Pásový opar je velmi nepříjemným onemocněním. Jak se mu bránit?

Pásový opar, kterému se také říká „herpes zoster“, je velmi bolestivé kožní onemocnění, které vyvolává herpetický vir Varicella – zoster. Postihuje ženy, muže a dokonce i děti. Je úzce spojen s výskytem planých neštovic a dokáže potrápit kdekoli na těle. Největší bolest způsobuje výsev puchýřů na obličeji. Jak pásový opar poznáte a jaký je průběh této nemoci? Existuje proti němu prevence?

Co je pásový opar a kde se vyskytuje

Pásový opar je velmi bolestivé onemocnění, které se může vyskytnout u jedinců, kteří prodělali plané neštovice, nebo také nemusí. Objevuje se u dospělých i dětí, ale nejčastěji postihuje osoby starší 50-ti let. Jedná se o tvorbu puchýřků vysévaných v pásech kdekoli po těle. V podstatě se jedná a vnější projev zánětu nervu, proto je doprovázen silnými bolestmi, ale i celkovou malátností, slabostí, zažívacími potížemi, občas i zvýšenou teplotou.

Pásový opar se může objevit kdekoli na těle, ale nejčastěji postihuje hrudník, bedra a obličej.

Průběh nemoci a nakažlivost

V prvních dnech můžete zaznamenat v postiženém místě svědění, pálení, píchání či bolest. Způsobuje ji zánět postiženého nervu. Do dvou dnů místo zčervená a postupně se začnou objevovat malé puchýřky vyplněné čirou tekutinou. Tyto puchýřky se množí, slévají ve velké a tekutina v nich žloutne. Po několika dnech puchýřky začnou sesychat a měnit se ve strupy. Fáze puchýřů je často tak bolestivá, že nemocný na postiženém místě nesnese ani lehkou látku. Ideální je nechat místo odkryté a přístupné vzduchu.

Inkubační doba pásového oparu trvá zhruba 14 dní. Nakažliví jste již dva dny před prvními příznaky a ještě pět dní po vysetí puchýřků.

Léčba pásového oparu

Pásový opar je sice velmi bolestivý a nepříjemný, ale ne vždy je nutné navštěvovat lékaře. Pokud tak učiníte, pravděpodobně vám napíše paracetamol na bolest, a na puchýřky tekutý pudr, zinkovou mast, nebo kalamínovou mast na předpis v lékárně. Ty slouží k rychlejšímu vysušení puchýřů, stejně jako u neštovic. U starších, nebo oslabených pacientů se výjimečně předepisují antibiotika.

V době, kdy se z puchýřů stávají strupy je dobré postižené místo hodně mazat mastmi s obsahem panthenolu.

Existuje prevence?

Pokud byste hledali prevenci v přírodní léčbě, nejspíš žádnou nenajdete. Jelikož je pásový opar spojen s předcházejícími planými neštovicemi, existuje možnost vakcíny proti planým neštovicím. Očkovaný jedinec se s největší pravděpodobností vyhne oběma nemocem, ale je nutné očkovat již v dětství.

Druhou variantou je vakcína Zostavax, která působí přímo proti pásovému oparu. Tato vakcína však není příliš rozšířená a doporučuje se aplikovat hlavně pro starší osoby a pacienty s oslabenou imunitou. Její účinnost navíc klesá s věkem.

Autor: Sabina Huřťáková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
1 Komentář
Inline Feedbacks
View all comments