Nejlepší olej považují lidé za horší a používají raději jiný. Velká chyba, tento je nejzdravější a nejlevnější

V oblasti kuchyňských olejů panuje celá řada nejrůznějších mýtů a polopravd. Ty jsou často spojeny i se snahou jejich výrobců získat pro ten svůj zákazníky a přitom zdiskreditovat konkurenční druhy. Svou roli hrají také trendy, které pravidelně přinášejí do popředí zájmu oleje, které později přinejlepším zapadnou, případně se ukáže, že zase tak dobré nebyly.

Olej pro každou příležitost

Jak se ale ukazuje, v mnoha ohledech je tím nejlepším řepkový olej. Dá se říct, že jde o náš domovský olej, který je z toho důvodu také nejlevnější, avšak mnoho lidí se mu záměrně vyhýbá. Domnívají se, že není zrovna zdraví prospěšný a že má i řadu dalších nevýhod. Jeho špatná pověst je přitom spojena spíše s tím, kdo a jak řepku pěstuje.

Výroba řepkového oleje probíhá extrakcí nebo lisováním. V obchodech si koupíme především olej rafinovaný, který je přitom jako dělaný na to, co se na něm dělá nejčastěji, tedy na smažení. Má vysoko položený kouřový bod, a tak se jen tak nepřepaluje. Oproti zažitým představám se ale řepkový olej skvěle hodí také do salátů nebo nálevů. Obecně se hodně používá při výrobě potravin a představuje jednu ze základních složek třeba rostlinných tuků či majonéz.

Možná se podivíte, ale řepkový olej je velmi čistým produktem, který nejenže není závadný z hlediska zdravotního, ale dokonce je ještě prospěšný. Vděčí za to nízkému obsahu nasycených mastných kyselin, které jsou nezdravé. Obsahuje naopak velké množství omega-3 a omega-6 mastných kyselin, které jsou pro organismus skvělé.

Foto: Shutterstock

Samá doporučení

Řada studií prokázala skutečnost, že řepkový olej má pozitivní vliv na zdraví. Zajímavé jsou například výzkumy, kdy došlo u dobrovolníků ve stravě k nahrazení potravin s velkým obsahem nasycených kyselin právě těmi, jež obsahovaly řepkový olej. Výsledkem byl mnohem kvalitnější krevní obsah, kdy došlo ke snížení hladiny lipidů, jež významně souvisejí s rizikem kardiovaskulárních chorob.

Řepkový olej je například zmiňován v dokumentech s doporučeními pro americké občany. Ti by do svého jídelníčku měli řepkový olej ideálně zařadit. Zajímavý je také pohled na potravinovou pyramidu se zaměřením na oleje, kterou sestavila Německá společnost pro výživu. V nejnižším patře najdeme právě řepkový olej, což znamená, že právě on by měl být pro člověka tím základním olejem.

Zřejmě vás překvapí, že z hlediska dopadu na zdraví překoná řepkový olej nejen své souputníky v podobě slunečnicového nebo kukuřičného oleje, ale dokonce je prospěšnější než olivový olej. Tak proč kupovat drahé trendy oleje, když ten nejlepší moc nestojí a máte ho na dosah ruky.

Foto: Shutterstock, zdroj: WebMD

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
32 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Dada
Dada
1 rok

Tak úplne najlepšie pre naše telo a v podstate je to aj najzdravšia vatianta, je používať pri smažení alebo pečení živočíšny tuk. Čiže bravčové, kačacie alebo husacie sádlo. Nakoľko tieto sádla naše telo vie najlepšie spracovať. Čo sa o rastlinných olejoch moc povedať nedá.

Michal
Michal
1 rok

…. jestliže je to doporučeno pro americké občany, tak není o čem přemýšlet. To je zdravý pro všechny lidi na zeměkouli…..

Bohuslav
Bohuslav
1 rok
Reply to  Michal

👍😆

Petr
Petr
1 rok

O přepušteném másle (ghí) ani slovo…

Renata
Renata
1 rok

Řepkový je určitě fajn,ale co dělat,když je na řepku alergie🙈Pak nezbývá než vyhledávat jiný olej,nejradši slunečnicový,olivový mi smrdí😉

Toncek
Toncek
1 rok

A za 5 let, budou propagovat treba slunečnicový olej, protože řepkový bude nezdravej. A tak pořád dokola. Tak to bylo s ledas čím. Mliko je chvíli zdravý a pak zase ne, sádlo je chvilku super a pak zase ne.

Inoz
Inoz
1 rok
Reply to  Toncek

Že je řepkový olej dobrý se ví už dlouho. Tady žádné výkyvy nehrozí

martin
martin
1 rok
Reply to  Inoz

ani bych nerek ze je dobry urcite ne ten masove vyrabeny!

Katka
Katka
1 rok

To není žádná novinka, stačí se zajímat. Používáme roky.

Mama
Mama
1 rok

Len chuť je hrozna, je to horké a do salatu by som ho nedala. A ak je niečo lisované za studena tak väčšinou nevhodné na použitie v teplej kuchxni

Al. Chamo
Al. Chamo
1 rok
Reply to  Mama

lebo kyselina eruková🤔

Ivona
Ivona
1 rok

Řepkový olej používám roky. Nejde ani o cenu a ani o reklamu. Kupuji ho kvůli omega kyselinám a hlavně proto, že se řepka pěstuje u nás.😏

martin
martin
1 rok
Reply to  Ivona

Omega 3 je tam v podobe alpha-linolenic acid (ALA) ktery neni moc stabilni specialne narozdil od zivocisne formy docosahexaenoic acid (DHA) a eicosapentaenoic acid (EPA)… navic telo nedokaze efektivne vyuzit ALA ktera se nachazi v rostlinach.

Jozef
Jozef
1 rok

Používám ho často, sice jenom na smažení, do salátů mám raději olivový, špatná pověst je nejspíš v souvislosti s p. Babišem

Iris
Iris
1 rok

Nemám ráda řepkový olej bez ohledu na to, kdo ho “pěstuje” nebo jak je zdravý – vnucujete ho všem a všude – no tak si s ním namažte panty u dveří a mozkové závity.
My smažené pokrmy nejíme často a když, tak smažím na sádle nebo na vámi zavrhovaném olivovém oleji a jsme všichni spokojeni.
Patrně uvízl ve skladech, co, asi ho nikdo moc nechce – že mu všude musíte dělat takovou reklamu…

Jája
Jája
1 rok
Reply to  Iris

Řepkový olej,paní byl a bude vždy na smažení nej! A předčí i olej olivový ,protože se tak nepřipaluje jako sádlo,kreré je navíc k vůli cholesterolu nezdravé.Sem tam ale snad.Panty od dveří se krásně namaží zbytky mýdla a ještě se ušetří! Proč všichni jen kritizujte a nerespektujete co je vřele doporučováno,a jen se snažíte na všechny svádět vinu,jako je v tomto případě u vás reklama! Vy jste si nekoupila nic nikdy z reklamy? Ach jo! Co je to dnes za generaci! No,váš názor.

Ivona
Ivona
1 rok
Reply to  Jája

Řepkový olej používám pořád a hlavně do různých salátů, protože nemá žádnou vůní ani chuť. Když smažím třeba řízky, tak dávám olej a sádlo půl na půl. 😏

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Jája

Mně je jedno, že je to vřele doporučováno – já to nikomu nevyvracím – mně prostě nechutná a nevoní – to je vše. (rozumíte vyjádření – nemám ráda?) A taky nesnáším, když se pořád něco vnucuje – a je jedno z jakého důvodu. Pokud někomu chutná – v pořádku. A ne – nenakupuju podle reklamy – proč bych měla. Možná totiž – na rozdíl od vás – chápu, proč ta reklama existuje… Prosím, čtěte pozorněji text – napsala jsem, že smažené pokrmy často nejíme. O můj cholesterol se nebojte – nikdy ještě nevybočil z normy, stejně jako můj TK a… Číst vice »

martin
martin
1 rok
Reply to  Jája

Pane nebo pani ste na omylu a to velkem! Zivocisne tuky sou mnohem stabilnejsi ve vyssich teplotach. Navyc cholesterol neni ten problem konec koncu hormony a jine latky v tele napr. vitamin D je postaveny z cholesterolu. Mnohem vetsi problem je cukr ktery se v tele premeni na LDL a VLDL cholesterol ktery je skodlivy na rozdil od HDL.

Tuc
Tuc
1 rok
Reply to  Iris

🤨

Marcel
Marcel
1 rok
Reply to  Iris

Nikdo ho nechce když stojí skoro stejně jako olivový nebo slunečnicový

Katka
Katka
1 rok
Reply to  Marcel

Ano stojí stejně a je lepší.

Antonín
Antonín
1 rok
Reply to  Iris

To je ale blbost.

Katka
Katka
1 rok
Reply to  Antonín

Není, ale lidi by museli číst 😉

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Katka

No vidíte – vám nechutná olivový a mně řepkový a o tom to je – vy ani já se kvůli tomu hádat nebudeme. 🙂 Netušila jsem, že když napíšu svůj názor na chutě a vnucování, vzbudím u některých lidí takovou averzi – viz paní výše. Já to přece beru – je to každého volba – ale i moje. Tak jsem hned dostala řadu informací a doporučení, že se mi o tom ani nezdálo – a to jen proto, že mi vadí jistá “vlezlost” v těchto článcích – a taky nepřesnosti a chyby, kterých se zdejší autoři dopouštějí stále. Ano, nemusím… Číst vice »