I kojící matka může cvičit. Jak na to?

První měsíce po porodu a tělo prošlo mnoha dramatickými změnami. Chybí nám dřívější denní režim, práce, známí i sportovní aktivity. Není třeba se vzdávat všeho. Sportovní aktivity nemají v době kojení červenou. A neznamenají žádné ohrožení tvorby mateřského mléka. Jak cvičit?

Sport není překážkou

Vysoká zátěž, která se váže ke sportovním aktivitám znamená, že přijdete o mateřské mléko. Tato věta už dávno neplatí a sport není v době kojení tabu. Jen je třeba na zátěži ubrat a znát hranice. Sport ženám přináší uspokojení i uklidnění v podobě vyplavených endorfinů. Ty posilují imunitní systém. Sportování v době kojení je určitě doporučené. Některé maminky dokonce uvádějí, že se jim při sportování tvorba mléka zlepšila.

Nejste vrcholový sportovec

Jistě si nemůžete dovolit stejný trénink a zátěž, jakou mají vrcholoví sportovci. To by se do mléka vyloučila kyselina mléčná a mateřské mléko by zhořklo. Lehké cvičení je možné už v prvních šesti týdnech po porodu, ale pouze tak, aby nevedlo k únavě. Vhodné jsou protahovací cviky, některé cviky z jógy a procházky. Tři měsíce po porodu není možné věnovat se sportům, které jsou spojeny s poskoky. Tedy běh, aerobik ani cvičení na balónu.

Sport pro první tři měsíce

V prvních třech měsících jsou vhodné delší procházky, strečink, kalanetika nebo jóga. Pustit se můžete i do plavání nebo jízdy na kole. Nic vám nebrání vyzkoušet golf nebo veslování. V zimě se nemusíte vyhýbat bruslení, lyžím ani jízdě na běžkách. Pro domácí cvičení volte ty cviky, kdy pracujete s váhou vlastního těla. Vhodnými pomůckami jsou nejrůznější posilovací gumy. Cvičení s větší zátěží patří až na dobu od čtvrtého měsíce.

Cvičení po porodu vám rychle pomůže vrátit se k vaší původní postavě, což vás učiní šťastnější. Navíc vám cvičení přinese příjemné odreagování. A co naše děti potřebují nejvíce? Spokojené maminky!

Autor: Veronika Majerová

Externí autorka magazínu AAzdraví.cz.