Lidl zase pořádně namíchl Čechy. Udělal opravdu nepěknou věc

V minulých týdnech se v České republice opět rozjela debata o tom, jakou vlastně používají obchodní řetězce strategii v prodeji zeleniny a ovoce. Ta v regálech zdražuje podobně jako jiné potraviny, přičemž se teď ukázala, že české sklady přetékají ve švech. Že prý řetězce od místních farmářů nenakupují a raději vozí zde běžně dostupné plodiny z daleké ciziny.

Zelenina ze všech koutů světa

Bizarním případem se potom ukázala být zejména cibule, která byla dovážena až z Nového Zélandu. Musela tak urazit tisíce kilometrů, a to v době, kdy se hovoří o nutnosti omezit třeba cestování letadlem kvůli klimatické změně.

Agrární komora České republiky potom poukázala i na další běžné případy. Brambory se například běžně dovážejí z Francie, jablka z Chile, mrkev z Itálie, rajčata z Nizozemska a česnek ze Španělska. To vše přitom čeští pěstitelé řetězcům nabízejí v prvotřídní kvalitě. Jenže často za lehce vyšší cenu, než za jakou jsou k mání produkty ze zahraničí. Obchodní řetězce se pak řídí pouze logikou peněz a objednají vždy to, co je nejlevnější, aniž by se nad tím více zamýšlely.

Lidé se tak teď začali ve větší míře zajímat o to, odkud zelenina nebo ovoce, které kupují, pochází. Sami totiž nechtějí kupovat plodiny z druhého konce světa a přispívat tak k likvidaci českého zemědělství nadnárodními řetězci.

Foto: Shutterstock

Trik obchodníků

Ty by pochopitelně mohly zareagovat příkladně a přehodnotit svou nákupní strategii. Namísto toho se však zřejmě rozhodly v ní pokračovat a pouze znepřehlednit situaci pro zákazníky. Na sociálních sítích se tak objevily příspěvky od zákazníků, kteří si všimli, že některé řetězce u cenovek na regálech přestaly uvádět zemi původu a upozorňují, že je k nalezení až na obalu.

Podle Agrární komory ČR jde o obchodní řetězec Lidl. Právě on byl tím, kdo prodával cibuli z Nového Zélandu. To už si přitom na cenovce nepřečtete, údaj o zemi původu byl odstraněn. Mělo by být možné ho dohledat na balení, kde jistě bude uveden malým písmem v nepřehledné grafice. Málokdo si přitom může dovolit země původu tímto způsobem kontrolovat u veškerého ovoce a zeleniny, které kupuje.

Foto: Shutterstock

Autor: Tereza Vávrová

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Dlouhodobě se zajímá o spotřebitelská a ekonomická témata, která mají vliv na životy lidí. Prošla řadou médií, kde získala velké množství zkušeností o tom, co je opravdu důležité.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
21 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Jiri
Jiri
1 rok

Chyba není v Lidlu. Buď dává stát naším zemědělcům nedostatečné dotace, nebo zemědělci hospodaří špatně, nebo oboje.
Jak to, že na Zélandu, kde je vyšší cena práce a i surovin, jsou schopni vypěstovat cibuli za cenu, která i s dopravou vyjde levněji, než dotovaná česká?

Holcman
Holcman
1 rok
Reply to  Jiri

Já si myslím, že to tak neňí.Například zemědělský podnik že Semice,který pěstuje veškerou polní zeleninu,brambory a cibuli,mají problém z odbytem.A vůbec to není malý podnik,co já vím největší pěstitel brambor v ČR.

Olé
Olé
1 rok

Do Lidlu chodím jen občas, ale na druhou stranu Albert považuji za největší zloděje. Kvalita zboží je podobná, ceny velmi odlišné. Příklad – ředkvičky v Albertu za 14,90 a 11ks ve svazku, Lidl 13,90 a 18ks ve svazku. Chleba Zábrdovický Albert 37,90, Lidl ten stejný chleba za 28,90, banány v akci Albert 24,90, Lidl 19,90 a mohl bych pokračovat. Proč se nenavážíte i do jiných řetězců, ale jen do Lidlu? Co třeba Penny, který já osobně považuji za největší šunt!

Štěpán
Štěpán
1 rok

Hlavně ta zelenina o ovoce už v prodejních pultech hnije a plesnivi. Že se nestydí nám tento odpad draze prodávat. Ani zadarmo bych to nechtěl ale dokud bude hloupý český národ tyto odpady kupovat tak nám to řetězce budou stále prodávat

Ivan mapravdovsky
Ivan mapravdovsky
1 rok

Čeští zemědělci prodávají hodně draho, protože vědí že když ne prodají tady tak v Rakousku jim zaplatí 2xtolik… A to je že vším. Samy si zjistěte od farmářů a zemědělců je to jak maso tak zelenina.
U nás jatka nedají víc jak 40kč za kilo krávy v Rakousku 85kč. Tak to ne svádějte na obchody ale podívejte se i na naše zemědělství.

Ivona
Ivona
1 rok

Proto do Lidlu nechodím

Martin
Martin
1 rok

Podvod na občany ČR.

Falcon
Falcon
1 rok

Další článek proti LIDLU 😁 Ten musí některým z konkurencí hodně vadit. Asi to znamená, že je LIDL drtí na celé čáře. No, BILLA je také občas nepoctivýá, o Albertu nemluvě a TESCO? Každý máme své zkušenosti. Já když to tu čtu proti LIDLU, skoro každý den nějaká blbost, tak mám i radost, že je LIDL tak úspěšný. Jen příklad z BILLY. Jemný salám z Rakouska. Co je mi platné, že vím že je z Rakouska, když mi prodavačka prodá 15dkg a neproniknutelně to zabalí. Já ji důvěřují. Ale doma u snídaně zjistím, že mi tam přibalila mezi zdravá kolečka… Číst vice »

Milan
Milan
1 rok

Jiste ale neni pravda ze se lide zamysleji odkud ovoce a zelenina je ale a kor v dnesni dobe se kazdy zamysli nad cenou a kazdy veme levnejsi.ikdyby tam byl cesky a zahranicni vyrobek vyhraje levnejsi.jen lhar rekne ze to tak neni pri dnesnich cenach a popravde.nekdy je ten zahranicni mnohem lepsi nez domaci.mnohokrat jsem mohl porovnat.dnes uz vetsinou plati porekadlo czech šmejd. A celkove kdyz to sloucime.je jedno s kama to je dulezita je dnes cena.nikdo ty penize netiskne doma.cpeme ukrajincum.tem co se jim nechce delat.zivime darmozrouty jako statni uredniky atd tak se musime uskromnit.

Joza
1 rok

Co je z LIDLU není k jídlu!!!

Last edited 1 rok by Joza
Hana
Hana
1 rok
Reply to  Joza

Ano, souhlasím, už tam nechodím roky, poslední dobou fakt hnus, jak slýchám od lidí.

Jan Solacha
Jan Solacha
1 rok
Reply to  Hana

Lidl byl vždy předražený hnus. Rozumný člověk tam nechodí.

Andrej
Andrej
1 rok
Reply to  Joza

Nejdůležitější je cena, ostatní cenu nejsou tak důležité

Dave
Dave
1 rok
Reply to  Joza

No o.k.jsem malej a ublížit sem nechtel.Bordovi.

Asi Banán
Asi Banán
1 rok

Češi chcou hlavně ušetřit, je jim jedno odkud to je, prostě koupí ten levnější. Ještě teď, když je vše dražší, tak to každý ocení