Lékařka řekla, co se stane, když přestanete pít mléko. 5 skvělých účinků pro tělo přijde rychle

Mléčné produkty mají kontroverzní pověst. Na jedné straně je pravdou, že mléko je plné výživných látek, které jsou pro tělo prospěšné. Ovšem řada studií také ukazuje, že lidský organismus má s trávením kravského mléka značné problémy. Nejde přitom jen o ty, kdo mají na mléko prokázanou alergii. Určitou formou intolerance může trpět třetina až polovina všech lidí. Ačkoliv se neprojeví hned, může v těle způsobovat například škodlivé zánětlivé procesy, které se nastřádají a mohou ve výsledku přispět k mnohem závažnějším problémům.

Co se ale stane s tělem, když přestanete pít mléko? Ve skutečnosti budete překvapeni, jak uvádí lékařka Shilpa Amin.

Lepší trávení

Až polovina světové populace má problémy s trávením, které jim způsobuje právě mléko. Většina o tom bohužel ale vůbec neví. Intolerance laktózy vám způsobí nadýmání, průjmy či žaludeční křeče, které si mnozí s mlékem nespojí. Zkuste ho vysadit a uvidíte, zda vám to pomůže.

Klesne riziko cukrovky

Studie prokázaly souvislost mezi konzumací mléka a cukrovkou. Zejména jogurty, byť jen bílé a obzvlášť ty slazené, zvyšují riziko rozvoje cukrovky. Pokud si tu a tam nějaký jogurt dopřejete, nemusíte mít obavy. Neměli byste to ale s mléčnými produkty přehánět.

Sníží se riziko rakoviny

Další studie prokázala, že lidé, kteří vypijí tři a více sklenic mléka za den, mají vyšší pravděpodobnost vzniku rakoviny, a to konkrétně rakoviny prsu či vaječníků u žen. Výzkum Harvard University pak zjistil spojitost mléka s rakovinou tlustého střeva u mužů.

Foto: Shutterstock

Zbavíte se kožních problémů

Mléko podporuje řadu zánětlivých procesů v těle, které se pak mohou projevit v podobě kožních problémů, jako je akné. To je spojeno i s tím, že mléko obsahuje růstové hormony. Mléko má také vysoký glykemický index a podporuje tvorbu kožního mazu, jenž způsobuje vyrážky a akné na tváři.

Kosti budou v pořádku

Možná namítnete, že když přestanete pít mléko, ohrozíte tím zdraví vašich kostí. To ale není tak docela pravda. Ačkoliv se o něm hojně mluví jako o potřebném zdroji vápníku, ve skutečnosti nedokáže zabránit lámání kostí u dospělých. Potřebný vápník lze navíc přijímat i z jiných potravin, jako jsou například fazole.

Foto: Shutterstock, zdroje: PETA, The Guardian, Healthline

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
4 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jan. K
Jan. K
2 let

Souhlasím, jako se vším co se populistům nehodí do krámu, tak je špatně

Roman
Roman
2 let

Když já mám to mléko tak rád víc než alkohol 🙂

Iris
Iris
2 let

Předpokládám, že mlékem je tady nazývána ta hnusná bílá voda v krabici, která má s normálním mlékem společný jen název – tak s tím souhlasím – toto takzvané mléko určitě žádná pozitiva nepřináší.

Květa
Květa
2 let

Tak, že reklama na sójové mléko a jiné umělé náhražky.