Češi se bouří proti přidělenému času na sprchování. Do práce budou muset chodit špinaví

Velký rozruch vyvolalo opatření, které už se zavádí v některých bytových domech v České republice. Jde o omezení cirkulace teplé vody s cílem ušetřit na energiích potřebných k ohřátí této vody. Některým družstvům a společenství jednotek vlastníků totiž teplo zdražilo takovým způsobem, že si tento druh úspory odhlasovali.

Nevyhovuje to každému

Odborníci přitom počítají s tím, že podobných případů bude přibývat. Ostatně, v sousedním Německu se z toho stává již víceméně standard. Jak se ukazuje, jde o vcelku jednoduchý způsob, jak ušetřit značné prostředky, aniž by to znamenalo kdovíjaký zásah do komfortu obyvatel domů.

Jak to probíhá? V konkrétním případě v liberecké Ruprechtické ulici se usnesli, že teplá voda bude k dispozici pouze ve třech intervalech, a to dvě hodiny ráno, hodinu v poledne a dvě hodiny večer. Po zbytek dne se voda nahřívat nebude a lidé se tak mohou umýt pouze vodou studenou.

Ne všichni ale něco takového kvitují, a pokud by se to mělo zavádět v jejich bytových domech, byli by proti. “To si snad dělají srandu. Chodím na celodenní šichty od 9:00 do 22:30 a než dojedu domů, tak je 23:00. To budu chodit špinavá a smradlavá z kuchyně? A ráno to mám stíhat jak?” uvedla pro server AAzdravi.cz Zuzana Chovancová, která pracuje v intenzivním provozu kuchyně. V jejím případě by nestihla večerní a dokonce ani ranní sprchování.

Foto: Shutterstock

Problémem je směnný provoz

Podobně to vidí i paní Jana. Když přijede v devět hodin ráno z noční směny, nebude už mít možnost osprchovat se teplou vodou. Když přijede po odpolední směně, tak to také nestihne, protože v práci skončí v deset večer a hodinu jí trvá, než se dostane domů.

Jak se ukazuje, ne každý pracuje v kanceláři. Takovým lidem mohou stanovené časy vyhovovat. Problémem je však směnný provoz, který je v České republice velmi rozšířený. Tito lidé by prakticky neměli možnost využít teplou vodu. Jenže jak jinak časové bloky nastavit? Pokud by byly zvoleny odlišně, stejně se najde část lidí, kteří se do nich nevlezou.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Maminka se zájmem o zdravý životní styl. Miluje dlouhé procházky přírodou zakončené posezením v dobré restauraci.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
15 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Leoš
Leoš
2 měsíců

Nechápu tohle opatření. Každý snad má vodoměr. Kdo chce ať šetří vodou a zaplatí málo a kdo na to má ať se sprchuje kdy chce. Vím, že část nákladů na ohřev teplé vody se rozpočítáva i mimo vodoměry , ale ten rozdíl nebude zas tak velký, aby to někoho zrujnovalo, když bude mít malou spotřebu.

HANA
HANA
2 měsíců

studena voda je dobry prostredek proti temer vsem svizelum. Praktikuji mnoho let a este ziju 🙂

Susan
Susan
2 měsíců

“Nevlezou se” do intervalu? Neslo by rici cesky: nevejdou se? Sloveso LEZT neni zvratne.

Nitram
Nitram
2 měsíců

Nechápu kde nechali lidí rozum tohle si nechat líbit, UA je jenom záminka, stalo by se tak jakýmkoliv jinym způsobem, je to jen megabusiness a všichni jim posíláte penize, konkrétně nakukali by vám, že Země zhyne pokud neudelame green deal nebo že UFO nás brzy napadne, už říkal Pentagon že jim ufo vypíná a zapíná jaderné zbraně, lidí to už si vážně necháte od Amelikum čůrat na hlavy, to jste tak slepí, že nevíte kdo vás okrádá, kdo bude vozit LNG do Evropy chudáčkum Evropanům, zachrání vás Amelik a dodá i hranolky že shileleho oleje a zkaženého hovězího hamburger a… Číst vice »

kadris
kadris
2 měsíců

Tak se budou mít žinkou,jak to nēkdo řekl z tamních ministrů v Nēmecku 🤣

Last edited 2 měsíců by kadris
Nitram
Nitram
2 měsíců
Reply to  kadris

Tak si to snad přestanou nechat líbit tenhle podvod s energiema pod zástěrkou Ukrajina, stejně jako podvod vakcín pod zástěrkou viru, jak se tyhle záminky a podvody nechají bez odezvy, bude to tyranie a okrádání za bílého dne, nechť si v idiotive žije někdo jiný, nepustil bych vodu vůbec, uzavřít přívod a ohřívat si sám, když jsem předělával byt, chodil jsem na WC do obchodního centra, myl se v umyvadle, stačí 2 konvice vařící vody a mycí houba, každý den čisty a vonavy, ale pokud to bude člověk dělat, tak ti co mu to zpusobili, budou potrestaný, aby se clovek… Číst vice »

Jisl
Jisl
2 měsíců

rady této vlády popírají nejen fyzikální zákony ale i zdravý rozum. Může mě prosím někdo vysvětlit jak přes perlátory ušetřím vodu? Když potřebuji napustit 1litr vody tak přes perlátor jako zpotřebuji například 0,5l? To jako vážně? Zbavíme se vlády a je po problému.

Last edited 2 měsíců by Jisl
Silvie
Silvie
2 měsíců

Holt se vracime na uroven Rumunska z 80 let

Jan
Jan
2 měsíců

To bych je hnal svinským krokem, to je nemyslitelné. Po hygienické stránce návrat do pravěku. To bude omývat děti a nádobí ve studené vodě? Pak ještě vypnou topeni a elektriku a dům bude neobyvatelný. Ohřívat 3x denně celý systém s TUV je absolutně neekonomické a nic neušetří. Navíc při takto krátkých intervalech bude spotřeba TUV tak enormní, že na to není teplovodní systém nastaven, takže 40% lidí stejně teplá voda nepoteče. To je krok velmi špatným směrem. Místo toho, aby řešili jak vodu ohřát levným způsobem tak ji raději vypnou 😵‍💫

Vlapu
Vlapu
2 měsíců

No,já jsem přesvědčen že když se všichni budem věnovat hygieně pouze v tak krátkou dobu tak technicky systém selže.To samé funguje u elektřiny.Prostě dojde k přetížení.Tedy k výpadku a následně k Občanské válce.

Bea
Bea
2 měsíců
Reply to  Vlapu

Každý se stěžuje a nic proti tomu nedělá, jen kecy kecy. Tak dopadli i volby

Tomáš
Tomáš
2 měsíců
Reply to  Vlapu

A já jsem přesvědčen, že už jste zapomněl, co se vás pokoušeli naučit v hodinách češtiny na základní škole.
Jinak ale v principu souhlasím. Je to podobné jako kdysi poměrně známá otázka: co se stane, když v 10patrovém paneláku v jednu chvíli ve všech domácnostech spláchnou WC?

Xavier
Xavier
2 měsíců

Paní si nastuduje zákoník práce a bude mít rychle po problému. Není zač.