Mimořádný růst důchodů v příštím roce. Tak to prasklo, něco takového se nečekalo

Asi nikdo si v uplynulém desetiletí nepolepšil takovým způsobem, jako právě důchodci. Pravdou je, že dlouho byli opomíjenou skupinou, na kterou se po ekonomické stránce pozapomínalo. Vždyť ještě v roce 2013 činil průměrný důchod pouhých 10 913 Kč. A o kolik že si v tomto roce penzisté polepšili? No to se podržte, protože to bylo pouhých 137 Kč.

Nečekaný vývoj

Pakliže by to od tohoto roku šlo podobným tempem dále, činil by dnes průměrný důchod sotva nějakých 13 tisíc korun. Jenže tak tomu není. Právě v roce 2023 se totiž průměrné penze převalily přes hranici dvaceti tisíc korun. V průměru si dnes senioři přijdou na 20 693 Kč, což už je velmi slušný obnos.

Někdo by mohl dokonce namítnout, že je to dokonce více, než si vydělají mnozí zaměstnanci na své mzdě. Důchody se totiž nedaní, a tak tato suma chodí v čistém. Aby však takovouto částku dostal zaměstnanec, musí mít hrubý plat ve výši nějakých 25 tisíc korun. Ne každý na to v dnešní době dosáhne.

Z výše uvedeného vyplývá, že důchody v uplynulých deseti letech rostly skutečně nadstandardně, a to takovým způsobem, že to nemohl nikdo očekávat. Je tedy otázkou, proč se penzisté dnes bouří nad chystanou lednovou valorizací.

Foto: Shutterstock

Lidé si zvykli na víc

Ano, konečně se zjistilo, o kolik si důchodci v příštím roce polepší. Bude to o 360 Kč měsíčně navíc, a to pro každého. Jen to srovnejte s těmi 137 korunami, které se přidávaly v roce 2013. A to v té době nepředcházelo deset tučných let.

Vážně se mi to nelíbí. Taková valorizace je skutečně mimořádně nízká. Co si dnes za tři stovky koupíte? Vždyť to mi nestačí ani na jeden nákup. A teď v televizi zase říkali, že se od ledna zvýší energie,” míní paní Anna z Valašského Meziříčí, která měsíčně pobírá 19 600 Kč. “Doufala jsem, že budou přidávat i nadále alespoň nějakou tu tisícovku, ale s tím je asi konec.

Čtěte také: Důchodci v Česku dostanou zase náležitě přidáno, kasírovat budou slušné peníze. A k tomu nové příspěvky navíc pro všechny

Z výše uvedeného vyplývá, jak moc nevděčné může být rychlé navyšování důchodů. Jakmile totiž budete potřebovat trochu přibrzdit, je to najednou obrovský problém, jelikož lidé už si zvykli na určité tempo.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
41 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Natasa
Natasa
6 měsíců

No nevím jak ostatní. Ale já na důchod 20000 Kč možná budu mít tak za 3 roky. Proč nenapisou jaké důchody ve skutečnosti lidé mají. Pořád se tady píše o důchodech nad 20000 Kč, ne všichni důchodci ho mají!!

Jan
Jan
6 měsíců
Reply to  Natasa

Souhlas

Zdenka
Zdenka
6 měsíců
Reply to  Jan

SOUHLAS

Mmmate
Mmmate
6 měsíců

Proč taky nepíšete kolik si za ta léta přidali ty nahoře, pořád jen důchodci,ale ti poctivě makali celá léta a dnes, aby se makalo tak je plno lidí na pracáku. Kdo z nich odpracuje tolik roků, jedině ti co sedí na zadku ,létají po světě a utrácejí státní peníze a pak zvedají odchod do důchodu

Cestmir Straka
Cestmir Straka
6 měsíců

Psát že na průměrný výdělek 25 tis. Kč ne každý dosáhne, když průměr je hodně přes 40.000 Kč je hodně přehnané. A považovat průměrný důchod 20.700 Kč za nějaký blahobytný příjem taky.

Petr
Petr
6 měsíců
Reply to  Cestmir Straka

Já jsem jeden z těch, kteří měli pracovní úraz. Po roce mi sebrali částku z pojištění a dnes mám 14 tisíc.

