Nedostatek vitaminu B srazí vaší náladu na kolena

Dodržovat správnou hladinu všech vitaminů a minerálů je v dnešní době vařené stravy docela oříšek. Prospěšné látky se tepelnou úpravou snižují a tělo je pak ochuzené o velkou část potřebného. Stejně tak se tělo může potýkat i s nedostatkem vitaminu B. Výsledkem toho jsou lehké až velmi náročné obtíže. Vyvarovat se jim lze snadno, a to doplněním dávky pomocí doplňků stravy.

Široká škála

Souhrnně lze vitamin B nazývat jako B-komplex. Jedná se o skupinu mnoha vitaminů. Nejvýznamnějšími jsou vitaminy B2, B5, B6 a B12. Každý z nich zastává v těle jinou funkci a v běžné stravě bývají mnohdy v různém zastoupení. Jejich nedostatek se projevuje nejen na fyzické stránce člověka, ale také na té psychické.

Riboflavin neboli B2

Osoba, kterou považujeme za věčně mrzutou a unavenou může trpět nedostatkem právě tohoto vitaminu. B2 ve správném množství napomáhá roztahovat cévy, chrání proti infekcím a stimuluje tvorbu inzulinu. Pokud vás trápí kosmetický problém ztráty vlasů, lze rovněž uvažovat o jeho doplnění.

Kyselina panthotenová neboli B5

Na prvním místě stojí jeho schopnost přenášet organické kyseliny. Je nezbytný pro získávání energie ze tří základních složek, kterými jsou cukry, tuky a bílkoviny. Tento vitamin se objevuje poměrně často u různých druhů živočišné i rostlinné stravy. Lidé s ním obvykle problém nemívají, právě kvůli jeho běžné dostupnosti. Pokud však nasadíte nesprávnou dietu, můžete nedostatek pocítit ve formě pálení chodidel, nespavosti, únavě a depresi.

Pyridoxin neboli B6

Ačkoli se B6 nachází v mase, ovoci a zelenině, často se potýkáme s jeho nedostatkem. Doporučená denní dávka jsou 2 mg, ale jeho obsah ve výše zmíněných potravinách není ani zdaleka dostačující. Pokud je podrobíme tepelné úpravě, ještě nedostatek zvýšíme. Jestliže se pohybujete v minimálních dávkách, objevují se běžně nervové obtíže. Cukání víček, křeče, nervozita, úzkost a deprese jsou příznaky, které dokážou člověka potrápit.

Kobalmin neboli B12

Správná funkce srdce, vývoj a tvorba buněk, vyrovnaný psychický stav. Právě za tyto procesy odpovídá vitamin B12. Při jeho nižším dávkování se mohou objevit příznaky chudokrevnosti, nervových obtíží, svalové slabosti a kosmetických problémů. Nachází se zejména v živočišné stravě, kterou je při jeho nedostatku třeba navýšit.

Autor: Tereza Hotovcová

Zdravý životní styl a objevování nových receptů je něco, co ji vždy naplňovalo, a proto se zde s vámi dělí o své poznatky.