Lidé smaží na úplném nesmyslu. Nejlepší je něco úplně jiného, co už se téměř nepoužívá

Smažení je velmi oblíbenou úpravou jídla. Jakkoliv není vůbec zdravé, dokáže vykouzlit velmi příjemnou chuť, které je těžké odolat. A nakonec, pokud se to s ním nepřehání, není důvod si čas od času nějaké to maso nebo sýr neosmažit.

Toto na pánev nelijte

Větším problémem je spíše to, že lidé stále nevědí, na čem by měli smažit a používají nesprávné tuky, zejména pak ty rostlinné. Stále existují jedinci, kteří na pánev lijí například olivový olej v domnění, že je nekvalitnější.

Kvalita je pochopitelně subjektivní kritérium, spíše by se dalo říct, že patří k nejdražším. Důležitější však je, že na smažení není vůbec vhodný. Má totiž nízký kouřový bod, a tak se velmi rychle připaluje.

Hodně lidí pak na smažení používá výhradně olej slunečnicový. Také ten však není na tuto úpravu jídla vůbec vhodný. Rovněž se totiž poměrně rychle připaluje. Výjimkou je slunečnicový olej, který obsahuje velké množství olejové kyseliny. Obvykle bývá označen jako HOSO.

Foto: Shutterstock

Nejlepší věci na smažení

Pokud jde o rostlinné oleje, nejvíce se na smažení hodí obyčejný olej řepkový. Jen tak se totiž nepřipálí. Není ostatně důvod, proč se řepkovému oleji vyhýbat. Ve skutečnosti je to právě on, který patří k nejkvalitnějším a různí experti ho doporučují. U nás má neprávem špatnou pověst, avšak v zahraničí na něj nedají dopustit.

Překvapivě skvělou volbou je ale také sádlo, obzvlášť takové, které obsahuje větší množství nasycených mastných kyselin a je tedy tužší. Podle odborníků je smažení na sádle mnohem méně rizikové, než se mnozí domnívají. Není důvod se mu vyhýbat, naopak pro tuto přípravu jídla jde o velmi vhodný doplněk.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Iris
Iris
1 rok

Prosím vás, můžete si ten řepkový olej už někam strčit? Mně je úplně jedno, že je údajně strašně zdravý a na západě ho používá každý – já ho používat nebudu, protože mi nechutná a smrdí.
Celé Středomoří používá olivový olej na smažení i grilování, ale madam kuchařinka, která svá moudra bezduše opisuje z internetu a rozumí tomu jako koza petrželi, s tím má problém… 😛

Ivo
Ivo
1 rok
Reply to  Iris

Tak záleží jaký oliváč, ten za studena lísovaný neni dobrý a vhodný na smažení. Vyzkoušejte GHEE nepřipaluje se, krásně voní.

Iris
Iris
1 rok
Reply to  Ivo

To je pravda – já si vozím olej na smažení od místních a ten je v pohodě, i když je lisovaný za studena – oni na něm smaží bez problémů. Olivový olej nerafinovaný má kouřový bod od 191 – 207°C – podle druhu, sádlo má 188°C a přesto je na smažení doporučováno. Ovšem pokud někdo smaží ve fritéze, tak tam se oliváč asi nehodí 🙂
Jelikož se u nás smaží minimálně, tak nemusím vozit nějaké velké množství.
Přepuštěné máslo používala už moje babička – občas ho taky udělám, jinak smažím i na sádle, ale řepkovému oleji jsme na chuť nepřišli…

Adam
Adam
1 rok
Reply to  Iris

Tak to nežer, když Ti to nechutná a neobtezujte nás tím. Typické češství – co je z ciziny a je drahé, je nejlepší. Já mám 3 generaci lékařů v rodině, čili tradiční i moderní lékaře, všichni vědí, proč řepkový doporučuji všem svým pacientům. Opírají se o vědu a ne chutě starý báby.

Zdeňka
Zdeňka
1 rok
Reply to  Iris

Nevím, co proti řepkovému oleji máte, my ho používáme léta, vůbec nám nesmrdi. Co se týče složení, má nejlepší složení, hlavně nejvíce omega 3 kyselin. Jako lékařka jsem jezdívala často na semináře, kde jsme probírali různé tuky jako vliv na aterosklerózy. Řepkový olej byl vždy nejlepší. Obsahuje rovněž nejméně tzv. transmastných kyselin, kterých např. Ymáslo má nejvíc.