem infekce, ale i onemocnění srdce. Poraďte se svým lékařem a zjistěte jejich příčiny.

Křížové linie pod nehty

Objevující se čáry pod nehty bez poranění nehtů mohou být důsledkem srdečních chorob. Křížové linie vás vybízejí k návštěvě lékaře.

Skvrny na pokožce

Skvrny na kůži se mohou tvořit v důsledku zablokovaných tepen a problémům se zvýšeným cholesterolem. Pokud skvrny nemizí, vyhledejte pomoc odborníka.

Ekzém a vyrážka

Pokud se vám na těle objeví vyrážka složená z voskových hrbolků, dochází k ní kvůli při extrémně vysoké hladině cholesterolu a cukru při diabetu.

Tvorba usazenin kvůli cholesterolu

Usazeniny se tvoří často v koutku oka, na zadní straně nohou a na dlaních. Vytvářejí se při zvýšené hladiněškodlivého cholesterolu.

Bulky a uzlíky na kůži

Bulky a uzlíky se na pokožce tvoří v důsledku usazených bílkovin. Ty se hromadí často i v srdci. Proto je dobré navštívit lékaře.

Hrbolky na prstech

Na prstech rukou i nohou se mohou objevit hrbolky, které vznikají při srdečních potížích nebo nakažlivé endokarditidy.

Namodralá kůže

Modrá pokožka nemusí být jen důsledkem působení chladu. Často jde o alarmující příznaky, které nám napovídají, že kůže trpí nedostatkem kyslíku.

Modřiny na rukou a nohou

I když to může vypadat jako klasická modřina, mohou to být také léze upozorňující na infekci, která se usadila přímo ve vašem srdci. Na nic nečekejte a vyrazte k lékaři. V některých případech by už mohlo být pozdě. Každý z těchto příznaků konzultujte co nejdříve se specializovanými lékaři a odborníky.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments