Lékařka odhalila drsnou realitu. Plíce po covidu-19 vypadají hůře než nejhorší plíce kuřáka, a to i u bezpříznakových pacientů

Rentgenové snímky pacientů po těžkém průběhu covidu-19 šokovaly i odborníky. Záběry prezentují nehezké zjizvení plic a u některých z nich hrozí, že virus poškodil tento důležitý orgán natrvalo.

Koronavirus se obvykle projevuje bolestí hlavy, svalů, vysokou horečkou, dýchavičností či ztrátou čichu a chuti. Pokud ale udeří skutečně plnou silou, vybere si nejspíše plíce. Lidé pak se zápalem plic končí v nemocnici na ventilátoru. Dosud se tak nějak předpokládalo, že to nejdůležitější je překonat tuto kritickou chvíli. Jak se ale ukazuje, následky mohou být skutečně vážné a v případě těžkého průběhu nemoci může covid-19 plíce zničit nevratně.

Profesorka z univerzity v Texasu, Brittany Bankhead-Kendallová, se od začátku epidemie věnuje léčbě pacientů s koronavirem. Nyní zveřejnila na sociálních sítích snímky poškozených plic. Ukázala na nich, jak vypadají plíce zdravého člověka a kuřáka a porovnala je s těmi, které obvykle mají pacienty s těžkým průběhem covidu. Výsledky prý překvapily i ji samotnou.

Podle lékařky jsou zdravé plíce na snímcích tmavé a přehledné. Kuřáci je mají mírně zamlžené a pacienti s koronavirem bílé a nepřehledné. Je na nich jasně patrné, že trpí nedostatkem kyslíku. “Pocovidové plíce jsou mnohem více zničené než je tomu u těžkých kuřáků. Nikdy jsem nic takového neviděla,” uvedla lékařka na svém Twitteru.

Doktorka Kendallová také uvádí, že pokud u lidí dlouhodobě přetrvává dýchavičnost, může to skončit smrtí. Podle ní je naprosto nezbytné, aby se stejná pozornost jako příznakům nemoci a smrtnosti věnovala také dlouhodobým zdravotním problémům pacientů, kteří nemocí prošli.

Těžké poškození i u bezpříznakových

Stejně jako další respirační nemoci, také covid-19 může působit jen mírné příznaky jako je rýma, bolest krku nebo kašel. Vážnější forma způsobuje problémy s dýcháním a zápalem plic a nejvíce ohroženou skupinou jsou lidé starší 65 let.

Foto: Shutterstock

Měla jsem množství pacientů, kteří tvrdili, že nemají žádné příznaky a cítí se dobře, jenže rentgen odhalil pravý opak. Také jejich plíce byly značně poškozené,” uvedla lékařka Bankhead-Kendallová. U bezpříznakových pacientů prý vyšetření ukáže vážnější poškození v 70 až 80 % případů.

Doktorka proto varuje pacienty, aby i při slabých příznacích nebo lehkých potížích s dýcháním navštívili svého lékaře. “Problémy se totiž nemusí projevit hned. Objevit se mohou i týdny po nákaze.

Lékařka upozorňuje, že by se lidé stále měli snažit o to, aby se nenakazili. A pak se co možná nejrychleji nechat očkovat. “Neexistují dlouhodobé důsledky vakcíny, které by mohly být tak špatné, jako dlouhodobé důsledky covidu,” má jasno Brittany Bankhead-Kendallová.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments