Na tato místa nechoďte ani po třetí dávce vakcíny, varují experti

Účinnost covidových vakcín se postupně snižuje, a tak se v západním světě začíná očkovat třetí dávkou, která by měla posílit imunitní reakci organismus především vůči agresivní variantě delta. Ukazuje se však, že ani po třetí dávce nebudou lidé chráněni takovým způsobem, jak se předpokládalo. Zkrátka, určité riziko nákazy, ale i komplikovaného průběhu nemoci přetrvává.

Restaurace jsou tabu?

Proto řada epidemiologů a virologů doporučuje držet se některých ochranných opatření i poté, co člověk dostane třetí dávku a měl by být teoreticky plně chráněn. Jde mimo jiné o to, aby se lidé vyhýbali místům, kde hrozí vysoké riziko nákazy. Samozřejmostí by mělo být také nošení roušek i po očkování.

Epidemioložka z Floridské univerzity Cindy Prinsová pro server Businnes Insider prohlásila, že ani v případě naočkování třetí dávkou nebude navštěvovat například interiéry restaurací, které považuje za vysoce rizikové z hlediska šíření infekce. “Třetí dávka by byla skvělá, ale nemyslím si, že by mě okamžitě vrátila k aktivitám, které považuji za rizikové,” uvedla Prinsová s tím, že si počká přinejmenším do okamžiku, než komunita, ve které žije, nedosáhne na nižší práh denních případů nákazy. “Chtěla bych, abychom se dostali na hranici deseti případů na 100 000 obyvatel,” uvedla epidemioložka.

Cindy Prinsová zdůrazňuje, že výraznému snížení počtu nákaz by pomohlo, pokud by se populace nechala naočkovat alespoň z 85 %. Není přitom sama, kdo si do té doby dá pauzu od oblíbeného stolování v restauracích. To totiž představuje významné riziko, na které virologové neustále upozorňují.

Foto: Shutterstock

Zvažte tři faktory

Anketa mezi epidemiology, imunology a infektology v USA ukázala, že celých 67 % z nich se v interiéru restaurací vůbec nebude stravovat. Namísto toho upřednostňují stravování venku.

Podle odborníků by lidé před konzumací jídla v restauraci měli zvážit tři faktory. Jde o stav očkování, úroveň přenosu viru v oblasti, kde se nacházíte a vaše osobní hodnocení rizika. Při tom posledním byste měli zvážit například to, zda nemáte sníženou imunitu, ať už kvůli nějaké nemoci nebo věku.

Být uvnitř je vysoce riziková aktivita, protože jíte a pijete. Nemáte nasazenou roušku. Je tu spousta dalších lidí, u nichž nevíte, zda jsou očkovaní a kteří také nemají roušku. Jste tam delší dobu. Podívám se na všechny tyto faktory a rozhodnu se informovaně. Není to černobílé,” uvedla epidemioložka Saskia Popsecuová pro deník Washington Post.

Foto: Shutterstock, zdroje: Businnes Insider, Washington Post

Autor: Petr Vavrenka

Stálý redaktor magazínu AAzdravi.cz. Celý život se zajímá o zdravý životní styl, jehož efekt na spokojený život ho nepřestává fascinovat.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
16 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments
Michal
Michal
27 dní

Bezpečné je,prohlížet si krematorium za chodu! Na roštech ani deko ďábelského bacila !

Petr Janousek
Petr Janousek
28 dní

No,možná se mělo začít hned tou dávkou ze samopalu.

Audy
Audy
27 dní
Reply to  Petr Janousek

No, ale směrem ke všem hamižným podvodníkům -expertům, virologům, imunologům, zubařům, plukovníkům…všem, co honí lidi nechat se”dobrovolně” očkovat a šťourat. Boží mýny by mohly občas trocu zrychlit.

Petr Janousek
Petr Janousek
28 dní

Čtvrtá dávka nás zachrání.A potom pátá atd.Poslední dávka bude ze samopalu.A ta nás z toho dostane.

Audy
Audy
27 dní
Reply to  Petr Janousek

Ze samopalu, ale obráceným ne proti nám, ale ke všem takovým “odborníkům”, co si dali za úkol držet nás srache m v poslušnosti. To je vážně jediná možná cesta.

STONY
STONY
28 dní

Po třetí dávce raději nechoďte vůbec nikam a v klidu a míru odejděte z tohoto světa v bezpečí svého domova… 😀

milanmid
milanmid
28 dní

PROČ NEJSOU LIDÉ CO CHODÍ DENNĚ DO HOSPODY NAKAŽENI ????? ALESPOŇ NE U NÁS ????

mirek
mirek
28 dní

Komedie očkování třetí, čtvrtou, pátou vlnou…Viděli jste film “Chaplin a Kid”? Tam malý Kid rozbíjí kamením okna v domech a Chaplin, coby sklenář, jde za ním a zasklívá je. Toto je úplně stejné, jedna banda nákazu úmyslně šíří a druhá ji za pořádný peníz , očkováním likviduje…Pak, že se události neopakují….

Audy
Audy
27 dní
Reply to  mirek

A aby toho na nás nebylo málo, začíná prý opět zas nějaká nákaza prasat a kuřat – dnes na netu. Psychologická příprava na další nehorázné a bezdůvodné zdražování. Hlavně abychom se pořád báli. KDO SE BOJÍ, NEZLOBÍ!

jenicek54
jenicek54
28 dní

nesedím na zadku, navštěvuji daleko více riziková místa a jsem zdráv

ghjghj
ghjghj
29 dní

Fuck off!

Last edited 29 dní by ghjghj
Kecal
Kecal
29 dní

To je tedy zase žvást.

PN PN
PN PN
29 dní

Tak to teda nevim. Dva roky tvrdili ze to je z prirodniho netopejra, kazdej kdo tvrdil opak byl za magora a pomalu to z nich zacina lizt ze (nemusi byt jeden expert, aby pochopil ze kdyz pul roku zametaj dukazy nez pusti inspekci do labu, tak je asi neco jinak nez se verejne vyklada). Ze se od toho distancuje darpa se da pochopit, biologickou zbran (i kdyz urcenou pro eliminaci civilniho neproduktivniho obyvatelstva – a tedy odstranění následků politiky jednoho dítěte, tedy důchodců a jako bonus oslabených jinými chorobami) ani teoreticky nepouzijete jako obrannou (viz https://www.novinky.cz/koronavirus/clanek/vedci-z-wu-chanu-chteli-puvodne-koronavirus-posilit-40373078#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=novinky.sznhp.box&dop_id=40373078&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source=www.seznam.cz ). A teď k… Číst vice »

Zdeněk Blahna
Zdeněk Blahna
27 dní
Reply to  PN PN

Ještě jadna drobná poznámka.Vir,který na své cestě nepotká překážku,nemá důvod mutovat,aby se posílil a svoji cestu dokončil.Takže ve finále ti očkovaní jsou hlavní příčinou,proč tyto viry mutují.Ten vir zde je,byl tu i v minulosti a zde zůstane.Žádné očkování jej nikdy nezastaví a nezničí.
Vždy bude o jeden schůdek napřed,než se vivine nová očkovací látka,
ale on ihned zmutuje a opět bude útočit.Pouze přirozená vlastní imunita se
mu bude schopna ubránit.Bohužel ale to v přírodě tak chodí.Silní jedinci
přežívají a slabí odchází.

Audy
Audy
27 dní
Reply to  Zdeněk Blahna

ANO, nejsilnější a nejtrvalejší je imunita, ktterou si tělo vytvořilo SAMO. V případě “coronaviru” by to nebyl žádný risk NEDĚLAT NIC, jako u chřipky, rýmy…Něco jiného je, pokud by se jednalo o skutečně vážnou nemoc – spála, TBC, zarděnky, příušnice…Jenže kdyby se virologové, epidemiologové, zubaři, plukovníci…chovali rozumně, neměly by prachy co teď mají a ještě mít budou!

PN PN
PN PN
26 dní
Reply to  Zdeněk Blahna

Ano, presne tak, ale to uz jsem radsi nepsal, jeden nikdy nevi co je a co neni povoleno rikat 🙂