Zdenka
Zdenka
6 měsíců
Reply to  Cestmir Straka

SOUHLAS

Petr
Petr
6 měsíců

Pokud je autor absolventem VŠE, pak buď poplatně s povoleným vládním proudem dezinformuje, resp. lže, nebo VŠE vystudoval “po večerech v Plzni”, když mu není známa nejzákladnější rovnice Má dáti | Dal. V obou případech bych se já styděl a dále se podobnými články neztrapňoval, i v případě že by byly na objednávku.

Ludmila
Ludmila
6 měsíců

Nevím,proč se všichni obouvají do důchodců.Já sama mám důchod 17000 a v životě na 20000 kč nedosáhnu.Syn má 3.st.invalidity a má 11000,z toho má vyžít?Běžte už do pr…e a udělejte jednu věc.Přestaňte strkat peníze na Ukrajinu a do Ukrajinců,snižte platy vládě a všem kolem ní a republika nebude v takovém schodku.

Václav
Václav
6 měsíců

40
Let jsem pracoval

Šogi
Šogi
6 měsíců

Dobře pane autore,v roce 2013 jste si za 136 Kč koupil víc než koupíte v lednu 2024,jen pište takhle dál a budete velmi oblíbený, snad se brzy stanete důchodcem a začnete se i konečně fackovat za ty vaše zavistivé bludy,vaši rodiče vás měli pořádně řezat páskem a vést k úctě k starým lidem,🙈

Helena
Helena
6 měsíců
Reply to  Šogi

Pravda,👍

Josef
Josef
6 měsíců
Reply to  Šogi

Hlavně ho měli uči počítat!!!

Josef
Josef
6 měsíců
Reply to  Josef

Pocitat umi velmi dobre, ale rusaci ho naucili jeste neco navic, rozestvavat a vam to porad nedochazi!

Zdenka
Zdenka
6 měsíců
Reply to  Šogi

SOUHLAS

Eva Literáková
Eva Literáková
6 měsíců

Otázka je: kolik důchodců bere průměrný důchod? A v dnešní době co za něj pořídíte v téhle a nastávající drahotě?

Dana
Dana
6 měsíců

V roce 2013 se za těch 137 kč, nakoupilo více zboží než nyní za těch usmolených 360 kč. Tak co pořád máte.

Jana
Jana
6 měsíců

V roce 2013 byl průměrný plat 25 tisíc. Tak je snad logické, že dnes musí být i důchody vyšší.

Bob
Bob
6 měsíců
Reply to  Jana

Mate pravdu, jenze cesi nevi co je logika.

Ladislav
Ladislav
6 měsíců
Reply to  Bob

Já si myslím, že to neví pan Vavrenka, to je hroznej pisálek…

Bibi
Bibi
6 měsíců
Reply to  Bob

Zde nejde o logiku, ale o znemožnění starší generace, která celý život pracovala a dnes jen nastavuje podle nich ruce. Nikdo z nich si neuvědomuje, že onen důchodce má zdravotní potíže, že musí platit za nájmy a energie jako všichni ostatní. Moje maminka důchod 16780,- z toho jí jde pouze na elektriku 8230,- léky 2500,- má cukrovku a kde jsou ostatní položky jako telefon, televize, drogerie, jídlo, ošacení? S mojí pomocí vyjde, ale nesnáším když někdo řekne že mají dost. Mladí se flakaji doma a brečí, chtěli by za práci minimálně 40 tisíc, jinak se pracovat nevyplatí a tady se… Číst vice »

Natasa
Natasa
6 měsíců
Reply to  Bibi

Plně s Vámi souhlasím. Taky mi pomáhají děti. S důchodem 15860 Kč bych nevyšla. Když nájem zaplatím 12000 Kč. Všichni nadávají na důchodce, ale ti co jsou na pracáku a berou peníze za nic tak to se mlčí. Ale my co jsme poctivě pracovali tak na nás pořád útočí jak si žijem.

Jan
Jan
6 měsíců
Reply to  Natasa

Ja se vám divim měli jste možnost pořádne volit a to jste neudělali tak si teď nestežujtea jest-li jste u voleb nebili tak to je další průser.

Zdenka
Zdenka
6 měsíců
Reply to  Bibi

Z neceho se musi zaplatit zbrane pro Ukrajinu,tak se nemuzeme divit.Duchodci to zaplati.