Máte doma tuto běžnou věc z dob bolševika? Sláva, dostáváte 1 milion korun i více. Češi to ale pořád neví

Spousta lidí by byla neskutečně ráda, kdyby jim náhle spadly do náruče velké peníze. Přeci jen, málokomu se chce chodit do práce za průměrný plat, ze kterého se nedá nic moc ušetřit. Ovšem, získat takový milion korun, to dnes stále není tak úplně jednoduché. Nebo snad ano? Je třeba hledat nekonvenční cesty, které mohou vést ke skutečně rychlému zbohatnutí.

Časy se rychle mění

Jednou z těch nejjistějších je podívat se na to, co se v dnešní době sbírá. Lze k tomu využít nejrůznější aukční servery jako Aukro a další, kde snadno zjistíte, že některé věci, které jsou z vašeho pohledu starým haraburdím na vyhození, mají pro jiného velmi vysokou hodnotu, kterou je schopen vyčíslit i v penězích.

Může jít například o starý porcelán, mince, bankovky, známky a spoustu dalších kousků. Teď se ukázalo, že významnou sběratelskou hodnotu začínají mít záležitosti z doby Československé socialistické republiky. Čas totiž neúprosně kvapí a z tohoto nepříliš pozitivního kusu našich dějin už začíná být poměrně letitá historie. Když se dnes mluví o časech “za bolševika”, mnozí ostatně už ani netuší, o čem je řeč.

S tím se pojí také to, že různé činnosti se musely dělat úplně jinak a mnohé dnes běžné věci tenkrát byly naprosto nedostupné. Pamětníci si jistě vzpomenout na fenomén takzvaných Tuzexů, což byly obchody, které dávaly prakticky jedinou příležitost nakoupit si tehdy kvalitní západní výrobky.

Takto vypadaly bony do tuzexu. Máte-li je doma, jste boháči. / Foto: vlastní

Velmi drahé bony

Tam jste však nemohli nakráčet s tehdejšími penězi. Respektive mohli, ale nic byste za ně nepořídili. Museli jste mít takzvané tuzexové poukázky, k nimž neměl přístup každý a které byly pro běžného člověka velmi drahé. Kšeftovali s nimi pověstní “veksláci”, případně vám je mohlo obstarat příbuzenstvo z ciziny.

A světe div se, obchodovat se s těmito poukázkami začíná znovu i dnes, a to skutečně ve velkém. Pokud jste si je ponechali jako relikvii minulosti, můžete si gratulovat. Není totiž vyloučeno, že za ně dostanete velké peníze. Například 50haléřový bon se nedávno v aukci prodal za 1,26 milionu korun. Cenné jsou i další bony.

Čtěte také: Češi mají doma kvanta vzácných korun a haléřů. Stačí jeden a vyděláte stovky tisíc korun. Hlavně jím nezaplaťte

Navíc se ukazuje, že jejich cena každým rokem rychle roste. Je tedy otázkou, zda je případně prodat letos, nebo ještě nějaký ten rok počkat. Potom mohou mít hodnotu klidně několikanásobnou.

Foto: Shutterstock

Autor: Anna Štěpánková

Redaktorka magazínu AAzdravi.cz. Zkušená a respektovaná novinářka prošla za posledních 20 let redakcemi tištěných i online deníků, aby následně našla svou zálibu v tvorbě magazínových textů.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
5 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Josefina
Josefina
1 měsíc

To je zase masírka.Zlatá doba.

Martin Horáček
Martin Horáček
1 měsíc

Ve vašem příspěvku hned na začátku chybí to vaše…. Češi neví, Češi..máte. .. Co to je za hovna.

Josefina
Josefina
1 měsíc

To víte,hypotéky, zadlužení a mlaskání něco stojí.Redaktůrci mají existenční motivaci a plivat na dobu minulou je teď povinnost.

JALC JOZEF
JALC JOZEF
1 měsíc

DORY DEN NEVYM JAK MAM ZACAT MAM UZ SKORO 40ROKOV TUZEX BANKOVKU ZA KTEROV SE NAKUPOVALO V TUZEXSU MA 1KCS ESTE ZA CESKOSLOVENSKA NEVYM JAKO MAM POSTUPOVAT PORATEI DEKUJI MOJE TEL. C. JE722463672 DEKUJI

Miloš
Miloš
1 měsíc
Reply to  JALC JOZEF

U nás to za ty prachy neprodáte. Jsou to tlachy paní Štěpánkové.