Lze použít jednorázovou roušku vícekrát? WHO i vědci změnili názor a představili sedmidenní metodu

Nasadit, několik hodin používat a pak nekompromisně zahodit, pokud možno do odpadkového koše. To je osvědčený postup, kterým se v případě roušek v dnešní době řídí drtivá většina lidí. Jenže například aktivistům bojujícím za čistší životní prostředí se z toho ježí chlupy na těle. Koronavirus sice po celém světě omezil dopravu a pročistil ovzduší, ale lidé produkují mnohem větší množství odpadu, z něhož velká většina připadá právě na jednorázové roušky.

Látkové roušky nejsou pro každého

Nejlepším řešením tohoto problému je pochopitelně používat roušky látkové, které však ne každému vyhovují. Nejsou tak prodyšné a paří se v nich obličej. Pokud má někdo problémy s dýcháním nebo ekzémy, látkové roušky jednoduše nejsou pro něj a používá proto roušky chirugické, tedy takzvané jednorázové. Ty jsou lehčí a prodyšnější. Lépe se v nich dýchá a jsou levné. I proto je používá stále více lidí, protože poskytují zkrátka lepší komfort.

Světová zdravotnická organizace (WHO) přitom už potichu změnila své doporučení ohledně chirurgických roušek. Nyní připouští jejich opakované používání v oblastech, které trpí nedostatkem ochranných zdravotních pomůcek.

Americké Centrum pro kontrolu potravin a léků zase doporučuje čištění zdravotnických respirátorů pomocí peroxidu vodíku, případně zahřátím na vysoké teploty a ozářením ultrafialovým světlem.

Sedmidenní metoda

Vědci sdružení v organizaci Adios Corona potom přišli se způsobem, kterým se dají opakovaně nosit také chirurgické roušky. Nemusíte je tak neustále vyhazovat, ale použít takzvanou sedmidenní metodu. Když roušku použijete a sejmete z obličeje, uložíte ji do předem připravené obálky, ve které ji necháte následujících sedm dní. To zaručí, že rouška po týdnu nebude infekční a zregenerují také její vlastnosti. Podle vědců je možné tento postup zopakovat pětkrát až desetkrát.

Podle francouzského mikrobiologa Denise Corpeta nepřežije po sedmi dnech na roušce žádný virus, což potvrdilo hned několik nezávislých studií. Naposledy to potvrdil výzkum zveřejněný v časopise The Lancet, podle kterého se po jednom týdnu na roušce nachází přibližně 0,1 % viru, který je tak zcela neškodný.

Foto: Freepik

Autor: Petr Vavrenka

Specialista na podávání erudovaných, přesto srozumitelných informací o nemocech trápících lidstvo.