Nečekaný vliv obezity. Kila navíc urychlují stárnutí mozku, odhalili čeští vědci

Obezita podle studií urychluje stárnutí mozku. Mezinárodní tým vědců z Kanady, Česka a Německa zjistil, že lidem s vyšším indexem tělesné hmotnosti – BMI stárne mozek rychleji, jak informoval český Národní ústav duševního zdraví – NUDZ ve své studii.

Obézní pacienti s bipolární poruchou či schizofrenií mají častěji závažnější průběh duševní choroby, větší riziko spáchání sebevraždy a hůře také snášejí psychiatrickou léčbu. Předešlé výzkumy prokazují u pacientů s obezitou a současně duševní chorobou jsou mnohem častěji pozorované výraznější změny na mozku. Součástí výzkumného týmu byli kromě českých vědců i experti z kanadské Dalhousie University ve městě Halifax v provincii Nové Skotsko a univerzitní nemocnice v německém městě Jena.

Výzkum obezity a stárnutí mozku

Vedoucí výzkumný pracovník Tomáš Hájek uvedl, že není jasné, co je příčinou a co následkem. Obezita může poškozovat mozek a naopak některé změny na mozku způsobují vyšší riziko obezity třeba zhoršením regulace příjmu potravy a podobně. Jediný způsob, jak zjistit, zda nejdříve došlo k obezitě či změnám na mozku, je dlouhodobé sledovat pacienty. Ve výzkumu byli pacienty vyšetřeni na začátku a pak znovu po 1 až 2 letech. Stárnutí mozku vědci pozorovali u obézních, duševně nemocných pacientů i u těch bez psychózy.

Také mozek má svůj věk

Vliv obezity na lidský mozek vědci měřili pomocí snímků z magnetické rezonance – MRI neboli BrainAGE. Vědci zkoušeli odhadnout věk lidí z MRI snímku mozku asi u 500 zdravých dobrovolníků. Pomocí strojového učení naučili počítač odhadovat věk mozku s vysokou přesností. Model pak aplikovali na snímky mozku lidí zapojených do výzkumu. U každého z nich počítač vygeneroval odhadovaný věk jejich mozku. Pokud měla třeba sledována osoba BrainAGE +4, mozek vypadal o 4 roky starší. Vyšší BrainAGE tedy vědci považovali za ukazatel většího poškození mozku.

Foto: Shutterstock

Mozek obézních lidí stárne rychleji

U lidí s první epizodou psychózy vypadal mozek v průměru o 3 až 4 roky starší, než byl jejich skutečný věk. Čím vyšší byl odhadovaný věk mozku pacientů, tím měli více příznaků i horší průběh nemoci. Vědci zkoumali, zda dokážou odhadnout, u koho bude mozek v budoucnu stárnout rychleji. Psychóza stárnutí mozku nezrychlila, což je pozitivní zprávou pro pacienty i lékaře. Jediný faktor spojený se zrychleným stárnutím mozku, byl ukazatel obezity, tedy index tělesné hmotnosti. Efekt obezity na zrychlené stárnutí mozku byl viditelný i u lidí bez psychotického onemocnění.

Foto: Shutterstock, zdroj: NUDZ

Autor: Pavla Růžičková

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.

Chcete se nechat upozornit na nový příspěvek v diskuzi?
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments