Vědci prozradili, jak poznat superpřenašeče koronaviru. Mohou rychle nakazit obrovské množství lidí

Proč vlastně někteří lidé roznášejí koronavirus výrazně rychleji než ostatní? A nespojují je náhodou nějaké společné znaky, na základě kterých by je bylo možné rozpoznat dříve, než napáchají velké škody? Těmito otázkami už se zabývají i vědci, protože může jít o jeden z klíčů, jak porazit pandemii.

Starší a obézní šíří virus rychleji

Nová studie vědců z několika univerzit (Tulane, Harvard, MIT) a nemocnice Massachusetts General Hospital přinesla velmi zajímavé výsledky. Zjistilo se, že obezita, věk a množství viru v těle infikovaného člověka souvisejí se sklonem k vydechování většího množství kapének, prostřednictvím kterých se koronavirus dominantně šíří. Tyto tři faktory podle všeho mají vliv na šíření viru.

Vědci zjistili, že vydechované částice aerosolu se u testovaných dobrovolníků výrazně liší. Starší lidé s vyšším indexem tělesné hmotnosti (BMI) a zvyšujícím se stupněm koronavirové infekce vydechovali trojnásobek kapének než ostatní.

Studie také dospěla ke zjištění, že pouhých 18 % nakažených dokáže rozšířit nákazu na zbylých 82 % populace. Kapénky infikovaného aerosolu rostly spolu s progresí infekce covid-19. Nejvyšších hodnot dosáhly týden po infekci a po dvou týdnech pak opět klesly k normálu. Je také zajímavé, že s postupující infekcí se kapénky zmenšovaly a na vrcholu infekce dosahovaly pouhého jednoho mikronu. Drobné částice se vylučují zejména při dýchání či mluvení. Mohou se vzduchem šířit na delší vzdálenosti a při vdechnutí pronikají hlouběji do plic. Také snáze proniknou přes ochranu dýchacích cest.

Virus oslabuje hlen v dýchacích cestách

Nárůst vydechovaných kapének koronaviru pozorovali vědci dokonce u i pacientů s asymptomatickým průběhem covidu-19. “Zaznamenali jsme podobný nárůst kapének v průběhu akutní infekce jako u jiných infekčních chorob, jako je tuberkulóza,” uvedl spoluautor studie Chad Roy. “Je pravděpodobné, že virové a bakteriální infekce dýchacích cest mohou oslabit hlen v dýchacích cestách, což podporuje pohyb infekčních částic v tomto prostředí.

Šíření viru tak do značné míry závisí na tom, jak mu dokáže bránit hlen, případně nakolik se v důsledku infekce rozkládá. “Přestože naše výsledky ukazují, že mladí a zdraví lidé mají tendenci šířit mnohem méně kapének než starší a méně zdraví jedinci, je také pravdou, že každý, kdo je covidem-19 infikovaný může produkovat velké množství těchto kapének,” upozornil vedoucí autor studie David Edwards.

Foto: Shutterstock

Autor: Petr Vavrenka

Redaktor magazínu AAzdravi.cz. Vystudoval VŠE a publikační činnosti se věnuje od roku 2005 v médiích jako MF DNES, ČT24 nebo Koktejl.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments