Lékaři varují před epidemií záškrtu. Důsledky by byly mnohem horší než v případě koronaviru

Záškrt patří mezi nemoci, který dnes je ve vyspělých zemích téměř vymýcen. Bez očkování by k tomu však nikdy nedošlo. Znovu však lékaři varují před odmítáním vakcinace, kvůli omezené možnosti jeho léčby a jeho opakovanému výskytu.

Záškrt je infekční nemoc, která se přenáší kapénkovou infekcí a zasahuje hlavně horní dýchací cesty. Začíná mírnou bolestí v krku, obtížným polykáním a zvýšenou teplotou. Po několika dnech může přejít v těžkou angínu s mohutným otokem krku, dýchacími obtížemi a horečkou přes 40 °C. Nemocný se dusí, přijaté tekutiny s krví vytékají zpět nosem a nemoc často končí smrtí.

Pokles proočkovanosti přináší nové riziko

V dnešní době už se v Evropě a Severní Americe se záškrtem setkáme sice jen výjimečně, je to ale jen díky systematickému dlouhodobému povinnému očkování. V zemích s endemickým výskytem záškrtu je proočkovanost nedostatečná a jsou zde ročně nahlášeny tisíce případů záškrtu s úmrtností až 10 %, u dětí mladších 3. let a osob nad 40 let až 20 %.

Poslední epidemie záškrtu

Poslední epidemie záškrtu v rámci Evropy a Asie propukla v 90. letech 20. století ve státech bývalého Sovětského svazu, tedy v Rusku, Bělorusku, Tadžikistánu, na Ukrajině či Mongolsku, 50 let po zahájení povinného očkování. Důvodem epidemií byl právě pokles proočkovanosti populace. Celkový počet nemocných byl 150 000 a 5 000 lidí nemoci podlehlo.

Nedostupné sérum pro léčbu záškrtu

Nové 2 případy onemocnění záškrtem se objevily v roce 2015 ve Španělsku a v Belgii u neočkovaných dětí ve věku 3 a 6 let. Mladší z dětí zemřelo. Po plošném očkování se totiž přestalo vyrábět antidifterické sérum. Název pochází z latinského difterie neboli záškrt. Odborníci předpokládali, že sérum už nebude třeba. Sérum u závažných případů působí rychleji než antibiotika.

Světová zdravotnická organizace varuje

Světová zdravotnická organizace – WHO stanovila odmítání očkování za 1. z 10. největších hrozeb lidstva. Nejúčinnější formou ochrany proti záškrtu je právě povinné očkování dětí. Odborníci doporučují přeočkování i v dospělosti, zejména při nedostatečné hladině protilátek a cestách do zemí mimo Evropu a Severní Ameriku.

Foto: Freepik

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Koronasaurus
Koronasaurus
20 dní

Prymula nechá zavřít redakci.Proboha takový nadpis.

jan
jan
21 dní

Lidi doplácejí na kapitalistické blbnutí…

Jana
Jana
21 dní

Ať jdou do háje s proockovanosti. Nikdy ji nemohou dosahnout. Kdo kontroluje cizince, zahraniční dělníky apod.? Nikdo. A pokud vim, tak napr. Spalnicky přišly od Ukrajinců, z asi 80 případů bylo 60 Ukrajinců. Jinými slovy, my budeme cpat do dětí vakciny s mnoha vedlejsimi účinky, protoze sem někdo odněkud může zanést nějakou nemoc. Děkuji, nechci. Az mi nekdo garantuje, že stát má takovou starost o nase zdraví, ze se očkování bude vyžadovat od každého, tedy, ze nebudou diskriminovany nase děti, pak může dělat bububu na nás.

Berta
Berta
21 dní
Reply to  Jana

Očkování děti chrání. Vedlejší účinky jsou minimální. Nebudeme-li očkovat, úmrtnost dětí se zvýší. To byste chtěla? Otevřené hranice znamenají možnost cestovat po celém světě pro všechny bez rozdílu. A starost o zdraví? Neházejte ji na stát, to je přeci zodpovědnost každého rodiče. A vycházet by měla ze zdravého rozumu.

Magdalena
Magdalena
20 dní
Reply to  Jana

A právě proto je to očkování důležité.Protože až k nám někdo ty nemoci opět bude zavlékat,tak vaše děti ji chytnou mezi prvními.Naprosto nechápu tu hysterii některých mladých matek( a otců-ať je to vyvážené) k preventivním očkování díky kterým se mnoho nebezpečných nemocí podařilo vymítit-ovšem jen v civilizovaných státech. A teď se nám to začíná vracet, díky omezenosti novodobých bojovníků za svá práva, svobodu rozhodování a já ani vlastně nevím za co všechno vůbec bojují a hodně pochybuji o tom, že to ví oni samotní …